Zázračná produktivita. Německé banky vydělávaly hlavně v daňových rájích - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zázračná produktivita. Německé banky vydělávaly hlavně v daňových rájích

, dah,
Zázračná produktivita. Německé banky vydělávaly hlavně v daňových rájích
Zdroj: čtk/ap

Finanční domy s pomocí různých triků odvádějí jen minimální daně, tvrdí britská nevládní organizace Oxfam. Deutsche Bank i KfW nařčení odmítají.

Německé banky odmítají tvrzení, že spolu s dalšími velkými evropskými bankovními domy vyvedly stovky miliard eur do daňových rájů. Deutsche Bank se cítí být „neprávem pranýřovaná“ a podobně reaguje i IPEX Bank, dceřiná společnost státní rozvojové banky KfW. Commerzbank pak studii Oxfamu odmítla jakkoliv komentovat.

Oxfam spolu s mezinárodní sítí Fair Finance Guide, kterou sama založila, vyhodnocovala finanční toky 20 největších bank EU a dospěla k závěru, že celkem „25 miliard eur (675 miliard korun) – což odpovídá více než čtvrtině zisku zkoumaných bank – připadá na daňové ráje.“ V nich však finanční domy dosáhly jen 12 procent obratu a zaměstnávají v nich pouhých 7 procent veškerého personálu.

„Mnohé okolnosti svědčí o tom, že největší banky Evropy vydělávají na úkor veřejnosti,“ prohlásila expertka Oxfam na daňové záležitosti Ellen Ehmkeová. Poukázala přitom na ztrátu 6,1 miliardy eur (bezmála 165 miliard korun), již celosvětově vykázala Deutsche Bank za rok 2015, přičemž zisk přesahující jednu miliardu eur (nejméně 27 miliard korun) připadl jako z udělání na daňový ráj Lucembursko.

V případě Deutsche Bank nelze nařčení prokázat. „Německá banka vykazuje své zisky výlučně v těch zemích, ve kterých jich dosáhla a také je tam zdaňuje,“ sdělil deníku Der Tagesspiegel mluvčí banky Christian Steckert. Podle organizace Oxfam dosáhla banka v Irsku v roce 2015 zisku před zdaněním ve výši devět milionů eur (243 milionů korun) a zaplatila jeden milion eur (27 milionů korun) daň.


Deutsche Bank prožívá složité období:

Další pokuta pro Deutsche Bank. Na Islandu zaplatí 450 milionů eur

 Deutsche Bank (ilustrační foto)


V Lucembursku měl její zisk před zdaněním činit 1,17 miliardy eur (31,6 miliardy korun), z čehož odvedla do státního rozpočtu 192 milionů eur (5,18 miliardy korun). Steckert správnost těchto čísel nepopírá. Lucembursko je pro Deutsche Bank již od roku 1970 důležitou oblastí pro obchody s úvěrovými papíry. „Podle povahy obchodů pak obecně připadají na zaměstnance odlišné zisky,“ brání se banka. V Lucembursku předloni zaměstnávala na 600 lidí.

S ohledem na relativně nízký počet lidí, které v daňových rájích zaměstnávají, vzbuzují sledované banky dojem, jako by tamní zaměstnanci byli až výjimečně produktivní. Organizace Oxfam spočítala, že každý zaměstnanec v daňovém ráji sledovaným bankám přinesl 171 tisíc eur (4,62 milionu korun), což je čtyřikrát víc než jinde. „Dokonce i v těch daňových rájích, kde nikoho nezaměstnávají, vykázaly zisk 628 milionů euro,“ uvádí Oxfam. Ze zprávy organizace také vyplývá, že 29 procent ze zisků vykazovaných v daňových rájích, připadá na Lucembursko a Irsko.

Závěry zprávy ohledně Deutsche Bank jsou nicméně podle největšího německého finančního domu nesprávné. „Koncern v roce 2015 navzdory ztrátě 6,1 miliardy euro vykázal daňový náklad 675 milionů eur (18,2 miliardy korun),“ dodal Steckert s tím, že DB zisky do daňových rájů zásadně nepřevádí.

Miliardový zisk a ani cent na daních

Ke Commerzbank zpráva uvádí čísla jen pro Lucembursko. Ze zisku před zdaněním ve výši 220 milionů eur (5,94 miliardy korun) v roce 2015 odvedla na daních 62 milionů eur (1,67 miliardy korun).

Ani v případě banky KfW či její dcery IPEX ale nejsou nařčení průkazná. „IPEX má své sídlo ve Frankfurtu, kde také příslušné zisky zdaňuje. Totéž platí o jejích filiálkách v Londýně nebo Brazílii. Zisky zdaňujeme v příslušných místech,“ ujišťuje mluvčí Wolfram Schweickhardt.

Podle zprávy organizace Oxfam však banky ze zisků v úhrnné výši 383 milionů eur (10,34 miliardy korun) neodvedly na daních ani cent. Oxfam měla čísla k dispozici díky nařízení EU, které od roku 2013 zavazuje banky k transparentnosti.

O bankách jsme také psali:

UniCredit na prodej. Za českou a slovenskou odnož mohou Italové dostat 90 miliard

Selhali na pracovišti: v kůži těchto zaměstnanců by chtěl být málokdo


Ohodnoťte tento článek
Diskuze