Zelené firmy odtud až potud

28. února 2008, 17:26 - Ben Elgin
28. února 2008, 17:26

Některé firmy vysílají...

Celý podtitul: Některé společnosti vysílají přes své ekologické floskule smíšené zprávy

Když deset největších amerických korporací a čtyři ekologické skupiny spojily letos v lednu síly, aby lobbovaly za federální předpisy o omezení emisí skleníkových plynů, bylo to považováno za zlomový moment ve firemní ekologii. Partnerství pro ochranu amerického podnebí (USCAP), tvořené 27 společnostmi od General Electric až po General Motors, získalo uznání ekologů tím, že podpořilo vyšší zachycování emisí – o deset až třicet procent během 15 let a šedesát až osmdesát procent do roku 2050 – aby se předešlo některým z nejvážnějších dopadů globálního oteplování.
V zákulisí však několik společností, které patří do USCAP, zároveň podporuje snahy i organizace, jež jsou proti závaznému snižování skleníkových plynů nebo propagují politiku, která by vedla k tomu, že by omezení navržené USCAP bylo téměř nesplnitelné. „Mnohé tyto společnosti chtějí mít ekologickou image, ale dávají peníze opačné straně,“ upozorňuje Frank O'Donnell, prezident washingtonské ochranářské organizace Clean Air Watch.
Tři význační členové USCAP – General Electric, Caterpillar a Alcoa – jsou rovněž ve vedení Centra pro energetický a ekonomický vývoj (CEED), které vzniklo v roce 1992 ve virginské Alexandrii a které je proti předpisům o emisích skleníkových plynů. V dubnu 2007 vedení centra CEED jednomyslně podepsalo prohlášení, jež zčásti popsalo jako „drakonický“ jeden návrh federálního zákona, který by vyžadoval omezení emisí do roku 2050 o 65 procent. Společnost GE tvrdí, že s centrem CEED souhlasí v tom, že uhlí musí hrát v budoucím energetickém mixu klíčovou roli a že se zabývá způsoby čistšího spalování uhlí. Firma Caterpillar prohlašuje, že se CEED souhlasí ve většině otázek kromě několika oblastí klimatické politiky. Alcoa uvádí, že členství v CEED přezkoumá a pravděpodobně z něho vystoupí. „Neslučuje se to s tím, co děláme v rámci USCAP,“ přiznává Kevin Lowery, mluvčí firmy Alcoa.
Společnost Duke Energy, která dodává elektřinu více než čtyřem milionům Američanů a v emisích skleníkových plynů je v USA na třetím místě, zřejmě zažívá podobný vnitřní konflikt. Když před rokem vznikl USCAP, vrchní výkonný ředitel firmy Duke James E. Rogers souhlasil s cíli této koalice. „Znalosti o oteplování klimatu jsou jasné,“ prohlásil. „Musíme jednat teď.“ O sedm měsíců později se společnost Duke přihlásila do skupiny s názvem Američané pro vyvážené energetické alternativy (ABEC), kterou dal dohromady CEED v roce 2000 a která obhajuje větší využívání uhlí. Skupina ABEC letos ztrojnásobila rozpočet na 35 milionů dolarů a v několika státech pořádá kampaně na podporu výstavby uhelných elektráren. V Kansasu agitovali členové skupiny ABEC za novou uhelnou elektrárnu poté, co státní regulační úřad odepřel jako první v USA dát elektrárně povolení vypouštět emise do vzduchu kvůli obavám z globálního oteplování.

Hlubší díra?

Větší množství elektráren na uhlí by způsobilo, že by návrhy USCAP bylo téměř nemožné splnit – zvláště jeho krátkodobý cíl deseti- až třicetiprocentního omezení do patnácti let. Spalování uhlí pro výrobu elektřiny už je v USA největším zdrojem skleníkových plynů a bude trvat ještě alespoň jedno desetiletí, než se všeobecně rozšíří postup na zachycování a pohlcování oxidu uhličitého, dlouho oslavovaný jako nejlepší řešení. „Když to se zastavením klimatické změny myslíte vážně, tak nekopete hlubší díru, když budujete nové uhelné elektrárny,“ tvrdí Bruce Nilles, ředitel uhelného programu Sierra Clubu. Společnost Duke, která sama staví dvě uhelné elektrárny, uvádí, že potřebuje držet v rovnováze ekologické obavy a vzrůstající poptávku po dostupné energii. „Potřebujeme se bavit o tom, jak postavit most k nízkým uhlíkovým emisím, aniž to bude mít nepříznivý dopad na určité skupiny lidí u nás,“ prohlašuje Rogers. Odpor proti předpisům týkajícím se globálního oteplování stupňují i další podnikatelské skupiny. Obchodní komora USA uvedla koncem roku 2007 televizní reklamu, která zesměšňovala snižování uhlíkových emisí tak, že ukazovala rodinu, jak spí navlečená do zimních šatů, jednoho muže, jak vaří vejce nad svíčkami, a lidi joggující do práce v oblecích, zatímco komentátor notoval: „Klimatická legislativa, kterou zvažuje Kongres, by mohla zapříčinit, že by bylo příliš drahé vytápět naše domovy, dodávat energii pro náš život a pohánět naše auta.“ Osm členů USCAP – Chrysler, Deere, Dow Chemical, Duke Energy, GE, PepsiCo, PNM Resources a Siemens – zasedá ve vedení obchodní komory, která má 113 členů. Podle Williama Kovacse, viceprezidenta Obchodní komory pro ekologické, technologické a regulační záležitosti, se nikdo nezastal toho, aby se ekologická politika komory změnila.
Reklamní kampaň ťala do živého ve skupině Environmental Defense, jedné z těch, které pomohly odstartovat USCAP. David Yarnold, výkonný viceprezident Environmental Defense a koordinátor komunikace USCAP, sestavil dopis dotčeným společnostem. „Jako člen vedení komory vás naléhavě vyzývám, abyste využili svůj vliv k tomu, aby organizace zaujala k této otázce tvořivější postoj,“ napsal. Avšak Kovacs z obchodní komory tvrdí, že od té doby nepociťoval žádný tlak. Vlastně, jak uvádí, komora jen přišla s novým inzerátem, aby se časově shodoval se zasedáním OSN o klimatu v Monaku od 20. do 22. února. V inzerátu se poukazuje na uhlíkové emise vznikající při cestování představitelů všech mezinárodních organizací, kteří se běžně setkávají, aby diskutovali o globálním oteplování. Jak dlouho ještě dovolí skuteční zastánci USCAP některým členům, aby hráli na obě strany? „Nechceme dávat členům volnou vstupenku,“ tvrdí David Hawkins, ředitel klimatického centra Rady na obranu přírodních zdrojů (NRDC), která patří do USCAP: „Očekáváme od nich, že opravdu budou vyvíjet tlak na jiné organizace.“

BOX:
POLOVIČATÁ EKOLOGIE?
Skupina USCAP si získala uznání za podporu předpisů pro boj se změnou klimatu. Někteří členové ale podporují opačné programy

ČLEN USCAP
Duke Energy

PODPORUJE TAKÉ
Skupinu ABEC (Američané pro vyvážené energetické alternativy), která lobbuje za větší počet uhelných elektráren

ČLEN USCAP
General Motors,
Chrysler

PODPORUJE TAKÉ
Heartland Institute, který zpochybňuje úlohu člověka v globálním oteplování

ČLEN USCAP
Caterpillar,
General Electric,
Alcoa

PODPORUJE TAKÉ
Centrum pro energetický a ekonomický vývoj, skupinu, která je proti novým předpisům

Ben Elgin, BusinessWeek

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

PŘEKLAD: Jiří Kasl

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít