Zdravý rozum do školy nepatří?

23. dubna 2007, 00:00 - FILIP ČERNOCH
23. dubna 2007, 00:00

Laik žasne, odborník se nestačí divit. České učňovské školství tuto frázi občas naplňuje velmi úspěšně. Stačí se jen podívat, jak jeho fungování prověřil návrh zákona o povinném školení profesionálních řidičů.

Laik žasne, odborník se nestačí divit. České učňovské školství tuto frázi občas naplňuje velmi úspěšně.

Stačí se jen podívat, jak jeho fungování prověřil návrh zákona o povinném školení profesionálních řidičů. Ti si nově budou muset zaplatit a absolvovat úvodní 140 až 280hodinový výcvik za desítky tisíc korun a dopravní firmy se proto obávají, že už tak tenký pramének nových šoférů vyschne docela.

Řešení přitom znají všichni: Otevření učňovských oborů zaměřených na výchovu mladých řidičů. Zájem o jejich absolventy by přitom byl obrovský, podle dlouhodobých stížností dopravních firem chybí v Česku asi dva tisíce šoférů a náhradu je nutno složitě hledat v zahraničí. Situace už dospěla tak daleko, že když na krnovské střední automobilové škole otevřeli zatím ojedinělý obor zaměřený právě tímto směrem, čtyřicet tamních dopravců škole věnovalo náklaďák i s přívěsem a zvažuje ještě přihození autobusu.

Jenže ani toto všechno zjevně nestačí k tomu, aby se situace pohnula kupředu. Ano, dopravní firmy sice na otevření podobně zaměřených oborů tlačí a absolventi by práci našli velmi snadno. Vládní politikou je ale počet oborů naopak masivně snižovat. Že bude přijat zmiňovaný zákon o povinném školení, se ví už minimálně od roku 2003, a ani toto zřejmě příslušné úředníky k aktivitě příliš neinspiruje. Plánování totiž zjevně k silným stránkám ministerstva školství nepatří, podobně jako jakákoliv jejich snaha vyhovět požadavkům pracovního trhu. Slovy vysokého státního úředníka z proslulého seriálu Jistě, pane ministře: „Ministerstvo školství zde není od toho, aby vychovávalo žáky, je zde od toho, aby zajišťovalo dobré podmínky učitelům.“ Nejpravděpodobnější scénář budoucího vývoje si proto můžeme troufnout tipnout už dnes. Zavedení zákona povede k masivnímu úbytku nových řidičů, následná panika potom vyústí v horečnou snahu zakládat příslušné studijní obory. A protože se jejich absolventi pochopitelně neobjeví ze dne na den, vláda bude muset zasáhnout a nějakým nesystémovým přeléváním peněz z rozpočtu začne povinná školení dotovat. Totální zmatek, kterému by se s trochou snahy dalo bezbolestně předejít. Jen by to chtělo tu trochu snahy. *

Plánování zjevně k silným stránkám ministerstva školství nepatří.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít