Zavřené hranice, chudé vysoké školy. Kvůli koronaviru univerzitám klesnou příjmy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zavřené hranice, chudé vysoké školy. Kvůli koronaviru univerzitám klesnou příjmy

,
Zavřené hranice, chudé vysoké školy. Kvůli koronaviru univerzitám klesnou příjmy
Zdroj: čtk

České univerzity jsou citelně závislé i na penězích od zahraničních studentů, vlivem pandemie mohou jejich příjmy klesnout až na třetinu.

České veřejné vysoké školy už dávno nejsou jen pro české studenty. Loni na nich studovalo kolem 40 tisíc cizinců a ti, kteří nestudují v češtině a jejich studium nehradí dotace, platí školné. V roce 2018 si tak vysoké školy jen díky nim přišly na 1,3 miliardy korun a rok od roku tato částka roste. Kvůli celosvětové pandemii koronaviru a zavřeným hranicím však nyní hrozí, že o tyto příjmy do budoucna přijdou. Na konci loňského roku přitom za cizojazyčné programy na českých vysokých školách platilo osm tisíc cizinců a 334 Čechů. Pro některé fakulty může jít dokonce o jeden z hlavních příjmů.

Například Masarykova univerzita, která je z pohledu zahraničních studentů nejvíce kosmopolitní vysokou školou v Česku, má z celkem 31 tisíc studentů sedm tisíc zahraničních. Pět tisíc pochází ze Slovenska, s nímž má Česko vzájemnou dohodu o neplacení školného, přes tisícovku studentů je pak v anglických studijních programech.

„Velká většina zahraničních studentů je na lékařské fakultě, přes devadesát procent z nich. Na druhém místě je fakulta sociálních studií, tam jsou studenti z celého světa, nejen ze schengenského prostoru a z Británie, která je teď mimo Unii. Máme studenty i z asijských zemí, například z Japonska,“ popsal týdeníku Euro rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

Klíčový příjem

Právě Lékařská fakulta Masarykovy univerzity by patřila při výpadku zahraničních studentů mezi ty nejpostiženější. Cizojazyčné programy jí ročně vydělají asi 205 milionů korun, což jsou asi…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?