Zelená podlaží vynášejí

10. září 2010, 16:12 - Kateřina Menzelová
10. září 2010, 16:12

Certifikát ekologicky šetrné budovy může zvýšit její cenu až o čtvrtinu

U potravin značky bio trvalo určitou dobu, než si zákazníci zvykli a byli ochotni zaplatit vyšší ceny za zdravější a kvalitnější výrobky. Podobné je to s ekologicky šetrnými budovami. Lepší prostředí rovná se vyšší nájemné, které však může být částečně vyváženo nižšími poplatky za provoz. Developeři zelených budov kromě toho, že mohou požadovat vyšší nájmy, pravděpodobně budou ve výhodnější pozici při prodeji nemovitosti institucionálním investorům. Česko je zatím ve výstavbě ekologicky šetrných kanceláří za západní Evropou či Spojenými státy americkými pozadu. I když makléři tvrdí, že se situace mění.
Statistická data ze zahraničí ukazují na výhody zelených objektů. Společnost GreenWorks Realty, která sídlí v americkém Seattlu a mapovala situaci ve městě, došla k závěru, že prodej ekologicky šetrných budov je rychlejší a majitelé dostali zhruba o čtvrtinu vyšší cenu než ti, kteří na trhu nabízejí standardní objekty. Studie se též zabývala důvody, proč roste zájem o šetrné administrativní komplexy. Některé firmy volí adresu v těchto objektech, protože se snaží maximálně ušetřit na provozních nákladech, jiné si budují image na tom, že přispívají k omezení klimatických změn, pro další je důležité, že použité stavební materiály jsou netoxické, a je tak zaručena lepší kvalita prostředí v kancelářích.
Vůbec poprvé zmapovala ekonomické přínosy zelených budov analýza Doing Well, Doing Good vypracovaná mezinárodní organizací Royal Institution of Chartered Surveyors (sdružuje profesionály z oboru nemovitostí – pozn. red.) v loňském roce. Nájemné v zelených budovách v USA je vyšší než v těch standardních. Dodatečná prémie činí zhruba tři procenta na čtvereční stopu. Investoři zaplatili v průměru o šestnáct procent vyšší cenu v porovnání s částkou, kterou by stál objekt ve stejné lokalitě v případě, že by v něm nebylo zohledněno ekologické hledisko. Z analýzy vyplývá, že pro developery i nájemce je v případě zelených budov hlavní energetická efektivita. Ochota platit za další „zelená zlepšení“ postupně klesá. V Evropě patří mezi tradiční lídry ve výstavbě šetrných budov Švédsko či Velká Británie. Pozadu ale nezůstávají ani další země západní Evropy, například Francie. Dle oficiálních statistik by objem ploch, které tam získaly certifikát, že jsou ekologicky šetrné, měl jen za letošní rok narůst o 61 procent. Loni se tento ukazatel zvýšil o 44 procent a předloni o 27 procent. Do roku 2009 bylo ve Francii vydáno 233 „zelených“ certifikátů. V takto označených budovách je více než 4,3 milionu metrů čtverečních administrativních ploch. Nejvíce ekologicky šetrných komplexů se nachází v okrajových čtvrtích Paříže. V zelených budovách tam sídlí společnosti jako Microsoft, Forclum či France Télécom.
Zájem o zelené budovy potvrzují také institucionální investoři. Jeden z největších evropských asset manažerů – společnost Union Investment – provedla průzkum mezi 220 globálními investory. Z nich 63 procent uvedlo, že zamýšlí posílit investice do zelených budov, šedesát procent z dotázaných konstatovalo, že ekologické hledisko je již jedním z kritérií obsažených v investiční strategii. A polovina dotázaných je přesvědčena o tom, že ze zelených budov se může v budoucnu stát zvláštní skupina aktiv, na kterou se budou investoři specializovat.
V Česku zatím neexistují žádné přesné statistiky, které by mapovaly jak velká je poptávka po zelených budovách, kolik firem na trhu poptává výhradně ekologicky šetrné objekty či o kolik vyšší nájem se v takových prostorách platí. Důvod je prostý – chybí srovnání. V současnosti je totiž jen omezená skupina projektů, které splňují kritéria ekologicky šetrných objektů. Ale náznak zlepšení tu je. Tři ze čtyř administrativních projektů, jejichž výstavba započne v nejbližší době v Praze, budou splňovat charakteristiky zelených budov.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Volby.cz byly pod „hackerským“ útokem, tvrdí Český statistický úřad
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít