Ze státních Klenotů vybrousil soukromý klenot

04. prosince 2006, 00:00 - PETR BÝM
04. prosince 2006, 00:00

RONY LORINěkdejší národní podnik Klenoty letos oslavil půlstoletí existence. Do další „padesátky“ vstupuje v dobré kondici - jako největší prodejce klenotů v Česku. Na tom má hlavní zásluhu Rony Lori, který stojí v jeho čele posledních deset let.

RONY LORI Někdejší národní podnik Klenoty letos oslavil půlstoletí existence. Do další „padesátky“ vstupuje v dobré kondici - jako největší prodejce klenotů v Česku. Na tom má hlavní zásluhu Rony Lori, který stojí v jeho čele posledních deset let.

Pro privatizaci byl podnik Klenoty, do roku 1989 dominantní tuzemský hráč obchodu s klenotnickým a hodinářským zbožím, rozdělen na tři části. V Česku tak do prodeje vstoupily Klenoty Praha a Klenoty Brno, zatímco v už samostatném Slovensku se privatizovaly Klenoty Bratislava.

„Přežili jsme jenom my. Ve dvou dalších případech se podle mého názoru odehrálo to, čemu se tady říká tunelování, a firmy brzy zkrachovaly,“ říká Rony Lori. Právě on v roce 1996 převzal vedení pražské části podniku Klenoty. Ta v uplynulých deseti letech prošla zásadní metamorfózou, včetně nového pojmenování. Sortiment nicméně zůstal stejný jako v minulosti - a stejně tak si Klenoty Aurum dokázaly zachovat výjimečné postavení na trhu. „Obchod se šperky a hodinkami je v Česku velmi roztříštěný. Náš tržní podíl odhaduji tak na deset procent,“ popisuje současnou situaci Lori.

Poněkud paradoxní je, že nechybělo mnoho a všechno bylo jinak. Klenoty Praha totiž původně zakoupila skupinka izraelských investorů - ty ovšem zajímaly výhradně budovy, které podnik tehdy vlastnil. „Pak jim ale došlo, že je škoda nechat zaniknout tak dobře zavedenou značku. Problematice obchodu s touto komoditou ale vůbec nerozuměli a tak si vzpomněli na mne,“ popisuje počátky svých českých podnikatelských aktivit Rony Lori.

PUTOVÁNÍ (OBLOUKEM) DO PRAHY

Polská Wroclaw, kde se ve Rony Lori v roce 1951 narodil, nebyla v padesátých letech právě šťastnou zemí. Komunistické represe tady dokonce v roce 1956 vyvolaly povstání. Po jeho násilném potlačení následovalo krátké období liberalizace, což se týkalo i emigrační politiky. Loriho rodina toho využila. „Otec byl dokonce členem komunistické strany. Ale poměry v Polsku byly špatné, proto jsme se vystěhovali do Izraele,“ vypravuje Lori.

Na Blízkém východě se jeho otec živil obchodováním s nejrůznějším sortimentem, syn ovšem zvolil jinou dráhu. Po absolvování univerzity začal pracovat v holdingu CLAL, kde se postupem let vypracoval až na šéfa divize Klenoty-hodinky. Získal tak zkušenosti a znalosti, díky nimž po letech přišla už zmíněná nabídka z Prahy. „Neváhal jsem ani minutu, i když jsem netušil, co mne tady čeká. Obavy jsem měl jedině z jazykové bariéry,“ vzpomíná Lori na podnikatelské začátky. Brzy se ovšem ukázalo, že jazyk nebude největším problémem. Dnes Rony Lori mluví svéráznou, nicméně i v Česku srozumitelnou směsicí polštiny, češtiny a angličtiny.

ZAMKNĚTE SE V KANCELÁŘI

„Byl to doslova šok!“ popisuje Lori první pocity po seznámení se společností, jejímž spolumajitelem a ředitelem se v roce 1996 stal. Klenoty tehdy měly zhruba deset prodejen. „Prodávaly se v nich hlavně cetky z Dálného východu, ale především tam byla tma. Dost zvláštní prostředí pro prodej šperků,“ říká Lori.

Podobné příšeří podle něj panovalo i na ředitelství, jehož pracovníci se dokonce ve svých kancelářích zamykali. Jako každý jiný podnikatel také Rony Lori velmi brzy narazil na poporodní potíže české tržní ekonomiky: „Naprosto nezvyklý pro mne byl platební styk. Vše se hradilo v hotovosti. Byly to hory bankovek, které se převážely z místa na místo. Platební karty nebo šeky tady nikdo neznal.“ Poněkud nestandardně podle něj ostatně tehdy fungoval i bankovní sektor: „Pro obchodní podnik, jakým Klenoty Aurum jsou, v podstatě nebylo možné získat úvěr. Ale bez toho se podniká velmi obtížně.“ Také proto byla cesta k dnešní podobě společnosti možná trochu delší. „Z původní obchodní sítě nezbylo takřka nic. Místo toho máme přes čtyřicet nových prodejen. Šlo to pomalu, protože jsme vše financovali z vlastních zdrojů. Peněz jsme přitom potřebovali hodně - každé nové obchodní místo představuje investici kolem deseti milionů korun,“ líčí vývoj společnosti Lori. Současně s tím se samozřejmě zásadním způsobem změnil sortiment, takřka kompletně se obměnil i personál. Díky tomu se také obrat firmy neustále zvyšuje - loni činil už půl miliardy korun. „Dnes jsme největší prodejce klenotů a hodinek v zemi. Zásluhu na tom má i velkoobchodní prodej, se kterým jsme začali před několika lety. Teď máme kolem stovky odběratelů, což spolu s našimi prodejnami představuje něco, co v současnosti nemá v České republice srovnatelnou konkurenci,“ komentuje nynější tržní pozici firmy Lori.

EVROPA JE EVROPA

„V Česku se obchoduje lépe než v Izraeli. Tam se každý podívá na cenovku a jeho první otázka zní: Jakou mi dáte slevu? Tady v Evropě tohle není zvykem,“ říká Lori. Kromě „ukázněných“ zákazníků připisuje úspěch firmy hlavně prodeji v obchodních centrech: „Tady je otevřeno každý den od rána do noci. To je proti běžným obchodům velká výhoda.“

Klenoty Aurum by v několika následujících letech měly počet prodejen zvýšit na padesát. „Češi jsou ochotni za klenoty i hodinky utrácet stále více. Hodně lidí -i bohatých podnikatelů - se přitom ještě i dnes spokojuje s levnými quartzovými hodinkami. Na to na Západě nenarazíte. Ale pomalu se to mění, a to je pro nás příležitost,“ vnímá Rony Lori budoucí expanzi podniku. Na návrat do Izraele nebo dokonce do rodného Polska nepomýšlí: „V Česku jsem se oženil, narodila se mi tu dcera, mám tady svůj byznys - doma jsem tady!“

DVOJÍ PODOBA

Byznys Ronyho Loriho má více podob. Klenoty Aurum jsou totiž ve skutečnosti dvojčata. Společnost s ručením omezeným - to jsou někdejší Klenoty v tržní podobě. Akciová společnost Klenoty Aurum podniká na jiném poli - v realitách. Rony Lori je kromě dalších majitelem Office Parku Hloubětín, který nabízí k pronájmu 16 tisíc čtverečních metrů kancelářských ploch. „Peníze jsou dnes právě v realitách. Ale šperky a hodinky - to je moje celoživotní láska,“ vysvětluje Rony Lori dvojlomnost svého podnikání.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít