Zdravá voda je základ života

07. dubna 2003, 00:00 - Gabriela Bobková, styl@profit.cz
07. dubna 2003, 00:00

zdravíVoda se vyskytuje ve všech živých organizmech a tvoří 70 % hmotnosti člověka. Zásobuje tělo potřebnými živinami a odvádí škodlivé látky. Ne každá voda je ale pro zdraví přínosná.Aby mohla voda vykonávat svoji zdravotní funkci, tedy pročišťovat tělo od škodlivých látek a udržovat ho zdravé, musí splňovat dvě základní podmínky.

zdraví

Voda se vyskytuje ve všech živých organizmech a tvoří 70 % hmotnosti člověka. Zásobuje tělo potřebnými živinami a odvádí škodlivé látky. Ne každá voda je ale pro zdraví přínosná.

Aby mohla voda vykonávat svoji zdravotní funkci, tedy pročišťovat tělo od škodlivých látek a udržovat ho zdravé, musí splňovat dvě základní podmínky. Musí jí být dostatek a musí být nezávadná - pitná.

Pitná voda

Voda tvoří životní prostředí pro buňky, zásobuje je potřebnými živinami a zajišťuje odstraňování škodlivých látek pryč z těla. Ideální je za den vypít mezi 2,5 a 3,5 litru, v závislosti na ročním období, výdeji energie a hmotnosti těla. Je ale důležité pít nezávadnou vodu. Jaké vlastnosti by měla mít? Musí být bakteriologicky nezávadná. Měla by obsahovat určité množství minerálních látek (především vápník a hořčík), minerální soli a různě stopové prvky. Měla by mít méně než 15 mg/litr dusičnanů a co nejméně organických látek. Naopak, vůbec by neměla obsahovat jedovaté a rakovinotvorné látky ani chemické látky, které nejsou její přirozenou součástí.

Nejčastější škodliviny

Od dob našich babiček v některých z nás přetrvává představa, že voda ve vesnické studni má výbornou kvalitu. K vodě, která nám doma teče z kohoutku, většinou takovou důvěru nemáme. Mnohdy se u obou z nich obsah některých látek blíží hodnotám zdraví škodlivým. Například dusičnany (už v běžně se vyskytujících koncentracích přes 50 mg/l) přispívají ke vzniku různých druhů rakovin. Chlor a sloučeniny chloru jsou také rakovinotvorné, navíc podporují různé druhy mutací v organizmu. Některé studie uvádějí, že chlorování vody se může podílet až na 10 % rakoviny tlustého střeva. Další velmi škodlivou látkou je olovo. Vyskytuje se ve vyšších množstvích ve vodovodní vodě ve starých městských zástavbách, kde je olověné potrubí. S olovem si naše tělo neporadí, neumí ho vyloučit. Zvlášť nebezpečný je pro děti - dětský organizmus zachytí cca 50 % procházejícího olova, dospělý jen 8 %. Usazuje se především v mozku, pohlavních orgánech a v kostech.

Druhy pitné vody

Zdraví prospěšná voda s největší pravděpodobností nepoteče z našeho vodovodního kohoutku ani nebude ve studni na chalupě. Výjimky pochopitelně jsou, je ale dobré nenechat nic náhodě a vodu, kterou pijeme, nechat odborně zkontrolovat. Máme další možnost - kupovat vodu v lahvích. Kojenecká voda je vysoce kvalitní, vyhovuje podmínkám pro trvalou přípravu stravy i nápojů kojenců. Musí splňovat mnoho požadavků, například musí pocházet ze zdroje podzemní vody, který dává dlouhodobou záruku její kvality. Úprava vlastností vody je nepřípustná. Maximální povolené hraniční hodnoty škodlivin jsou stanoveny pod doporučeným maximálním množstvím pro dospělého člověka. V praxi jsou však hodnoty škodlivin v kojenecké vodě mnohonásobně nižší. Voda s označením „vhodná pro přípravu kojenecké stravy“ splňuje kritéria složení kojenecké vody. Nemusí však pocházet výlučně z podzemních zdrojů. Také obsah škodlivin v této vodě bývá často vyšší než ve vodě označené jako kojenecká. Stolní voda je k dostání v několika úpravách, které splňují nároky maximálního doporučeného množství škodlivých a jiných látek. Z hlediska stravitelnosti je pro naše tělo mnohem lepší neperlivá (nesycená) voda.

Vodní filtr pomůže

Co když jsme z nějakého důvodu nuceni pít vodu, která má velký podíl škodlivin? Většinu z nich lze podstatně redukovat použitím kvalitního vodního filtru s aktivním uhlím. Kvalita pitné vody mnohde není dobrá. Proto by nám nemělo být líto času a peněz vynaložených k jejímu zlepšení, případně nákupu. V případě zdraví v podobě správného pití totiž platí, že se dá za peníze koupit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez…
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes dorazil Citroën C3 Aircross
Technologie
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít