Zdraží hlavně bydlení

03. září 2007, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
03. září 2007, 00:00

RŮST DPH Nárůst snížené sazby DPH na devět procent zdraží především stavební práce. Vyšší daň zvedne i ceny za vodu, ubytování či za návštěvu posilovny. Zvýšení pětiprocentní sazby DPH na devět procent se markantně projeví především v cenách nových bytů a domů.

RŮST DPH Nárůst snížené sazby DPH na devět procent zdraží především stavební práce. Vyšší daň zvedne i ceny za vodu, ubytování či za návštěvu posilovny.

Zvýšení pětiprocentní sazby DPH na devět procent se markantně projeví především v cenách nových bytů a domů. Cenu například nyní třímilionového nového domu zvedne o 120 tisíc korun.

Do nižší sazby DPH ovšem zatím patří i další zboží či služby. Ceny tedy mohou vzrůst také u potravin a léků, u vodného a stočného, ubytování v hotelích či penzionech. Devítiprocentní DPH může zvýšit rovněž jízdné ve vlacích, autobusech a městské hromadné dopravě, ceny knih, časopisů, novin nebo vstupenek. Fakticky porostou ceny především tam, kde nemají firmy dostatečné marže, kde se lidé bez služeb neobejdou nebo kde chybí konkurence.

Většina developerů již své zákazníky celý rok připravuje na zvýšení cen kvůli vyšší DPH, růst cen bytů a domů je tedy zřejmě nevyhnutelný, stejně tak ovšem ceny tepla a vody, jízdného nebo cen knih a časopisů. Například u vodného na jednom metru krychlovém vody bude činit dopad daně podle odhadů dvě koruny. Lidé vodu potřebují, nelze tedy čekat, že by se vodárny snažily dopad daně nějak omezit. Naproti tomu díky vysoké konkurenci řetězců se zřejmě příliš nezmění ceny potravin.

INFLACE SE ZDVOJNÁSOBÍ

Do půl roku se bude inflace pohybovat mezi čtyřmi až pěti procenty. To je dvojnásobek dnešní úrovně. K růstu přispějí především vyšší DPH, růst spotřebních daní a zvýšení cen za topení kvůli zavedení ekologických daní. „V lednu bude zvýšena DPH, což zvedne inflaci o 0,9 procentního bodu, k tomu se přidají ekologické daně na dálkové topení. Zde bude dopad 0,2 procentního bodu. Zvýší se i spotřební daň na cigarety, a to inflaci zvedne o 0,3 procentního bodu. Jen to vše dohromady zvyšuje inflaci o 1,4 procentního bodu,“ vypočítává analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Když se k tomu navíc podle něho přidá zvažované zdražení plynu a již téměř jisté vyšší ceny elektřiny, bude lednová inflace blízko pětiprocentní hranici. Tedy zhruba dvojnásobně vyšší, než je nyní. Cena elektřiny by měla v roce 2008 meziročně vzrůst o 7 až 14 procent podle typu domácnosti nebo firmy, plyn v lednu zřejmě podraží o 10 procent.

Zvýšení DPH je ovšem jednorázovým šokem pro inflaci, který za rok odezní. Pro rozhodování centrální banky o zvýšení úrokových sazeb proto bude klíčové, jak se vyšší daně a ceny projeví v inflačních očekáváních lidí a odborů. „Pokud se to neprojeví ve mzdových vyjednáváních, nezaplatíme za reformovanou daň rychlým růstem úrokových sazeb. Česká národní banka tak na zvýšení DPH nemusí reagovat, pokud se nezvýší inflační očekávání lidí,“ tvrdí Michl.

VÝJIMKA NA BYDLENÍ BUDE

Dohady kolem DPH značně zkomplikovaly situaci na stavebním trhu. Jak to je s výjimkou na nižší DPH? Bude platit definice sociálního bydlení? Promítnou si developerské firmy vyšší DPH plně do cen?

„Jsem přesvědčen o tom, že některé developerské firmy již zvýšení DPH promítly do svých cen a zdražily nové byty. Jiní ve svých kalkulacích počítají třeba s nižší marží, případně výrazně zatlačily k úsporám své dodavatele. Riziko změny daně vedlo zřejmě i k růstu poptávky po bytech,“ soudí Michl. „Změny daně z přidané hodnoty spolu s otazníkem kolem platnosti a definice sociálního bydlení jsou nesmysly trvale a soustavně deformující trh a ceny, komplikující firemní strategii i nákupní rozhodnutí,“ dodává.

Problém je v tom, že výjimka na nižší sazbu DPH na stavební práce měla České republice skončit letošní rok. Proto vláda letos v únoru schválila definici sociálního bydlení, která měla udržet nižší DPH pro přesně definované byty a domy. Vláda v definici použila kritérium maximální podlahové plochy - u bytů jej stanovila na 120 metrů čtverečních a u rodinných domů na 350 metrů čtverečních. U oprav, rekonstrukce a modernizace bytů se nižší DPH měla uplatnit na základě toho, že jde o činnosti s vysokým obsahem práce.

INICIATIVA EVROPSKÉ KOMISE

Mezitím ovšem Evropská komise navrhla prodloužit výjimky, které nové členské státy používají pro stanovení snížených sazeb DPH, a to až do roku 2010. Týká se to samozřejmě i české výjimky na sníženou sazbu DPH na výstavbu bytů. Definitivně se však o prodloužení nižší sazby DPH rozhodne až na podzim.

Argumentem evropského komisaře pro daně László Kovácse byl fakt, že prodloužení výjimek pro nové členské státy je důležité v rámci rovného zacházení se všemi členy unie. Země, které do Unie vstoupily před rokem 1995, mají totiž platnost svých výjimek zaručenu až do roku 2010, kdy by měl začít platit nový režim pro DPH. Naproti tomu platnost výjimek nových členských států má zatím skončit v roce 2007 nebo v roce 2008. Podle dřívějších předpokladů mělo od příštího roku zůstat v nižší sazbě jen sociální bydlení, ostatní domy a byty měly podléhat sazbě 19 procent. Je tedy zapotřebí počkat na podzimní jednání.

SOCIÁLNÍ BYDLENÍ V ZÁLOZE

V každém případě, jak potvrzuje Jakub Haas z tiskového odboru ministerstva financí, definice sociálního bydlení v novele zákona o DPH bude. Minimálně tedy jako záloha pro případ, že by se ministři financí na podzim nedohodli. „V případě prodloužení výjimky by ministerstvo financí iniciovalo novelu zákona, která by posunula účinnost definice sociálního bydlení až na leden 2011,“ říká náměstkyně ministra financí Dana Trezziová.

KDE SE ZVÝŠENÍ DPH PROJEVÍ * potraviny* ubytovací služby * léky* stavební a montážní práce * voda * hromadná doprava (včetně vodní * nealkoholické nápoje a letecké) * sorbit pro diabetiky * zdravotní a sociální péče * zdravotnické prostředky * domácí péče o děti, staré, nemocné * knihy a zdravotně postižené občany * noviny a časopisy * úklidové práce * mapy * pohřebnictví * živá zvířata * služby posiloven a sportovních * semena, rostliny areálů (bazény, sauna…) * okrasné dřeviny * vstupné na výstavy, koncerty, * dětské pleny do divadla, muzea, zoologické * dětské autosedačky zahrady * palivové dřevo * opravy zdravotnických prostředků |

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít