Zdravotníci a vlády útočí na alkohol

29. března 2004, 00:00 - VÍT SMRČKA
29. března 2004, 00:00

ZÁKAZ REKLAMY NA ALKOHOL JE JEDNOU Z CEST, JAK SNÍŽIT SPOTŘEBU ALKOHOLICKÝCH NÁPOJŮ. ZÁROVEŇ ALE ZNAMENÁ OHROŽENÍ EXISTENCE ŘADY FIREM.

Pivovarníci i vinaři se brání tlakům na omezení konzumace oblíbených nápojů ZÁKAZ REKLAMY NA ALKOHOL JE JEDNOU Z CEST, JAK SNÍŽIT SPOTŘEBU ALKOHOLICKÝCH NÁPOJŮ. ZÁROVEŇ ALE ZNAMENÁ OHROŽENÍ EXISTENCE ŘADY FIREM. Po tabáku dochází na alkohol. Světová zdravotnická organizace se nyní snaží omezit reklamu na alkoholické nápoje a vytěsnit je co nejvíce z nabídky zboží. Podobně reagují i vlády některých evropských států. Ve Francii již byla zakázána propagace alkoholu, což se zde projevuje ve snížené spotřebě vína. Německá vláda na konci února zavedla novou daň u vybraných alkoholických nápojů, aby odradila od jejich konzumace dospívající mládež. Podle ředitele Asociace komunikačních agentur Jiřího Mikeše například ze Švédska zaznívají hlasy, aby se láhve s alkoholem opatřily podobnými nápisy jako cigarety a varovaly před škodlivostí alkoholu. Na cigarety je již reklama zakázána ve většině vyspělých zemí, od léta bude platit zákaz tabákové reklamy v České republice, vyjma míst prodeje či specializovaných časopisů. Ostře se proti alkoholu chystá vystoupit i česká vláda. „Chceme zařadit nikotin a alkohol mezi ty drogy, o kterých chceme informovat, které by měly spadat do oblasti prevence a které by měly být chápány veřejností jako velmi vážné riziko,“ řekl nedávno novinářům vicepremiér Petr Mareš, zodpovědný za koordinaci protidrogové politiky. Ta se v příštích pěti letech zaměří na snižování poptávky po drogách, jejich nabídky a minimalizaci rizik spojených s užíváním narkotik. Do této strategie by chtěl kabinet začlenit i problém nikotinu a alkoholu. V roce 1990 každý Čech vypil zhruba 8,9 litru čistého lihu ve 177 litrech alkoholických nápojů. V roce 2002 to bylo deset litrů čistého lihu ve zkonzumovaných 184 litrech alkoholických nápojů. JDE O PIVO

Útoky na alkohol se v českých podmínkách dotýkají především piva, které je oblíbeným nápojem většiny Čechů. Obliba piva přitom stále stoupá. Vloni se v České republice vypilo přes 16 milionů hektolitrů piva, ve spotřebě na osobu zaujali Češi se 162 litry první místo na světě. Teprve za nimi se umístili Irové, Němci nebo Dánové. Z celkové výroby 18,5 milionů hektolitrů prodaly české pivovary přes dva miliony hektolitrů v zahraničí. Pivovarnictví je tradiční obor českého průmyslu, v současnosti dává obživu desítkám tisíc lidí v pivovarech, sladovnách, pohostinství, v zemědělství při pěstování chmele a sladovnického ječmene. Za pivo se v České republice ročně utratí téměř 50 miliard korun. Zákaz reklamy nebo ztížení prodeje piva by mohlo mít dalekosáhlé hospodářské důsledky. V minulých dnech na tyto tendence upozornil předseda Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. „Jsou zde organizace, které poté, co skoncovaly s tabákem, hledají dalšího nepřítele,“ řekl v této souvislosti Veselý. „Zákazové tendence jsou špatné. Je nutné dát lidem informace, a sami ať se rozhodnou,“ dodal. Připomněl, že konkrétně pivo nedoporučují mnozí odborníci pít jedině pro nízký věk, v době těhotenství nebo před řízením vozidel.

ZLATÝ MOK BRÁNÍ I ŽENY

Zastánci pěnivého moku chtějí bránit české pivo poukazováním na jeho příznivé zdravotní vlastnosti. Pivo v malých dávkách podle většiny odborníků blahodárně ovlivňuje fyzický a psychický život lidí. „Pokud se dodrží denní dávka, pro ženy jedna až dvě třetinky a pro muže jeden, maximálně dva půllitry, lze hovořit o pokrytí téměř denní dávky vitaminů, minerálů a stopových prvků,“ říká psycholožka Věra Husáková, která se věnuje také relaxačním programům. Podle ní je pivo sice jedním z nejlevnějších alkoholických nápojů, ale při střídmém požívání je to unikátní živina, přinášející zdravotní prospěch a úlevu. Pivo je přírodní a přirozeně působící stimulační prostředek. Obecně je uznáváno nejen jako nápoj pro uhašení žízně, ale také pro svou výživnou hodnotu. Jeho hlavními složkami jsou bílkoviny, sacharidy, hořké látky chmele, vitaminy a minerální látky. Obsah alkoholu v pivu je ve srovnání s jinými alkoholickými nápoji relativně nízký. Pivo je podle psycholožky přírodním prostředkem proti stresu a duševnímu přetížení. „V Evropě se budou svářet dvě tendence, purizmus s moderním pitím,“ tvrdí o nejbližším vývoji Veselý. Na obranu piva vystupují i ženy. N apříklad Dámský pivní klub, který byl založen na konci ledna v Pivovarském domě v Praze. Klub se chce věnovat propagaci českého piva i jeho kulturní konzumaci.

**VINAŘI SE BRÁNÍ

Bránit se budou i tuzemští vinaři. Profitu to potvrdil Martin Půček, tajemník asociace vinařů. Připomněl, že i u nás existují tlaky na ministerstvo zdravotnictví, aby byla zakázána reklama vína. „Víno je součástí gastronomie,“ upozornil Půček. Vína se ročně spotřebuje v ČR 15 až 16 litrů na osobu. Před deseti lety to bylo pouze 12 litrů. Vloni se v ČR sklidilo hroznů za 1,1 mld. korun. Obor včetně obchodu zaměstnává v ČR několik tisíc lidí. „Určitě dojde ke kompromisu,“ předpokládá Půček s tím, že není pravděpodobný rázný zákaz reklamy, jako například ve Francii, kde pak průměrná spotřeba klesla z 56 na 52 litry. Proti potlačování reklamy na víno nyní intenzivně vystupuje Mezinárodní úřad pro víno (OIV), jehož je ČR členem. „Bojují za nás,“ poznamenal Půček. Pozici vinařů ale ztěžuje výskyt nepříznivých látek vznikajících v procesu kvašení, které víno obsahuje. U nepatrného zlomku lidí mohou způsobovat alergickou reakci. To nahrává odpůrcům alkoholu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít