Zelená podlaží vynášejí - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zelená podlaží vynášejí

, Kateřina Menzelová,
Zelená podlaží vynášejí

Certifikát ekologicky šetrné budovy může zvýšit její cenu až o čtvrtinu

U potravin značky bio trvalo určitou dobu, než si zákazníci zvykli a byli ochotni zaplatit vyšší ceny za zdravější a kvalitnější výrobky. Podobné je to s ekologicky šetrnými budovami. Lepší prostředí rovná se vyšší nájemné, které však může být částečně vyváženo nižšími poplatky za provoz. Developeři zelených budov kromě toho, že mohou požadovat vyšší nájmy, pravděpodobně budou ve výhodnější pozici při prodeji nemovitosti institucionálním investorům. Česko je zatím ve výstavbě ekologicky šetrných kanceláří za západní Evropou či Spojenými státy americkými pozadu. I když makléři tvrdí, že se situace mění.
Statistická data ze zahraničí ukazují na výhody zelených objektů. Společnost GreenWorks Realty, která sídlí v americkém Seattlu a mapovala situaci ve městě, došla k závěru, že prodej ekologicky šetrných budov je rychlejší a majitelé dostali zhruba o čtvrtinu vyšší cenu než ti, kteří na trhu nabízejí standardní objekty. Studie se též zabývala důvody, proč roste zájem o šetrné administrativní komplexy. Některé firmy volí adresu v těchto objektech, protože se snaží maximálně ušetřit na provozních nákladech, jiné si budují image na tom, že přispívají k omezení klimatických změn, pro další je důležité, že použité stavební materiály jsou netoxické, a je tak zaručena lepší kvalita prostředí v kancelářích.
Vůbec poprvé zmapovala ekonomické přínosy zelených budov analýza Doing Well, Doing Good vypracovaná mezinárodní organizací Royal Institution of Chartered Surveyors (sdružuje profesionály z oboru nemovitostí – pozn. red.) v loňském roce. Nájemné v zelených budovách v USA je vyšší než v těch standardních. Dodatečná prémie činí zhruba tři procenta na čtvereční stopu. Investoři zaplatili v průměru o šestnáct procent vyšší cenu v porovnání s částkou, kterou by stál objekt ve stejné lokalitě v případě, že by v něm nebylo zohledněno ekologické hledisko. Z analýzy vyplývá, že pro developery i nájemce je v případě zelených budov hlavní energetická efektivita. Ochota platit za další „zelená zlepšení“ postupně klesá.
V Evropě patří mezi tradiční lídry ve výstavbě šetrných budov Švédsko či Velká Británie. Pozadu ale nezůstávají ani další země západní Evropy, například Francie. Dle oficiálních statistik by objem ploch, které tam získaly certifikát, že jsou ekologicky šetrné, měl jen za letošní rok narůst o 61 procent. Loni se tento ukazatel zvýšil o 44 procent a předloni o 27 procent. Do roku 2009 bylo ve Francii vydáno 233 „zelených“ certifikátů. V takto označených budovách je více než 4,3 milionu metrů čtverečních administrativních ploch. Nejvíce ekologicky šetrných komplexů se nachází v okrajových čtvrtích Paříže. V zelených budovách tam sídlí společnosti jako Microsoft, Forclum či France Télécom.
Zájem o zelené budovy potvrzují také institucionální investoři. Jeden z největších evropských asset manažerů – společnost Union Investment – provedla průzkum mezi 220 globálními investory. Z nich 63 procent uvedlo, že zamýšlí posílit investice do zelených budov, šedesát procent z dotázaných konstatovalo, že ekologické hledisko je již jedním z kritérií obsažených v investiční strategii. A polovina dotázaných je přesvědčena o tom, že ze zelených budov se může v budoucnu stát zvláštní skupina aktiv, na kterou se budou investoři specializovat.
V Česku zatím neexistují žádné přesné statistiky, které by mapovaly jak velká je poptávka po zelených budovách, kolik firem na trhu poptává výhradně ekologicky šetrné objekty či o kolik vyšší nájem se v takových prostorách platí. Důvod je prostý – chybí srovnání. V současnosti je totiž jen omezená skupina projektů, které splňují kritéria ekologicky šetrných objektů. Ale náznak zlepšení tu je. Tři ze čtyř administrativních projektů, jejichž výstavba započne v nejbližší době v Praze, budou splňovat charakteristiky zelených budov.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze