ZÁSNUBY NAPODRUHÉ - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

ZÁSNUBY NAPODRUHÉ

, Roman Pospíšil,
ZÁSNUBY NAPODRUHÉ
Zdroj: Euro.cz

Rakušané získali exkluzivitu namísto BNP Paribas

Majitelé Union Group se po více než dvou letech propracovali k podepsání dohody, která je přibližuje k vytouženému prodeji jejich finanční skupiny. Minulou středu udělili exkluzivitu v dalším jednání rakouskému „kampeličkovému seskupení Raiffeisen.

Předtím chyběla smlouva.
Na první pohled se může zdát, že tento krok ještě nic neznamená. Před časem totiž orgány společnosti přiřkly exkluzivitu BNP Paribas a stejně se poté vrátily k Raiffeisen. Jenže v případě Francouzů byla ztráta exkluzivity možná proto, že nebyla podepsána taková smlouva, jakou jejich největší soupeř uzavřel minulý týden. Jinými slovy: akcionáři Union Group se rozhodli udělit BNP Paribas exkluzivitu, ovšem nepodařilo se jim dojít k dohodě o obsahu písemného ujednání dalšího postupu. Naopak Raiffeisen takovou dohodu nyní má.
Všechny dostupné informace uvádějí, že situaci změnila především nová nabídka ze strany rakouského zájemce, i když to jeho čeští představitelé odmítají potvrdit. „Nevím, kde berete informace o tom, že jsme zvýšili nabídku. Prostě jsme i po oznámení exkluzivity pro BNP Paribas dál pokračovali v jednání, říká šéf pražské Raiffeisenbank Jan Vlachý. Zdroje blízké jednání se však shodují v tom, že jeho nadřízení skutečně projevili ochotu nejen nabídnout vyšší cenu, ale údajně i slevit ze svých požadavků na státní pomoc Union bance. „V podstatě zvažují už jen minimální participaci ministerstva financí či České národní banky (ČNB) a nabízejí za to investice a rozvojové fondy podobně, jako to učinila Erste při jednání o České spořitelně, tvrdí osoba blízká rakouské centrále. Zdroje z ministerstva financí zase potvrzují, že oba nejvážnější zájemci už s představiteli státní správy jednali.

Možná bez pojišťovny.
Na začátku celého procesu prodeje se hovořilo více méně jen o Union bance. Dnes je již jisté, že se bude prodávat celá skupina, možná s výjimkou Union pojišťovny. „Je to jediná česká finanční skupina, která ještě nezískala strategického partnera a zároveň je rozumně velká. Skrývá v sobě jistý tržní potenciál a my jsme přesvědčeni, že je možné v dohledné době dovést jí nabízené služby na úroveň, s níž budeme my a naši zákazníci spokojeni, říká k důvodům akvizice Vlachý.
Jádrem Union Group je Union banka. Jde zhruba o stejně velký peněžní ústav, jakým je česká dcera rakouské skupiny Raiffeisenbank Praha. Obě instituce disponují aktivy v rozsahu necelých třiceti miliard korun. Raiffeisenbank už delší dobu investuje do retailového podnikání. Za poslední rok a půl zdvojnásobila počet svých poboček. Union banka je má téměř po celé České republice. Neoficiální informace hovoří o tom, že po akvizici by obě banky – ne–li natrvalo, tak po určitou dobu – působily samostatně.
Významnou součástí Union Group je také Vojenský otevřený penzijní fond. Ten se sedmi miliardami aktiv obsluhuje zhruba pětinu českého trhu s penzijním připojištěním. Zajímavá je nejen správa těchto aktiv, ale především možnost nabídnout jeho klientům, kterých je na půl milionu, ostatní finanční produkty skupiny. Hodnotu tohoto klientského kmene nejlépe ukazuje následující skutečnost: Česká spořitelna má jako největší česká retailová banka čtyřicetkrát více aktiv, ale jen sedmkrát více zákazníků z řad fyzických osob.
Penzijní fond si skupina Raiffeisen téměř s jistotou ponechá. Jde o největší klenot celé Union Group. Nejistý je osud Union pojišťovny a Investiční skupiny Union. Rakušané totiž sami disponují zavedenou Česko–rakouskou pojišťovnou. Na poli kolektivního investování potom především zprostředkovávají nákup podílových listů a akcií fondů téměř z celého světa, včetně vlastních. Protože Investiční společnost Union je miniaturní firmou, bude–li se něco prodávat, bude to asi nejdříve pojišťovna. „V principu bychom se nebránili ani oddělenému prodeji pojišťovny serióznímu zájemci a zbytku skupiny do rukou Raiffeisen, míní předsedkyně představenstva Union Group Marie Parmová.
Raiffeisen disponuje také stavební spořitelnou, podílí se na leasingové firmě a je držitelem licence na poskytování hypotečních úvěrů. Po akvizici Union Group tak bude mít ve své nabídce téměř všechny finanční produkty, které potřebuje pro retailové bankovnictví. Navíc získá přístup na polský trh, kde operuje Bank Przemysłowy, ovládaná rovněž skupinou Union.

Chtějí sto procent.
Raiffeisen také pravděpodobně bude chtít ovládnout celou finanční skupinu Union Group. Od těch, kteří nabízejí své podíly (hlavními akcionáři skupiny jsou Nová huť, Vítkovice a další severomoravské podniky), totiž získá jen 66 procent. Lze předpokládat, že po jejich nabytí nabídne minoritním akcionářům také odkup jejich cenných papírů.
Parmová tvrdí, že transakce by se měla dokončit během letošního podzimu. „Málokdo ví, že jsme prodej vlastně připravovali již od roku 1998, říká. Ona i tiskový mluvčí skupiny Josef Řeřicha uvedli v minulosti několik termínů, do nichž měl být prodej dokončen. Například mělo jít o konec roku 1999. Proces se ale pozdržel především proto, že Union banka se soudila s Českou národní bankou o náhradu za špatná aktiva přebíraných malých peněžních ústavů – Foresbanky, Evrobanky a Bankovního domu Skala. Česká národní banka v zájmu toho, aby jmenované finanční ústavy neskončily v likvidaci, slíbila dotovat ztráty z některých pohledávek. Spor mezi Union a centrální bankou se týkal Skaly, při jejímž převzetí se ČNB zavázala, že zaplatí její rizikové úvěry. Pokryla špatné pohledávky za více než 2,5 miliardy korun. Ukázalo se ale, že rizikových půjček je více a Union banka požadovala dalších 400 milionů, z nichž se vzhledem k úrokům a ke zhoršení úvěrového portfolia staly postupně téměř dvě miliardy. Až koncem loňského roku Krajský soud v Praze rozhodl, že ostravský peněžní ústav má na tyto peníze nárok, a ČNB mu je skutečně poukázala. Samozřejmě že vzhledem k rozsahu celého případu musel prodej skupiny počkat na jeho vyřešení.