Zbavujeme se drátů - internet v síti Wi-Fi

14. dubna 2003, 00:00 - Mikešová Štěpánka, it@profit.cz
14. dubna 2003, 00:00

Bezdrátový internet, tzv. Wi-Fi, s sebou nese svobodu pohybu a jednoduchost instalace. Roste mu popularita, objevují se tak stále nová bezdrátová zařízení.Bezdrátové sítě, tzv. Wirelles Lan neboli Wi-Fi, fungují ve standardu 802.

Bezdrátový internet je rychlejší, levnější a odolný vůči rušení

Bezdrátový internet, tzv. Wi-Fi, s sebou nese svobodu pohybu a jednoduchost instalace. Roste mu popularita, objevují se tak stále nová bezdrátová zařízení.

Bezdrátové sítě, tzv. Wirelles Lan neboli Wi-Fi, fungují ve standardu 802.11b na principu vysílače (antény, tzv. Hot-Spot) a přijímače, speciální karty nebo USB zařízení, které musíte mít v počítači. Není přitom třeba žádný spojovací kabel. Přenosy dat, v optimálním případě rychlostí až 11 Mb/s, se odehrávají ve vzduchu v pásmu 2,4 GHz. Pásmo je bezlicenční a bezplatné, vztahuje se na něj povolení Českého telekomunikačního úřadu č. 12/R/2000. Bezdrátový internet je výborným řešením pro přenos dat na krátké a střední vzdálenosti a ve vnitřních podnikových sítích.

Vzdálenost a rychlost

Klasický vysílač Wi-Fi má uvnitř budovy dosah kolem 50 metrů, ve volném prostoru 300 až 500 metrů. Stejně jak klesá signál, klesá i rychlost připojení. Obecně se dá říct, že v zastavěné oblasti budete ideálních 11 Mb/s přijímat v maximální vzdálenosti 50 metrů od vysílače, ve volném prostranství do 150 metrů. Roli hraje i to, zda v okolí Wi-Fi sítě není nějaký přístroj, který signál ruší. Rušičkami mohou být mikrovlnné trouby, kovové konstrukce, vysokonapěťové kabely, transformátory atd. Platí tedy, že by se o umístění vysílače mělo dobře rozhodnout.

Je to bezpečné?

Díky Wi-Fi se na internet můžete připojit všude, kde je Hot-Spot a jedná se o otevřenou bezdrátovou síť. Existují také sítě uzavřené a chráněné pomocí technologie WEP. U uzavřené sítě můžete zakázat vstup nezvaným hostům tím, že správce sítě nastaví na jednotlivých přístupových bodech uživatelská práva, může je omezit až na hardwarové MAC adresy síťových karet. U WEP jde o šifrování signálu pomocí bezpečnostního protokolu.

Budoucnost bezdrátového internetu

Bude rychlejší. Připravuje se nový standard 802.11g. Měl by být také více odolný vůči rušení - zajistit to má technologie OFDM. Ceny zařízení se snižují. Menší Wi-Fi síť se dá pořídit už za 7000 korun. Bezdrátové připojení na internet je přitom levnější než třeba pomocí modemu nebo ADSL. Ve velkých českých městech proto vznikají veřejné neziskové bezdrátové sítě. Jejich členem se může stát každý, kdo má příslušné vybavení a zajistí, že internet poskytne dalšímu zájemci. Ve světě se do bezdrátové sítě můžete připojit například v kavárnách, obchodních centrech, na letišti. Vznikají také projekty městských sítí, například v Curychu, Paříži, kdy bezplatné připojení sponzorují firmy. V USA se připravuje projekt Rainbow, který počítá s pokrytím celých států. I u nás Wi-Fi funguje. Třeba firma Eurotel zprovoznila službu WiFi Jet. Jde o komerčně poskytovaný přístup k internetu ve významných hotelích a na letištích. Společnost WIA zase zavedla síť WIA Wi-Fi pokrývající část centra Prahy. Existují i projekty Wi-Fi zdarma.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít