Zelené hypotéky mají potenciál, říká Vlastimil Nigrin z Hypoteční banky - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zelené hypotéky mají potenciál, říká Vlastimil Nigrin z Hypoteční banky

,
Zelené hypotéky mají potenciál, říká Vlastimil Nigrin z Hypoteční banky
Zdroj: Hynek Glos/Euro

Chceme ověřit, jestli ten, kdo má zodpovědnost k životnímu prostředí, také lépe splácí, říká člen vedení Hypoteční banky Vlastimil Nigrin V bankovnictví začínal jako mladík po sametové revoluci, kdy se celý trh teprve formoval. Banky krachovaly, prodávaly se, až jich nakonec devadesát procent skončilo v zahraničním vlastnictví.

„Neříká se mi to lehce, protože jsem byl tehdy součást českého managementu v Komerční bance, ale popravdě know-how, které přišlo od zahraničních vlastníků, nám v řadě věcí teprve otevřelo oči,“ říká Vlastimil Nigrin, který poslední dekádu působí ve vedení Hypoteční banky. Daň za toto dovezené know-how nyní platíme v podobě vysokých dividend, které si banky vyplácejí do zahraničí.

Mladí lidé dnes asi nepatří mezi nejčastější žadatele o hypotéku, protože na ni nedosáhnou. Berou si dnes hypotéku nejčastěji investoři?

Investorů je čím dál víc, ale pořád se jedná jen o doplněk k hlavnímu mainstreamu. Ten tvoří lidé, kteří nejsou nejmladší ani nejstarší, ale došli do fáze života, kdy zjistili, že chtějí bydlet ve vlastním. Vědí s kým, kde a jak chtějí žít. Lidé staršího věku si hypotéku neberou, protože je to pro ně závazek na příliš dlouhou dobu. Mladí lidé na ni často nedosáhnou, protože nemají dostatečné vlastní prostředky. Samozřejmě mladí mají nejvíce snů o bydlení, ale jak se zpřísnily parametry České národní banky (ČNB), část z nich na to nemá.

Jak velká část?

Sedmdesát procent mladých lidí do třiceti let chce změnit bydlení, nejčastěji chce pryč od rodičů. Překvapivě „mama hotely“ už nejsou v takovém kurzu jako dřív, i když možná zase…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?