Žebříček nejbohatších: šéf Amazonu stále v čele. Babiš zchudnul. Nahoru jdou Vítek a Křetínský - Euro.cz

Přihlášení

Žebříček nejbohatších: šéf Amazonu stále v čele. Babiš zchudnul. Nahoru jdou Vítek a Křetínský

čtk,
Žebříček nejbohatších: šéf Amazonu stále v čele. Babiš zchudnul. Nahoru jdou Vítek a Křetínský
Zdroj: Profimedia

Nejbohatším člověkem světa je podle pravidelného žebříčku časopisu Forbes už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Mezi světové dolarové miliardáře se i letos zařadilo celkem osm Čechu. Zatímco Andrej Babiš podle Forbesu zchudl, miliardáři Radovan Vítek a Daniel Křetínský šli majetkově nahoru.

Hodnota majetku nejbohatšího muže světa, Jeffa Bezose, činí zhruba 113 miliard dolarů (2,8 bilionu korun). Vyplývá to z nejnovějšího žebříčku časopisu Forbes. Nejbohatším Čechem je Petr Kellner s majetkem za 14,9 miliardy dolarů (373 miliard korun).

Bezos si udržel první příčku, ačkoli v rámci rozvodové smlouvy přenechal své bývalé manželce akcie Amazonu v hodnotě 36 miliard dolarů.

Na druhém místě mezi dolarovými miliardáři zůstal zakladatel softwarové společnosti Microsoft Bill Gates. Toho z prvního místa nejbohatších mužů planety sesadil Bezos před třemi lety. Za ním následuje Bernard Arnault, což je šéf skupiny LVMH, která se specializuje na luxusní doplňky.


Komentář: Chytrá karanténa a data nad zlato

Petra Jaroměřská
Petra Jaroměřská

Forbes v dnešní zprávě upozornil, že na majetek řady bohatých lidí mělo negativní dopad šíření koronaviru.

Časopis k 18. březnu, kdy letošní seznam dokončoval, napočítal po celém světě 2095 dolarových miliardářů. To bylo o 58 méně než před rokem. Hodnota majetku zhruba poloviny miliardářů se navíc proti loňsku snížila. Celkový majetek miliardářů se meziročně snížil o 700 miliard zhruba na osm bilionů dolarů (přes 200 bilionů korun).


Čtěte také: Miliardář Vítek nabídl vládě své hotely k péči o nemocné. K dispozici má pět tisíc lůžek

Hotel Vladimír patřící pod CPI Hotels

Mezi světové dolarové miliardáře se letos opět zařadilo osm Čechů. Prvenství si mezi nejbohatšími Čechy dál drží majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner s odhadovaným majetkem v hodnotě 14,9 miliardy dolarů, což je v přepočtu 372,7 miliardy korun. Následuje realitní magnát Radovan Vítek, většinový vlastník Energetického a průmyslového holdingu Daniel Křetínský a premiér Andrej Babiš. Vítek a Křetínský zbohatli a v žebříčku sesadili premiéra Babiše z druhého na čtvrté místo. Hodnota Babišova majetku navíc klesla proti loňsku z 3,5 na 3,2 miliardy dolarů (80 miliard korun).

Forbes v dnešní zprávě upozornil, že na majetek řady bohatých lidí mělo negativní dopad šíření koronaviru. Časopis k 18. březnu, kdy letošní seznam dokončoval, napočítal po celém světě 2095 dolarových miliardářů. Proti loňskému roku je seznam kratší o 58 jmen. Hodnota majetku zhruba poloviny miliardářů se navíc proti loňsku snížila. Celkový majetek miliardářů se meziročně snížil o 700 miliard zhruba na osm bilionů dolarů (přes 200 bilionů korun).

Pětici nejzámožnějších Čechů uzavírá vlastník skupiny KKCG Karel Komárek s majetkem za 3,1 miliardy dolarů (77 miliard korun). Šestý je majitel společnosti Sev.en Energy Pavel Tykač s majetkem 1,4 miliardy dolarů, sedmý zakladatel firmy Avast Pavel Baudiš (1,2 miliardy dolarů), osmičku uzavírá spolumajitel Penty Marek Dospiva s majetkem za 1,1 miliardy dolarů.

Nejbohatším člověkem světa podle žebříčku časopisu Forbes zůstává šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos s majetkem 113 miliard dolarů