Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Výnos z dražby sběratelské kolekce „Muži 28. října“ získají váleční veteráni a děti po úrazech

Unikátní sběratelská kolekce „Muži 28. října“ vytvořená na počest 100. výročí vzniku…

Na internetu můžete díky PayU a Google Pay platit na jedno kliknutí

Budoucnost online plateb na internetu je v jednoduchosti. Zákazník chce zaplatit snadno a…

Kávovar JURA je tradice v moderním obalu

Pokud se řekne švýcarská přesnost, zřejmě si jako první představíte švýcarské hodinky,…

Zchátralé areály opět ožívají

28. dubna 2008, 00:00 - Petr Bayer
28. dubna 2008, 00:00

STAVEBNICTVÍ V PARDUBICKÉM KRAJI - Ambiciózní stavební projekty v Pardubickém kraji spolknou miliardy korun. Do nových kabátů se obléknou opuštěné objekty. Na nevyužitých prostranstvích vyrostou obchodní paláce či hotely.

Nechtěné dědictví minulých let v Pardubickém kraji přináší stavebníkům kýžené ovoce. Moderní budovy spasí nevzhledná zákoutí plná haraburdí a plevelem zarostlé pozemky. Po zmrtvýchvstání se rozproudí v jejich žilách nový život, který přiláká obyvatele na nákupy i k odpočinku.

„Perníkové“ hejtmanství hyzdí stovky polorozpadlých průmyslových budov, které dávno osiřely. Zub času se neodvratně zakousl i do rozsáhlých areálů v centru měst. To sice ještě více bije do očí, na druhé straně však areály díky poloze předurčuje k dalšímu využití.

Úředníci míří do lihovaru

V krajských Pardubicích volá po rekonstrukci bývalá továrna na mlýnské stroje Prokop a sousedící starý lihovar, kde spolu soupeří dva investoři. Zdejší developerské plány na pětihektarovém pozemku počítají s polyfunkční zástavbou, částečně při zachování stávajících objektů. V atraktivním severním cípu poblíž odpočinkové zóny podél Labe vyrostou nadstandardní byty. Jižní část bude využita pro kanceláře, služby, obchody, kulturu a hotel. Dominantou tohoto území by se měla stát výšková budova s třemi desítkami poschodí. „Do konce letošního roku bychom chtěli podat žádost o vydání územního rozhodnutí. Z toho vyplývá reálné zahájení výstavby v roce 2010,“ zdůrazňuje mediální zástupkyně společnosti Czech Property Investments Michaela Winklerová.

Domov by zde mohly naleznout některé z krajských či městských institucí. Jedná se i o umístění galerie moderního umění, která má ambice domoci se celoevropského významu. Užitná plocha má dosáhnout výměry více než 60 tisíc metrů čtverečních. Menší administrativní čtvrť může na tomto místě vzniknout i podle plánů skupiny ECM, která investuje do nemovitostí. V této lokalitě u hlavního nádraží Českých drah a autobusového nádraží chce postavit kancelářské budovy, bytové domy, restaurace a objekt, kde by radnice umístila centrální úřední budovu.

Miliardový palác

Trpělivost přináší podle přísloví růže, v případě Pardubic na místo ošklivého hliněného plácku obchodní palác. Po několikaletých vyjednáváních nyní připomíná staveniště spíše mraveniště, hemžící se bezpočtem pilných tvorečků a strojů. Již letos na podzim zahájí provoz moderní nákupní centrum s obchody známých značek, restauracemi, kavárnami, multikinem a řadou doplňkových služeb, jako například podzemním parkovištěm. Devět desetin plochy si už budoucí nájemci pronajali. „Celkové investice představují 45 milionů eur (přibližně jednu miliardu korun),“ dodává David Halfi, generální ředitel AFI Europe Czech Republic.

Izraelci však již připravují další etapy zvelebování Masarykova náměstí o hotel a rezidenční centrum. „Druhá a třetí fáze je momentálně ve stadiu příprav a schvalovacích procesů. Očekáváme, že bychom s výstavbou mohli začít ve 3. čtvrtletí roku 2009. Rozpočet ještě není uzavřen,“ poznamenává Halfi. Šance se rýsují pro velké i menší dodavatele, kteří uspějí ve výběrových řízeních. „Samozřejmě je pro nás důležitý vztah k lokalitě a znalost místních podmínek,“ povzbuzuje David Halfi firmy z regionu. AFI přitom slibuje, že bude v Pardubickém kraji nadále působit. „V současné době zvažujeme možnosti vybudování dalších rezidenčních a komerčních projektů,“ prozrazuje její generální ředitel.

Vymění koleje za asfalt

Dopravci z celé České republiky i ze zahraničí budou skloňovat ve všech pádech jméno nenápadného městečka v Orlických horách. V Rudolticích totiž vyroste za dvě miliardy korun obří překladiště kontejnerů, kde budou jeřáby nepřetržitě přesouvat zboží mezi železnicí a kamiony. Výhodnou polohu zajišťuje blízkost železničního koridoru a chystaného přivaděče rychlostní silnice R35. „Logistické centrum je již zaneseno v územním plánu Rudoltic, některé kroky také schválily České dráhy. Záměr je zatím v projektové přípravě. Brzdí nás náklady na pořízení dokumentace, které jsou kolem 12 milionů korun,“ líčí podnikatel František Urban.

Termín pro vyřešení financování plánů stanovil do konce června. Na projektu se podle něj chce podílet řada subjektů z dopravní branže, včetně přístavů. Tito partneři mají vstoupit do jeho akciové společnosti Eurocontainer holding a nebudou tak údajně vůbec potřeba dotace.

Doktoři ustoupili obchodům

Přestavět se dá všechno, jen musí přijít nápad a v neposlední řadě peníze. V Ústí nad Orlicí konečně nalezli zachránce rozsáhlého zchátralého objektu bývalé polikliniky, kde místo ordinací budou obchody a byty. Objekt získal za necelé čtyři miliony korun místní podnikatel a radnice si oddechla.

„Občas nejsem starosta, ale radosta, když se podaří, že někdo za soukromé peníze koupí něco od města. A ještě je tak dobrý a vstřícný, že s námi konzultuje, co by tam mělo být. Tady se to daří, pan Malátek plánuje dole služby a nahoře byty, což je naprosto ideální. Město si víc nemůže přát,“ chválí starosta sedmnáctitisícového Ústí Richard Pešek. Malátek byl jediným účastníkem obálkové soutěže, přestože se o nemovitost zajímalo více investorů.

Co takhle dát si zámek?

Peníze můžete vydělat v nemovitostech všech typů, ke koupi jsou i zámky po zdejších šlechtických rodech. Většinou jsou ale ve špatném stavu a vyžadují další investice. Například ve Zdechovicích na Pardubicku je k mání dvoupatrový barokní zámeček se čtyřmi křídly a empírovým průčelím. „Prodejní cena je 20 milionů korun, nejméně jednou tolik by se ale do objektu muselo ještě investovat,“ odhaduje Michaela Štaudová z pražské realitní kanceláře Synorga, která zámeček nabízí. Někdejší sídlo aristokratů užívali zdejší a ruští vojáci, kteří historické budovy zdevastovali. Vytrhali zde podlahy a zabetonovali, co se dalo. Přikoupit lze i přilehlý zámecký park.

Na nového pána čeká také zámeček v Dašicích, kde opravy zatím neskončily. Památkáři sice svolili k velkým zásahům při opravách, ale ani tato benevolence zatím nikoho nepodnítila.

Léta chátrá také zámeček z konce 19. století v Domoradicích u Vysokého Mýta, který je k mání za devět milionů korun. „Hlavní objekt ještě není v tak špatném stavu, ale související hospodářské budovy jsou hodně zničené. Před rokem 1989 byly z areálu sklady, což se na něm silně podepsalo,“ popisuje stav Jan Růžička z pardubické realitní kanceláře M + M reality.

V Pardubickém kraji je podle údajů Národního památkového ústavu devatenáct chráněných objektů, které jsou na seznamu nejohroženějších památek. Naleznete mezi nimi kostely, zámky, historické pivovary, mlýny, kaple i reprezentativní vily. Část z nich doplácí na spekulace majitelů, nebo jsou zastaveny u bank.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Co je dobré vědět o dobrovolném důchodovém pojištění?
Chemických škodlivých látek bývá víc doma než venku
Nezapomeňte do půlky prosince zaplatit zálohy na silniční daň
Jak a kde sledovat zásilky ze zahraničí
Výprodeje na akciových trzích mohly způsobit algoritmy
Auta
VW chce překonat Porsche na Nürburgringu. Využije k tomu…
Rekordní Bloodhound SSC, který zatím své schopnosti nepředvedl, je na prodej za pakatel
McLaren 720S Spider: Do prodeje míří extrémně rychlý roadster. Stojí sedm milionů
Test Jeep Grand Cherokee S: Cesta časoprostorem
Bude Cargo e-Bike dopravou budoucnosti?
Technologie
Doom slaví 25. narozeniny. Jeho tvůrce slibuje novou epizodu
Tatra 700 byla nejrychlejším českým autem (retro)
IDOS po 10 letech mění design. Jak se vám líbí nové jízdní řády?
Konec podpory. Pro sedm let starý Android 4.0 bude obtížnější vyvíjet aplikace
První telefon s dírou v displeji představil Honor. Co nabídne View 20?
Hry pro příležitostné hráče