Zdraví není zadarmo

24. května 2012, 13:08 - Jakub Křešnička
24. května 2012, 13:08

Reformovat zdravotnictví je dlouhodobá záležitost. Každý krok musí nejen projít ve vládě a ve sněmovně, ale musí se vyrovnat i s odborným a veřejným míněním.

Den po jednání skupiny vládních vyjednávačů, ve čtvrtek 2. června, představil ministr zdravotnictví Leoš Heger svou vizi zdravotnické reformy i to, co z ní zbylo po zasedání K9. Diskutovat o jednotlivých bodech s ním mohli hosté setkání Euro Regional v královéhradeckém hotelu Nové Adalbertinum.
„Jsem zvyklý brát věci, které přicházejí jakoby z vyšší moci. Pokud se s nimi nedá pohnout, musí se člověk podle toho zařídit. Zrušení spoluúčasti u amalgámových plomb představuje výpadek ve výši zhruba dvou miliard korun. Zátěž to určitě bude, ale bude možné se s tím vyrovnat,“ uvedl Heger s tím, že pro reformu je třeba udělat desítky postupných kroků a pohnout s určitými tabu, která české „zdravotnictví zadarmo“ provázejí.
Z publika dokonce zaznělo, že spoluúčast pacientů by měla být vyšší celkově, a potvrdil to i bleskový průzkum mezi hosty, který zajistila agentura Factum Invenio, jeden z partnerů setkání. Podle 30 procent zúčastněných by se měl limit posunout na deset tisíc korun ročně, dalších devatenáct procent by bylo i pro více než dvacet tisíc.

Pomohou i přísnější výběrová řízení

„Dalo by se říci, že v České republice nemáme pojištění, ale zdravotní daň, která se pohybuje podle výkonu HDP – klesá i roste s výkonem ekonomiky i úrovní zaměstnanosti bez ohledu na zdravotní stav obyvatelstva. Bez zásadních změn nebudou v budoucnu prostředky na zajištění vysoké dostupnosti a kvality péče. Jestli nechceme slevit, musí se sáhnout k vnitřním úsporám v systému i k soukromým zdrojům,“ řekl předseda představenstva Všeobecné zdravotní pojišťovny Marek Šnajdr s tím, že velkým problémem zdravotnictví je neadekvátně nastavená síť systému lůžkové péče, jejíž náklady za posledních pět let stouply o 50 procent.
V podstatě tím znovu shrnul vizi změn ve zdravotnictví, v níž se s ministrem Hegerem víceméně shodoval. Liší se ovšem v pohledu na bonusy a malusy pro pojištěnce podle toho, jak dbají o své zdraví. Zatímco podle ministra Hegera reforma s podobným opatřením nepočítá, Šnajdr principy vášnivě hájil. Zastává totiž názor, že kdo o své zdraví nepečuje, ohrožuje nezodpovědným chováním i ostatní. Českému zdravotnictví by se dalo pomoci i z jiných směrů – například v intencích vládního návrhu novely zákona o veřejných zakázkách. „Cílem návrhu je zvýšit jeho transparentnost. I když to bude o něco nákladnější a administrativně složitější, snižuje limity pro vypisování zakázek a zároveň ruší téměř veškeré možnosti zkrácení lhůt. Zpřísňují se pravidla pro nadlimitní zakázky, a pokud na konci procesu zbudou méně než tři nabídky, musí se řízení kromě výjimečných případů zrušit,“ popsal Petr Solský, ředitel pro rozvoj vztahů s veřejným sektorem v advokátní kanceláři Havel, Holásek & Partners, která byla také partnerem setkání.

Srovnání s Evropou

Podobné problémy jako v Česku řeší zdravotnictví i jinde v Evropě. Pokud se o reformách jen nediskutuje, postupuje se většinou shodně, liší se jen priority a provedené změny. „Ve srovnání podílu soukromé spoluúčasti za evropskými zeměmi zaostáváme, u nás je ukazatel nejnižší, a na rozdíl od něj se sazba na sociální a zdravotní pojištění příliš zdvihat nedá. Ačkoli to může vypadat jinak, počet lékařů a sester u nás rozhodně není podprůměrný, a tak to vypadá, že máme spíše příliš zdravotnických zařízení. Ohrozit fungování systému by mohla i evropská direktiva o přesčasové práci, o níž se mluví v souvislosti s rokem 2013,“ shrnul zasazení českého zdravotnictví do evropského kontextu Zeno Veselík, ředitel v poradenských službách KPMG ČR. Jak dodal, reformě by prospělo, kdyby se zavedly audity nemocnic a do systému se více zapojili lékaři, kteří prozatím stojí spíše stranou. Debaty na setkání se stočily i k otázce zisků ve zdravotnictví, které jsou částí veřejného mínění vnímány jako něco nekalého. To se v případě hostů Euro Regional nezdálo být většinovým názorem a na návrh Marka Šnajdra, podle něhož by se dal ve zdravotnických zařízeních prodat minoritní podíl, kde by státní většina garantovala kvalitu a slušný soukromý investor popoháněl k zisku, se přihlásilo hned několik zájemců.
Setkání Euro Regional podpořily i společnosti KPMG, GE Money Bank, Česká pojišťovna a euroskop.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít