Zátah na solární barony odskáčou teplárny - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zátah na solární barony odskáčou teplárny

,
Zátah na solární barony odskáčou teplárny

Stát přestane od ledna platit bonusy za kogenerační výrobu elektřiny a tepla. Doplatí na to ČEZ, Babiš i Křetínský.

Tažení předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové proti solárnímu byznysu si vybírá oběti tam, kde by je asi nikdo nečekal. Tím, kdo si v praxi „odskáče“ nápad zastavit provozní dotování elektráren bez výslovného souhlasu Evropské komise, jsou teplárny.

Dnes je téměř jisté, že jim stát na základě rozhodnutí regulátora přestane od ledna platit bonusy za kombinovanou neboli kogenerační výrobu elektřiny a tepla. Každý měsíc přitom znamená ztrátu okolo 200 milionů korun. V prvním čtvrtletí, kdy vzhledem k chladnému počasí jedou teplárny na plný výkon, to bude ještě více.

Zdrojem potíží je kategorický požadavek Vitáskové, že vypíše provozní dotace pouze pro energetické zdroje, které prošly notifikačním procesem u Evropské komise. Až poté, co obdrží oficiální potvrzení z Bruselu, je ochotna podporu pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla obnovit.

Po zkušenosti z předchozích notifikačních řízení lze celkem snadno odhadnout, že se čekání protáhne na řadu měsíců. Zatímco obnovitelné zdroje již notifikaci získaly, otázka podpory pro teplárny se mění v absurdní drama. Nikdo není schopen odpovědně říct, zda vůbec Česko nějaké potvrzení z Bruselu potřebuje. Téměř shodný model podpory teplárenství jako u nás přitom bez problémů funguje v Německu, Francii, Polsku a dalších zemích.

Celý článek najdete v aktuálním vydání týdeníku Euro, které vychází 12. prosince. V elektronické verzi ke stažení na www.alza.cz/euro.

Titulka Euro 50/2016


Dále čtěte:

Česko posílí v arbitrážích: Brusel posvětil zásahy proti solárníkům

Podpora obnovitelných zdrojů schválena. Češi si přijdou na 40 miliard

Miliardář Zach vyčistí vzduch v Číně


Ohodnoťte tento článek
Diskuze