Zdravé zuby bez chemie - Euro.cz

Přihlášení

Zdravé zuby bez chemie

, Dalibor Dostál,
Zdravé zuby bez chemie
Zdroj: Martin Pinkas

Ústní voda vyvinutá lékařem Jiřím Landou získala celosvětovou cenu pro nejlepší dentální výrobek roku. Firma vznikla, protože si lidé začali tento čistě bylinný přípravek navzájem doporučovat.

Zuby o člověku prozradí více, než by sám chtěl. Od pradávna byla kvalita chrupu symbolem schopnosti člověka prokousat se životními problémy. Kvalita dentální péče tak do značné míry zrcadlí sociální status člověka. Navíc u žen jsou zuby podvědomě i jedním z kritérií při výběru partnera.

Viklání, nebo dokonce vypadávání zubů v důsledku zánětu dásní neboli paradentózy proto patří k velice nepříjemným zdravotním komplikacím. Velký průlom do prevence i léčby tohoto onemocnění přinesla unikátní ústní voda, kterou vyvinul český lékař Jiří Landa.

„Ústní vodu jsem vymyslel v roce 1992. Nejdříve jsem ji dělal pro lidi ve svém okolí, kteří měli potíže s paradentózou. Od roku 2004 jsme ji začali s mojí bývalou ženou vyrábět ve větším,“ vzpomíná Jiří Landa. „Na trhu tehdy chyběla podobná ústní voda, vyrobená čistě na přírodní bázi, bez jakýchkoli chemických přísad, s využitím léčivých bylin,“ doplňuje Jiří Landa s tím, že doteď podobnou nikdo jiný nevyrábí.

Přípravek, který na trhu nabízí pod značkou Dr. Landa, si získal oblibu nejenom mezi zákazníky, ale obdržel také ocenění od odborníků, když na Světovém kongresu integrované medicíny v rakouském Wolfsbergu obdržel v srpnu 2008 zlatou medaili za nejlepší dentální produkt roku.

Kouzlo doporučení

Prosadit se na trhu, kde dominují velké farmaceutické či kosmetické firmy se svými produkty podporovanými masivní reklamou, je přitom nesmírně těžké.

„Na trhu jsme se chytili díky tomu, že náš výrobek dělá opravdu ‚zázraky‘. Vybudovali jsme firmu na základě toho, že si nás lidé doporučují. Pacient měl problém, voda mu pomohla a řekl to dalšímu. To je podstata našeho úspěchu,“ vysvětluje Jiří Landa, který s pouhými dvěma zaměstnanci zvládá celou výrobu a dosahuje obratu kolem pěti milionů ročně.

Jen dobré zboží podle něj nestačí: „Musíte mít výrobek, který má vynikající výsledky, a pak také výdrž a vytrvalost, než se to mezi lidmi rozkřikne. Potom už to jde, jako když se sněhová koule kutálí z kopce. Čím je větší, tím více nového sněhu na sebe nabalí.“

 Jiří Landa, stomatolog a výrobce bylinných přípravků.

K tomu, aby se o převratném preparátu dozvěděli lidé, mu pomohlo také účinkování v televizních pořadech, jako je Sama doma, nebo v Českém rozhlase. Občas o něm vyjdou i články v bulvárních denících.

„Jsem rád, protože bulvár čtou dva miliony lidí. Když publikujete v odborném časopise, přečte si to patnáct set lékařů a z nich většinou profesoři a šéfové klinik mají už nějaké vazby s určitou firmou, založené na grantech či podobné spolupráci,“ popisuje Jiří Landa známou praxi z lékařského prostředí.

Ústní voda Dr. Landa se prodává především v České republice, vyváží se ale i do Německa či Maďarska. Z České republiky si ji vozí do US A Čechoameričané a rádi si ji kupují také Rusové.

Zpět ke kořenům

Jiří Landa se začal o byliny hlouběji zajímat po absolvování medicíny. „Jsou nemoci, které neodpovídají na léky úplně podle našich představ. Tak jsem se snažil rozšířit možnost nabídky léčebného spektra. Když máte chřipku, užíváte acylpyrin. A když k tomu přidáte lipový čaj a bezový sirup, tak je to zase o něco lepší,“ popsal Jiří Landa, kudy vedla jeho cesta k léčivkám.

Od roku 1997 se proto naplno věnuje fytoterapii, tedy léčbě pomocí bylin. Pohled většiny lékařů na tento obor se přitom v posledních letech mění. Zatímco dříve ho z velké části považovali za jakousi odnož léčitelství či šarlatánství, v současnosti se například v Itálii dělá z fytoterapie samostatná atestace.

„Lékaři dnes častěji sáhnou po jiné metodě, když si myslí, že standardní postup nesplní očekávání. Pokud máte výsledky, tak vás tolerují nebo s vámi spolupracují. Řada zubních lékařů se mnou začala spolupracovat poté, co si jejich pacient zakoupil moji ústní vodu a oni viděli výsledky,“ podotýká Jiří Landa.

S fytoterapií přitom úspěšně pomáhá uzdravovat pacienty s mnoha typy nemocí. „Pokud ke mně přijde pacient se zhoubným nádorovým onemocněním, doporučím samozřejmě návštěvu onkologa. A ten nasadí chemoterapii, onkochirurgii, radioterapii, imunoterapii nebo biologickou léčbu. Já pak doporučenou léčbu doplním fytoterapeutickým programem,“ popisuje Jiří Landa.

I šarlatánství může pomáhat
Přestože je vystudovaný lékař, nedívá se přezíravě ani na léčitele či šarlatány.

„Vlídné slovo léčí také. A šarlatánství je určitý rituál, v podstatě může jít o určitou formu psychoterapie. U některých pacientů je důležité odblokovat stres z některých prožitků nebo situací, kterými si prošli. Pokud k tomu nedojde, mohlo by nahromaděné napětí po několika letech vyvolat žaludeční vředy či nádorové onemocnění,“ upozorňuje Jiří Landa.

Podle něj mezi typické případy tohoto druhu patří situace, kdy pacienti chodí k lékaři s bolestmi a klasická vyšetření přitom nemohou odhalit žádný nález.

„Je to psychosomatika. Tedy to, jak naše psychika ovlivňuje tělo,“ podotýká lékař.

„Vzpomeňte si, že když jako malí upadnete a maminka vám odřené koleno pofouká, přestane vás bolet. Funguje tam psychika. Šarlatánství je určitý rituál, který odvede pozornost lidí, a zbaví je tak nebezpečného stresu,“ říká zubař. „Když umíte pracovat s psychikou, můžete hodně dokázat. Když se přivedete do transu, můžete přejít po žhavém uhlí třeba tři nebo pět metrů a nic se vám nestane. Nemáte žádné známky popálení.“ I s psychikou se podle něj musí umět pracovat, protože má své hranice.

„Pokud byste šli v transu po žhavém uhlí dvacet metrů, spálíte si nohy až ke kolenům. Organismus má vždy nějaké kapacity kompenzace, ale jakmile je překročíte, nezvládne to,“ uzavírá lékař.

To vyžaduje hluboké znalosti nejenom bylin a jejich účinků, ale také onkologické léčby. Tak, aby fytoterapeut nezkombinoval rostliny, jejichž účinky by klasickou léčbu narušovaly. Tento postup výrazně zlepšuje léčbu i těch nejzávažnějších chorob.

„Máme velmi zajímavé výsledky u zhoubných onemocnění. Máme i pacienty, kde jsme dokázali podpůrnou léčbou dosáhnout úplného vyléčení rakoviny tlustého střeva, nebo pacienta, který přežil rakovinu slinivky břišní s metastázami do jater. Tato nemoc přitom zabila zakladatele Applu Steva Jobse, herce Patricka Swayzeho nebo operního pěvce Luciana Pavarottiho,“ popisuje Jiří Landa.

Vynikající výsledky má také u léčby zánětů močových cest, včetně chronických, nebo léčby nosních polypů, kde s použitím bylin u sedmdesáti procent pacientů polypy zmizí do jednoho měsíce bez bolestivých operací. Dobrých výsledků dosahuje rovněž při léčbě jaterních onemocnění, včetně cirhóz, žloutenky nebo nádorů.

Právě na léčbu těchto chorob se zaměří bylinné extrakty, které chce Jiří Landa příští rok uvést na trh. „V minulých letech jsme se v této oblasti soustředili na individuální přístup. Teď chceme dát některé extrakty na trh jako výrobek. Tam, kde už jsme dokázali standardizovat byliny, které na tyto nemoci působí v širším spektru,“ plánuje Jiří Landa.