Zázračný konektor

22. prosince 2003, 00:00 - Připravil TOMÁŠ SUCHOMEL, it@profit.cz
22. prosince 2003, 00:00

PŘEVRATNÉ ZMĚNY V KONSTRUKCI PC SE NEDĚJÍ KAŽDÝ DEN. NA DOBU, KDY SE OBJEVIL NÁSTUPCE ZASTARALÉHO A POMALÉHO SÉRIOVÉHO PORTU SE PROTO NEDÁ ZAPOMENOUT.

Rozhraní USB má netušené možnosti

Hlavním důvodem proč vzniklo USB neboli Universal Serial Bus, byly patrně dosavadní omezené možnosti připojovat k osobnímu počítači další periferie a zařízení. Z počítačového pravěku si s sebou nesly standardně vybavené „stroje“ kategorie IBM PC omezení v podobě jednoho paralelního portu, většinou obsazeného tiskárnou, a dvou konektorů sériového rozhraní. Když jeden z nich obsadila od příchodu první verze Windows 1.0 myš a druhý například modem, použití jakékoliv další periferie nutně znamenalo zdlouhavou proceduru s vypínáním počítače a ruční zapojování kabelu žádaného zařízení.

ZAKLÍNADLO HOT-SWAP

S vědomím, že přišel čas na změnu, vznikla obecně platná specifikace nového sériového portu USB. Jednou z hlavních výhod je teoretická možnost zapojit k jednomu počítači až 127 USB zařízení. I obyčejné počítače mají přinejmenším čtyři nebo v lepších případech šest USB zásuvek. Další rozšíření lze zařídit dokoupením externích USB rozbočovačů. Podle autorů koncepce USB měl být jednou z převratných novinek takzvaný hot-swap, tj. do té doby nemožné připojování a odebírání periferií za chodu počítače. Přestože se ukázalo, že odpojování a přidávání USB věcí nefunguje za všech okolností stoprocentně, byl to pokrok žádoucím směrem. Převážily jiné klady jako vyšší rychlost přenosu dat.

JE LIBO KÁVU?

Úplně nové a skladnější bylo v porovnání se sériovým portem provedení zásuvek a propojovacích kabelů. Je to proto, že USB používá jenom čtyři vodiče, dva z nich jako tzv. twisted pair (najdete je třeba u lokálních počítačových sítí) přenášejí data a dva vedou elektřinu pro periferie. Pokud je tudíž zařízení natolik úsporné, že mu stačí k provozu napětí 5 voltů a spotřebuje maximálně 0,5 A, nepotřebuje vlastní napájení a ušetří vestavěný transformátor nebo externí adaptér. Právě elektřina napájející USB porty ze zdroje v PC se stala v poslední době podnětem pro různé převážně asijské výrobce k produkci nové kategorie počítačových doplňků. S klasickými periferiemi (jako je klávesnice, myš, tablet nebo modem) nemají ale mnoho společného. Nakonec ani se samotným počítačem, který s nimi jako s běžným hardwarem vůbec nekomunikuje. Kabel s USB konektorem v těchto případech slouží jenom jako přívod elektrické energie pro někdy užitečné a jindy spíš šílené věcičky, které se vejdou na kancelářský stůl. V katalozích proto můžete narazit na takové zajímavosti jakými jsou topná plošinka pro přihřívání hrnečku s kávou, zapalovač na cigarety podobný tomu z osobních automobilů nebo skutečné rarity jako některé dámské sexuální pomůcky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít