Ze života starých mládenců

13. dubna 2004, 00:00 - JANA JANKEOVÁ
13. dubna 2004, 00:00

O TOM, CO SE V SOUČASNOSTI TOČÍ V NORSKU, V ČESKÝCH KINECH MNOHO POVĚDOMÍ NEMÁME. DISTRIBUČNÍ SPOLEČNOST ARTCAM NYNÍ NABÍZÍ POHLED DOSLOVA POD POKLIČKU - V PŘÍBĚHU NORSKÉHO FILMAŘE POVÍDKY Z KUCHYNĚ.

Co se také může dít v kuchyni, vypráví film norského scénáristy a režiséra Benta Hamera

O TOM, CO SE V SOUČASNOSTI TOČÍ V NORSKU, V ČESKÝCH KINECH MNOHO POVĚDOMÍ NEMÁME. DISTRIBUČNÍ SPOLEČNOST ARTCAM NYNÍ NABÍZÍ POHLED DOSLOVA POD POKLIČKU - V PŘÍBĚHU NORSKÉHO FILMAŘE POVÍDKY Z KUCHYNĚ.

Film se až na výjimky odehrává v jedné staromládenecké kuchyni - a ač by se to nezdálo, věřte, že vůbec není nudný. Autor Povídek z kuchyně - Bent Hamer, který napsal scénář s Jorgenem Bergmarkem a sám jej také natočil - je pro naše diváky úplně neznámým jménem. Teď však máme naději, že jím dlouho nezůstane - Hamer má dobré nápady a cit pro zajímavé osudy a životní situace. Ve své absurdní komedii se inspiroval skutečnou událostí. Známá švédská firma IKEA (která má nemalý věhlas také u nás) uskutečnila v 50. letech průzkum, v němž se pokusila zmapovat životní styl tehdejších hospodyněk. Autor dovedl ve svém dílku způsob nahlížení za dveře domácností se vším jejich soukromím k ironické dokonalosti. Napsal příběh introvertního švédského úředníka najatého jistou firmou, aby se na určitý čas „nastěhoval“ do skromného příbytku zemitého starousedlíka na chudém a zaostalém norském venkově. Tam má tento průzkumník zaznamenávat přesně podle daných instrukcí pohyb a úkony rázovitého venkovana v kuchyňském prostoru. Smyslem akce je, aby firma měla lepší přehled o tom, co staří mládenci ve své domácnosti a zejména v kuchyni k životu potřebují, a podle toho upravit svou nabídku. Spolu s úřednickým špionem je vysláno do oblasti ještě několik dalších „průzkumníků“. Svérázný mlčenlivý Isak však navzdory původnímu souhlasu s celým projektem nejeví mnoho ochoty ke spolupráci. Pro něj jsou důležité jeho stará kobyla a práce. Přítomnost cizího vetřelce v kuchyni nese nelibě, a tak mu nejrůznějším způsobem jeho práci hatí. Přesto však po jisté době začíná mezi oběma postaršími muži fungovat jakýsi prvopočátek zvláštního přátelství a velmi originální komunikace. Hamer má zjevně velké nadání pro absurdno a této své schopnosti ve filmu vrchovatě využívá. Úředníka Folkeho nechává nahlížet na Isakovu kuchyň doslova „shora“ - ze speciální vysoké židle umístěné v rohu místnosti nabízející komické situace. Dva muži, kteří se ocitli v téže kuchyni, jsou přesto uzavřeni každý ve svém světě - a to i fyzicky. Jejich pozvolné a nesmělé pokusy o sblížení vytváří velký prostor pro vtipné a divácky vděčné momenty, jejichž půvab čerpá zejména z konfrontace rozdílných povah a způsobů života. Půvabná je zejména scéna oslavy Isakových narozenin a následné ranní kocoviny obou mužů. Téma Hamerovy sarkastické komedie si bere na mušku různé výrobce spotřebního zboží a vedle nich i nejrůznější agentury specializované na marketingové a sociologické průzkumy, které s oblibou přivádějí zkoumané objekty, tedy lidi, do nesmyslných situací. Film stojí na skvělých výkonech obou hlavních protagonistů - Joachimovi Calmeyerovi v roli venkovana Isaka a Tomasi Nosrtromovi jako úředníka Folkeho. Hamer natočil skvělou komedii, od které však není třeba čekat rychlé zvraty jako u kupříkladu italských filmařů, nýbrž dopřát jí jistý čas. Teprve poté, co přistoupíte na jeho osobitý pohled (a rozpomenete se na tvorbu třeba Ingmara Bergmanna), budete se výtečně bavit!

Povídky z kuchyně (Salmer Fra kjokkenet), Norsko, 2003, titulky, režie: Bent Hamer, hrají: Joachim Calmeyer, Tomas Nosrtrom, Bjorn Floberg, Reine Brynolfsson.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít