Zašlé doby manažerských telefonů

16. listopadu 2011, 15:00 - Luis Antonio Malvido
16. listopadu 2011, 15:00

Manažerský panel

Dnes dělíme mobilní přístroje na dvě kategorie – na „hloupé“ a chytré

Ještě před několika lety se mobilní telefony v podstatě dělily na tři kategorie – ty levné, multimediální a manažerské. Levné přístroje měly minimum funkcí a jejich hlavním účelem bylo telefonování a posílání zpráv. Multimediální telefony nejprve dovedly nahrazovat MP3 přehrávače, s příchodem barevných displejů a fotoaparátů se pak jejich schopnosti ještě rozšířily. U manažerských přístrojů byly důležitější než moderní funkce dlouhá výdrž baterie, pohodlná klávesnice a bytelná konstrukce.
Dnes mobilní telefony dělíme na dvě úplně odlišné kategorie – na „hloupé“ a chytré. Ty chytré zaznamenaly v posledních několika letech neobyčejný rozmach a doslova změnily naše vnímání mobilů jako takových. V celoevropském průměru tvoří smartphony více než polovinu prodejů, v České republice nedávno překonaly metu 60 procent.
Za jejich obrovskou popularitou stojí fakt, že je můžeme používat zcela dle své libosti. Zajišťují nám pohodlný přístup k funkcím a obsahu, který jsme si ještě před pár lety nedovedli na displeji mobilu představit. Výhodou je, že drtivá většina tohoto obsahu je přístupná i na těch nejlevnějších modelech, které se dnes prodávají za cenu již okolo tří tisíc korun. Na chytré telefony si Češi velmi rychle zvykli. Teď je ještě čeká objevování všech možností, které jim jejich nové přístroje dávají. Zatímco zpočátku byly smartphony vnímány jako nástroje pro snadný přístup k webu téměř odkudkoli, dnes uživatelé ve světě tráví většinu času používáním aplikací, které jim usnadňují jejich každodenní úkony.
Díky tomu se mění způsob, jakým uživatelé konzumují obsah na internetu. Deník Financial Times například před časem zveřejnil statistiky, podle kterých k jeho předplatitelskému obsahu přistupují uživatelé v pětině případů z chytrých mobilů a tabletů. Desetina obchodů na britské mutaci portálu eBay je uskutečněna přes mobilní zařízení. To jsou čísla, o kterých si můžeme v českých podmínkách nechat zatím jenom zdát.
Chytré telefony mění i způsob, jak spolu uživatelé komunikují. Popularita mobilního e-mailu a instant messagingu stále roste. Velkou roli v chytrých mobilech hrají i sociální sítě. Čtyřicet milionů Američanů přistupuje téměř denně k sociální síti Facebook ze svého smartphonu. Je to vlastně logické. Sociální sítě jsou veřejným digitálním vyjádřením naší osobnosti a smartphony jsou tím nejosobnějším kouskem digitální techniky, který dnes vlastníme. A proto se s nimi jen tak nerozloučíme. Běžné telefony tu s námi zůstanou jako okrajová záležitost a připomínka toho, jakou proměnou svět telekomunikací prošel.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít