Zdravější život s televizí

25. března 2012, 09:53 - Petra Trnková
25. března 2012, 09:53

Obecně se má za to, že typičtí televizní diváci sedí nebo rovnou leží před obrazovkou s mísou chipsů a jejich jediný pohyb spočívá v mačkání tlačítek ovladače. Ovšem může to být i jinak.

Foto: Lucie Pařízková – TÝDEN

Když se ve 30. letech začalo šířit televizní vysílání, předpokládalo se, že obrazovka učiní lidstvo vzdělanějším a kulturnějším. Vzdělávací pořady ale byly postupem času nahrazeny nejprve nekonečnými seriály, pak reality-show a v současnosti letí talentové soutěže. Televize se tak stala hlavně zábavou.

Ubavit se k smrti

O tom, že televize deformuje vnímání reality, mění zpravodajství v zábavu a politiku v show, se psalo už v 80. letech. Jak ale televize ovlivňuje naše fyzické zdraví a životní styl? Je jasné, že náruživí televizní diváci se příliš nehýbou a sezení na gauči vyloženě láká k uzobávání něčeho dobrého. Když se ovšem při uzobávání soustředíte na to, jaká další osudová rána Esmeraldu zase postihne, je jasné, že nemáte ani tušení, kolik jste toho sezobali. Hodně. Pokud u televize nevydržíte nemlsat, zkuste si nakrájet syrovou zeleninu, u které nemusíte hlídat množství. Nevydržíte–li bez něčeho „výživnějšího“, zkuste nesolené a nepražené oříšky a semínka. Jde sice o tučnou, a tudíž kalorickou záležitost, takže pozor na množství, tuk z oříšků je však z větší části nenasycený, tedy zdraví prospěšný. Ořechy obsahují také spoustu minerálů a stopových prvků, které se v ostatních potravinách příliš nevyskytují. Odborníci říkají, že hrst oříšků různých druhů každému prospěje a senioři by si ji měli dopřávat povinně.

Zakazovat televizi těm, kteří ji mají rádi, asi nemá smysl. Před obrazovkou však můžete dělat i něco jiného než jíst. Třeba cvičit. Obvyklá délka seriálových epizod včetně reklam se pohybuje okolo 45 minut, což je ideální doba na jednu tréninkovou dávku. Je jasné, že před televizí budete těžko cvičit jógu, která vyžaduje vaše plné soustředění. Pokud ale máte doma zaprášený rotoped či eliptical, oprašte je. Můžete také poskakovat na malé trampolíně, která kromě svalstva procvičí i vaše srdce. Pokud lpíte na poloze v sedě, zkuste si alespoň sednout na gymnastický míč, posílíte tak své zádové svalstvo.

Zinek

Především v období před nástupem jara, s nímž jsou spojeny vyšší nároky na imunitní systém, je žádoucí nezapomínat na konzumaci potravin obsahujících zinek. Tento nenápadný prvek má prokazatelné účinky v prevenci chřipek a nachlazení. Tím to ale nekončí. Podle některých výzkumů pomáhá i při léčení neplodnosti, neboť jeho existence je potřebná při tvorbě různých typů hormonů. Podle japonských výzkumů dokonce působí jako lék proti hučení v uších, daleko známější je ale úloha zinku při hojení ran. Další údaje hovoří také o prospěšnosti zinku při léčbě osteoporózy (řídnutí kostí) nebo problémů s prostatou, stejně jako zánětů tlustého střeva. Konzumace potravin obsahujících zinek také zlepšuje zrak.

Pozitivní účinky zinku se ale prakticky ruší tepelnou úpravou. Možná i proto doporučují zastánci zdravých životních stylů jako zdroj zinku pšeničné klíčky, ořechy nebo fazole. Vůbec nejlepším zdrojem zinku je ale červené maso (hovězí a vepřové) a především játra. Ta jsou ostatně také optimálním zdrojem železa, takže někdejší obliba jater, která z nich udělala standardní „podpultovku“, měla minimálně v případě těchto dvou prvků racionální jádro. Obecně lze za dobrý zdroj zinku považovat potraviny obsahující bílkoviny, tedy například vejce a samozřejmě ryby a mořské plody. Ideální jsou ústřice, které jsou mimochodem právě v tomto období nejkvalitnější.

Pouze zinek ale naší imunitu nezachrání, důležitá je také zvýšená konzumace potravin obsahujících vitaminy, především C.

Petr Havel

Jste vážně to, co jíte?

V televizi se v posledních letech objevují pořady zaměřené na zdravý životní styl a vaření. Zdeněk Pohlreich ve své show Ano, šéfe! poukazuje na jeden velký nešvar – jde o používání různých náhražek a polotovarů v zájmu ušetření času a práce. Příkladem budiž kečup. Místo toho, abychom nakrájeli čerstvá rajčata, která obsahují řadu antioxidantů a díky nim působí preventivně proti stárnutí i rakovině, a udělali si z nich omáčku, dáme si na špagety kečup. Ten však obvykle obsahuje jen velmi málo rajčat, zato dost cukru, různých ochuzujících látek a škrobů, které našemu tělu nic pozitivního nepřinesou.

Realisticky drsná a emotivní show Jste to, co jíte, ve které obézní lidé hubnou pod vedením lékařky Kateřiny Cajthamlové a odborníka na výživu Petra Havlíčka, pak nese zásluhu na prolomení jednoho velkého mýtu. Často se v ní totiž ukáže, že obezita nemusí být pokaždé spojená s přejídáním. Někteří protagonisté pořadu totiž jedí málo, nepravidelně a vybírají si špatné potraviny, takže tloustnou a zároveň trpí podvýživou. A právě tento pořad má ještě jedno plus. Když budete dávat pozor na to, jaká doporučení protagonisté dostávají, získáte zdarma rady výživového poradce.

Fitness ve vašem obýváku

Kromě kuchařských a lifestylových pořadů na jednotlivých televizních stanicích existuje dokonce i specializovaný televizní kabelový kanál Fine Living, který se zaměřuje výhradně na životní styl. Kromě pořadů o módě, cestování a bydlení nabízí seriály o zdravé výživě, vaření a cvičení, kterými provází vyhlášení odborníci. Cvičení před televizí je ideální alternativou pro všechny, kteří mají do fitness centra daleko nebo nemají rádi hromadné převlékání. Navíc je jisté, že cvičení vede někdo, kdo tomu skutečně rozumí, což se bohužel nedá říci o všech zaměstnancích řadových fitek.

Aktuálně si každé ráno můžete zacvičit jógu s Kurtem Johnsenem, zakladatelem systému American Power Yoga, a v poledne si uvařit lehký bezmasý oběd s Ann Gentryovou, propagátorkou veganských, šetrně pěstovaných surovin. Jak vidíte, televize nemusí být jen cestou k většímu břichu, může to být i naopak. Je to jen na vás.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít