Zelené srdce Rakouska

01. října 2011, 08:30 - Tomáš Stingl
01. října 2011, 08:30

Štýrsko patří k nejpodmanivějším regionům Rakouska. Vedle nádherných hor tam hosty láká i vynikající místní kuchyně či živý folklor.  

Foto: [[http://www.profimedia.cz|Profimedia.cz

Logem Štýrska je zelené srdce. Tento rakouský region to vystihuje víc než trefně. Zelené je totiž Štýrsko už na pohled, protože místní alpské svahy pokrývají sytě zelené lesy a pečlivě udržované louky. Zelené jsou i tradiční kalhoty a kloboučky, které místní lidé běžně nosí. Rozevřené srdce zase dobře vystihuje pohostinnou a přátelskou povahu těchto horalů, kteří se neustále usmívají a při každé příležitosti rádi zahrají na harmoniku. A Štýrsko leží i v geografickém smyslu v srdci Rakouska, když zaujímá jeho centrální část. Turistu zde čeká mimořádně vřelé přijetí.

Lesnatá oáza uprostřed Evropy

Hlavním lákadlem Štýrska je samozřejmě tamější část Alp. Štýrské vrcholy nejsou přitom tak vysoké jako hory v některých jiných částech Rakouska či ve Francii. Pohoří jako Totes Gebirge či Hochswab většinou jen lehce přesahují výšku dva tisíce metrů nad mořem. Právě v tom ale kupodivu spočívá jejich kouzlo. Svahy jsou totiž porostlé malebnými lukami a lesy, což z nich činí pastvu pro oko i fotoaparát. Z 16 tisíc kilometrů čtverečních plochy Štýrska pokrývají víc než 60 procent lesy. To představuje 850 milionů stromů. Na evropské poměry učiněná oáza. Tím spíš, že s každým rokem se plocha lesů zvětšuje.

Malebnosti štýrské krajiny neodmyslitelně dodávají také ledovcová jezera, jako jsou Grundlsee, Toplitzsee či Altaussee, která umožňují koupání i projížďky na lodích. Díky tomu všemu je Štýrsko oblíbené nejen v zimě pro lyžování, ale i jako letní turistický cíl. Z necelých dvou milionů turistů, kteří loni region navštívili, jich 45 procent přijelo v teplejší polovině roku. Místní podnikatelé tak docílili toho, o co zatím čeští provozovatelé horských středisek usilují jen s částečným úspěchem – aby nebyli závislí jen na příjmech z lyžařské sezony.

Obří regál plný mlsů

Štýrsko vábí turisty po čas celého roku různými kuriózními slavnostmi. V květnu se například koná ve Vogau takzvaný Jihotyrolský regál. Milovníkům dobrého jídla se tam otevře neuvěřitelných 12 metrů vysoký a 60 metrů dlouhý regál, z něhož mohou ochutnat na 1 300 specialitek štýrské či tyrolské kuchyně. V červnu se zase pořádá v oblasti Ausserland Slavnost narcisů. Bílý narcis je symbolem tohoto regionu a při festivalu jsou z tisíce květin vyrobeny sochy i alegorické vozy. Volí se i kráska s nejhezčí narcisovou ozdobou.

Roztomilým závodem je pak červencový Ennstal Classic. Poblíž masivu Dachstein v něm závodí automobiloví veteráni, což je navýsost neobvyklá, leč o to víc fotogenická podívaná. Když je deštivé počasí, mohou turisté zase navštívit benediktinský klášter v Admontu. Ten ukrývá vedle rozsáhlých muzeálních sbírek především unikátní bibliotéku, která čítá na 200 tisíc knih. Skvostná je 70 metrů dlouhá klášterní čítárna, kterou vybavil v 18. století barokní malíř Bartolomeo Altomonte nádhernými stropními freskami.

Probojovali se až k Terminátorovi

Zřejmě nejslavnějším štýrským rodákem je Arnold Schwarzenegger, nesmrtelný hrdina amerických akčních filmů a současný guvernér Kalifornie. Skupina tradičních štýrských hudebníků se nedávno rozhodla světoznámému terminátorovi jeho kořeny připomenout. Vydali se mu v klasických zelených krojích s harmonikou a kytarou zahrát přímo do kanceláře. Přestože se ochranka a všichni tajemníci snažili držet hudebníky v předpokojích, Rakušané preludovali tak dlouho a neodbytně, až je k Schwarzeneggerovi pustili

a ten si s nimi na Štýrsko zavzpomínal. Akční hrdina ostatně připomněl své rakouské kořeny i při provozu restaurační sítě, již ve Státech spoluvlastní, když v ní nabídl rakouská jídla včetně klasického vídeňského řízku.

Grimming klame tělem

To hlavní, za čím se do Štýrska jezdí, jsou ale samozřejmě hory. Prakticky kdekoliv, kde turista zvedne hlavu, najde nějakou značenou stezku na vyhlídky. Krásné jsou všechny, mezi nejoblíbenější lokality ale patří vrcholy kolem Dachsteinu. Po tomto masivu, jehož hlavní vrchol má výšku plných 2 995 metrů nad mořem, se totiž plazí ledovec, který vypadá zejména při plném slunci nádherně. Vzdálenosti na ukazatelích jsou uváděny v hodinách, což je užitečnější než údaje v kilometrech.

Oblíbenou výzvou je výstup na horu Grimming. Ta má sice „jen“ 2 351 metrů nad mořem, ale dřívější obyvatelé ji dlouhou dobu považovali za vůbec nejvyšší horu Rakouska. Grimming totiž vystupuje mimořádně příkře z výšky pouhých asi 600 metrů, takže při pohledu zdola vypadá daleko větší. Tyčí se majestátně jako Říp z polabské roviny, jen je stonásobně větší. Kuriózní profil této hory tak láká víc návštěvníků než stejně velké okolní vrcholy.

Ať už se ale ve Štýrsku hnete kamkoliv, všude vás bude doprovázet příjemné přijetí místních lidí. Jejich zdravá národní hrdost a lpění na tradici nemá podobu jen příležitostného folkloru, ale je to živá přítomnost. Lidé chodí v zelených krojích běžně do zaměstnání či večer do hospůdek, kdekdo hraje na kytaru a zpívá štýrské písničky. A když si při takové hudbě budete dávat tradiční borůvkové knedle a zapíjet to místním borovičkovým šnapsem, nebude vám k pohodě scházet už vůbec nic.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných…
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Technologie
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít