zavřít

Ty to zvládneš.cz - ZDRAVOTNÍ STAV ŘIDIČŮVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

Nádraží v Ústí nad Labem, ilustrační foto
Nádraží v Ústí nad Labem, ilustrační foto
Autor: Martin Pinkas/Euro

Zavřete depo, České dráhy odcházejí. Soukromníci obsadí více kolejí

Ondřej Stratilík 15. prosince 2019, 19:00  -  Ondřej Stratilík
Nádraží v Ústí nad Labem, ilustrační foto
Nádraží v Ústí nad Labem, ilustrační foto
Autor: Martin Pinkas/Euro
15. prosince 2019, 19:00

V neděli 15. prosince čekají železnici velké změny. Na mnoho tratí vyjedou místo národního dopravce soukromníci.

Pokud by ta budova stála kdekoliv jinde, bude jedním z nejvýraznějších míst regionu. Jenže mohutná třináctipatrová stavba, na jejíž střeše svítí nápis Most, vyrostla skoro v nejnižším místě města. Obří vlakové nádraží už téměř nedýchá a tiše připomíná vyčpělou slávu zdejší hnědouhelné horečky. Od neděle se však mezi zašlými perony opět začnou dít věci.

Most bude stanicí, kde se naplno projeví česká vlaková liberalizace. Každý den se tu budou nově střetávat vlaky hned pěti železničních dopravců. Kromě Českých drah a společnosti GW Train Regio provozující rychlíky z Plzně zastaví v Mostě i vlaky firem AŽD Praha, Die Länderbahn a soupravy RegioJetu.

Ústecký kraj se stává vzorem toho, kam až může revoluce na české železnici dojít. „Snažíme se, aby se cestování v rámci integrované dopravy neustále zlepšovalo,“ vysvětluje příčiny zásadní proměny Jaroslav Komínek (KSČM), náměstek hejtmana pro dopravu.

Využíváte služeb soukromých železničních dopravců?

Nový vlakový jízdní řád se nicméně neprojeví pouze na regionální železnici a v lokálkách. Soukromníci díky lepším nabídkám vytlačili České dráhy i z několika rychlíkových tratí. Tou je třeba i důležitá slezsko-moravská magistrála spojující Bohumín s Brnem. Tam bude nově rychlíky vypravovat pouze RegioJet. Denně sedmnáct z Brna, sedmnáct z Bohumína.

Potíž je, že ministerstvo dopravy nezareagovalo na příchod nových dopravců včas. Česko ještě nemá jednotný tarif, který by umožňoval ve všech vlacích cestovat s jedním lístkem. Projekt společné jízdenky by se měl rozběhnout až příští rok v prosinci. V jednotlivých krajích tak buď lidé pojedou na celoregionální lístek, nebo budou muset vědět, která firma jejich vlak provozuje, a jízdenku si pořídit u ní.

„V současné době si musejí cestující v případě přestupů mezi spoji různých dopravců kupovat více jízdenek. Systém jednotného tarifu by měl cestování výrazně zjednodušit. Cestující si zkrátka zakoupí jednu jízdenku a bude moci jednoduše nasednout do toho vlaku, který pojede první, bez ohledu na dopravce,“ slibuje Vladimír Kremlík (za ANO), ministr dopravy.
Situaci také komplikuje fakt, že zanikne řada pokladen. Takže třeba v Jihomoravském kraji si lidé bez jízdenky budou moci sednout jen do oddílu označeného zeleným pruhem a tam počkat na průvodčího. Až si u něj doklad koupí, můžou si přesednout do jiného vagonu.

Poslední Slezan

Samozřejmě že září 2011 bylo z pohledu RegioJetu zásadní a viditelné. To se jeho žluté soupravy s osobními vagony poprvé vydaly po nejvytíženější české trati z Prahy do Ostravy. Prosinec 2019 možná bude ještě důležitější. Společnost Radima Jančury totiž úplně nahradí rychlíky Českých drah na moravsko-slezském tahu mezi Brnem a Bohumínem.

Rozhodla o tom soutěž, již ministerstvo dopravy vyhodnotilo loni na podzim. Za osmiletý rychlíkový provoz si Jančura řekl o státní dotaci ve výši 2,017 miliardy korun, což bylo o 219 milionů méně než České dráhy. A národní dopravce se musí klidit. Nejnižší nabídku tehdy sice podala firma Leo Express, ministerstvo ji ale vyloučilo kvůli nesplnění zadávacích podmínek.

Až tedy v sobotu krátce před půlnocí přijede na bohumínské nádraží modrý rychlík Slezan vedený lokomotivou přezdívanou „eso“, skončí i dlouhá historie, kdy osobní dopravu na této trati obstarávaly jen České dráhy. „Příchod nových dopravců a služeb na železnici je dlouhodobě hlavním motorem celkového růstu sektoru osobní železniční dopravy,“ tvrdí Radim Jančura, majitel společnosti RegioJet.


Rezavé dráhy: na opravu kolejí a nádraží budou chybět desítky miliard korun


Jeho první žlutý rychlík z Bohumína do Prahy vyjede v neděli v 5.28 ráno. Pětivozové soupravy složené z klimatizovaných vagonů povezou lokomotivy Siemens Vectron, kterých má prý RegioJet připravených osm. Výhledově je chce nahradit stroji Bombardier Traxx MS3, jichž má v první vlně pořídit patnáct.

Kromě vyššího komfortu, servisu ve vagonech a mladších lokomotiv se toho však z pohledu cestujícího příliš nezmění. Cestovní doba zůstane na úrovni dvou a půl hodiny. Obyčejná jízdenka - s využitím kreditového programu RegioJetu -pro cestu mezi Brnem hlavním nádražím a Ostravou-Svinovem vyjde na sto korun.

Přestože České dráhy přišly o důležitou zakázku, za niž ročně od státu inkasovaly kolem čtvrt miliardy korun na kompenzacích, navenek tuto ztrátu příliš neřeší. Uvolněné kapacity - především tedy personál - využijí jinde. Strojvůdců mají dlouhodobě nedostatek.

Rychleji než autobus

Že odchodem Českých drah, z něhož mají obavy hlavně konzervativní cestující, doprava utrpí, se snaží vyvrátit v Ústeckém kraji. Příklad takzvané Švestkové dráhy mezi Mostem a Lovosicemi ukazuje, jak může zájem soukromníka trať nejen zachránit, ale také posunout na úplně jinou úroveň.

Pravidelný provoz na tahu číslo 113 skončil na podzim roku 2010, několik let poté ještě obce z okolí tratě financovaly alespoň sezonní dopravu historickými motoráky. Život tu ale definitivně zastavilo rozhodnutí Správy železniční dopravní cesty, která prohlásila část zastaralé tratě za nesjízdnou.

Stát se chtěl proto majetku zbavit. A i když znalec původně odhadl cenu lokálky na 132 milionů, v roce 2016 získala celý úsek mezi Čížkovicemi a Obrnicemi společnost AŽD Praha za 5,7 milionu. Patrioti nejdřív nad nízkou cenou zvedali obočí, ukazuje se však, že se prodej vyplatil.


Přejezdy pro hvězdy. V Česku mají zmizet tisíce křížení kolejí a vedlejších silnic


Nejenže AŽD Praha železnici zmodernizovala, ale ve spolupráci s krajem tady obnovila i turistický provoz. A završení celého příběhu přichází právě nyní. Mezi Mostem, Lovosicemi a Litoměřicemi budou vlaky jezdit nejen o víkendech, ale každý den v týdnu.

„Od letošního prosince tak bude jezdit v pracovní dny mezi Litoměřicemi horním nádražím a Mostem jedenáct párů vlaků, dalších sedm párů pak mezi Litoměřicemi horním nádražím a Třebívlicemi,“ popisuje Jaroslav Komínek, náměstek hejtmana.

Krajský úřad měl několik podmínek. Jednou z nich třeba bylo, aby vlaky města po trase propojily rychleji než autobusy. Aby tedy lidé měli důvod železnici využívat. „Všechny požadavky naše společnost splnila. Trať byla kompletně opravena a doplněna o nejmodernější zabezpečovací zařízení, čímž jsme mohli zvýšit rychlost vlaků místy až na sto kilometrů v hodině. Problémem bylo zpočátku získání motorových vozů. Nakonec jsme zakoupili v Německu čtyři RegioSprintery, které postupně procházejí modernizací,“ vysvětlil dříve Zdeněk Chrdle, generální ředitel AŽD Praha.

Regionova se vrací

Jestliže má prosinec do regionální železniční dopravy přinést velké změny, v některých místech o nic extra příjemného nepůjde. To je případ Zlínského kraje. Konkrétně jde o důležitou trať mezi Otrokovicemi a Vizovicemi, kterou pro každodenní dojíždění za prací využívají lidé ze Zlínska. Cestující tu dnes vozí moderní jednotky RegioShark s klimatizací a wi-fl; to ovšem od neděle přestane platit.

Hejtmanství pod vedením Jiřího Čunka (KDU-ČSL) rozhodlo, že pro tuto trať si od Českých drah vybere nejlevnější nabídku. Varianta počítá s tím, že nově vyjedou neslavné motoráky Regionova. Tedy jednotky, které se v létě nedají vychladit, mají nepohodlná sedadla, a především jsou v interiéru velice hlučné. Ne nadarmo se o nich říká, že právě ony mohou za krizi českých a moravských lokálek, z nichž vyhnaly cestující do autobusů.

S čím budou noví dopravci jezdit ( Autor: Euro )

Když kraj toto řešení projednával, hejtman Čunek měl jasné argumenty. Je to levnější a bezplatná wi-fl na palubě není třeba, beztak už prý dnes většina lidí využívá data ve svém mobilu. Pokud skutečně regionovy mezi Otrokovicemi, Zlínem a Vizovicemi vyjedou, půjde o razantní kvalitativní sešup. Překvapivé je, že takový krok přichází v okamžiku, kdy kraj navýšil roční příspěvek na železniční provoz z 316 na 596 milionů korun.

„Mohu všechny naše občany uklidnit, rozhodně se nemusejí obávat žádných dramatických změn,“ reaguje Pavel Botek (KDU-ČSL), náměstek zlínského hejtmana pro dopravu. „I když od 15. prosince u nás začne platit zcela nový tarif Zlínského kraje a nastoupí nový dopravce, zůstanou systém veřejné dopravy i jízdní řády z 95 procent stejné jako doposud,“ dodává obšírně.

Čtyři procenta

S prosincovým nástupem soukromníků na několika regionálních a rychlíkových trasách přijdou České dráhy zhruba o čtyři procenta svých dosavadních výkonů. To není nijak zásadní číslo, které by mělo zhoršit jejich hospodaření.

Nicméně se ukazuje, že především na úrovni regionální dopravy vyrostla národnímu dopravci silná konkurence. Jde nejen o důsledek mnoho let odsouvaných nákupů nových vlaků či zpackaných modernizací vozového parku - nejvýmluvnější připomínkou jsou soupravy Regionova. České dráhy se musejí smířit s tím, že jejich výsadní postavení je minulostí.

Spoléhat nemohou ani na to, že soukromníci svou šanci nevyužijí a kraje se postupně ještě rády vrátí k Českým drahám. Pokud někdo z ČD na něco takového sázel, RegioJet s Leo Expressem ho vyvedly z omylu. Byť jejich začátky byly úsměvné a řada lidí se na ně dívala s ironickým nadhledem, své klienty na železnici si firmy našly.

Tak ještě ten jednotný národní tarif a liberalizace české železnice se může rozběhnout na plné obrátky. Ku prospěchu cestujících.

Noví dopravci na české železnici ( Autor: Euro )

Dále čtěte:

Dejvické monopoly. Trať na letiště vábí developery a trápí obyvatele

Česká nádraží a koleje jsou v exekuci. Kvůli pár desítkám tisíc

Výkres za 40 miliard. Plán stavby trati na letiště je hotov a zásadně změní tvář Prahy

Po miliardové opravě do haly zatéká. Hlavní nádraží čeká další rekonstrukce

Rekonstrukce haly hlavního nádraží se SŽDC prodražila. Účet je o 127 milionů vyšší


Čtěte také

 Zásobovací loď Viking Energy

Těžař Equinor bude zelenější. Začne provozovat první loď na čistý čpavkový pohon

Zásobovací loď Viking Energy se po modernizaci se stane první lodí na amoniakový…

24. ledna 2020

 Pavel Koutný z prostějovské oděvní firmy Koutný

Jehly, nitě, miliony. Módní byznys přinesl Prostějovu šedesátimilionovou investici

Oděvní firma Koutný z Prostějova spouští investici ve výši 60 milionů korun. Jde o jeden…

24. ledna 2020

Kryptoměny  Venezuelský prezident Nicolás Maduro představuje kryptoměnu petro

Maduro má plán na záchranu Venezuely. Otevře luxusní kryptoměnové kasino

Venezuelský prezident Nicolás Maduro se dál snaží zachránit ekonomickými problémy…

24. ledna 2020

 Nemocnice, ilustrační foto

Nemocnice pod palbou. Kyberútoků na zdravotnická zařízení přibývá

Nemocnice jsou pro hackery lákavým cílem. Už v minulosti si ověřili, že jsou nedostatečně…

24. ledna 2020

Ilustrační foto

Stát zaplatí za provoz vrtulníků pro záchranáře téměř tři miliardy korun, lhůta pro odvolání skončila

Stát za provoz vrtulníků Letecké záchranné služby (LZS) od roku 2021 do konce roku 2028…

24. ledna 2020

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 7 | Průměrné hodnocení: 4.57

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Zvýšení minimální mzdy daňovým pohledem
Jak vypočítat daň z nemovitých věcí v daňovém přiznání?
Pravděpodobné pojistné je opět vyšší
Růst průměrné mzdy - co všechno ovlivní v roce 2020?
Zaměstnanci a daně: roční zúčtování a slevy
Auta
Škoda potvrdila Octavii RS s hybridním pohonem. Odhalí ji…
VW Arteon Shooting Brake míří i k českým zákazníkům. Dorazí na podzim spolu s faceliftem
Elektrický a pro každodenní ježdění. Bugatti plánuje svůj druhý sériový model
Škoda Kodiaq vozí záchranáře nejen u nás, ale i v Británii
Nový ředitel Renault Trucks pro ČR a SR
Hry pro příležitostné hráče