Zavřít firmu je těžší než ji založit

12. července 2010, 12:00 - Miroslav Kelnar, vedoucí kanceláře CzechTrade v Istanbulu
12. července 2010, 12:00

V Turecku se rychle zlepšují podmínky pro zahraniční podnikatele. Stále ale přetrvávají některé překážky, jako jsou zdlouhavé procedury na hranicích nebo příliš složitý a drahý proces zavření dceřiné firmy.

Autor: Profimedia

Jaké jsou v Turecku podmínky pro byz­nys? Podle žebříčku zveřejněného Světovou bankou se v minulém roce Turecko zařadilo na 57. místo ze 178 hodnocených zemí, co se týká vytváření vhodných podmínek pro obchod a investiční podnikání. Toto pozitivní hodnocení je výsledkem úsilí země vyvinuté zejména v posledních čtyřech letech, kdy se Turecku podařilo podstatně zjednodušit a zpružnit podmínky pro obchod a investování. Přesto se často zmiňují některé překážky, se kterými se stále ještě český vývozce musí potýkat.

Domácí firmy mají patnáctiprocentní zvýhodnění Jde například o praxi u některých tendrů na tureckých státních drahách, kdy je místnímu výrobci poskytováno 15 procent cenového zvýhodnění oproti zahraničnímu účastníku při srovnávání nabídek. Turecko má také na některé produkty zavedenu dodatečnou spotřební daň, takzvanou ÖTV. A to na automobily, motocykly či některé přepychové produkty, jako je luxusní kosmetika. I přes odbourání dovozních cel v rámci celní unie také nadále zůstala při dovozu zboží nezbytnost klasické procedury na hranicích a na vnitřních celnicích se všemi příslušnými nepříjemnostmi. Dlouhé čekací doby pro kamiony na hraničních přechodech zpožďují sjednané dodací lhůty pro zboží, je nutné počítat s dodatečnými výlohami za hraniční poplatky. Řada našich exportérů zažila již mnoho stresových situací na tureckých hranicích, kdy byly například vyžadovány dokumenty, které podle mezinárodních smluv není nutné ke zboží přikládat. Někdy je v tendrových podmínkách uvedeno, že mezi akceptovatelnými zeměmi pů­vodu zboží je jmenováno jen několik západoevropských zemí, dále USA a Japonsko a k tomu žádná země ze střední Evropy. Sociální výhody zaměstnanců vás možná překvapí

Je také třeba mít na zřeteli, že otevření brach office anebo společnosti s ručením omezeným je v Turecku poměrně jednoduchou záležitostí, a to zejména při využití služeb místní zkušené právnické kanceláře. Avšak již málokdo ví, že legálně firmu zavřít může v Turecku trvat i déle než rok a náklady mohou představovat i několik tisíc eur.

Obezřetnost by měla platit i v situaci, kdy se česká firma rozhoduje zaměstnat místní pracovní sílu. Je nutné se dopředu seznámit s podmínkami, za jakých je možno například rozvázat pracovní poměr s dotyčnou osobou, kolik činí odstupné při zrušení pracovního poměru. Některé sociální výhody, které zde podle zákona požívají turečtí pracující.

Z uvedeného plyne, že každou investici do tohoto regionu je třeba si dopředu pečlivě prověřit. Nejlépe je mít k tomuto účelu sjednanou místní prověřenou právnickou kancelář, která je schopna upozornit na veškerá aktuální rizika.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít