Záruka pro malé a střední firmy

21. března 2009, 02:19 -
21. března 2009, 02:19

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR vyhlásilo druhou výzvu programu Záruka již v polovině února 2009. Příjem žádostí začal 23. února 2009 a potrvá do konce tohoto roku.

Program administruje Českomoravská záruční a rozvojová banka. Podnikatelé mohou v rámci programu Záruka získat zvýhodněnou záruku za bankovní úvěry od vybraných komerčních bank, a to do maximální výše 80 procent jistiny zaručovaného úvěru v případě malých podniků, 70 procent jistiny u středních podniků. Malým podnikům banky zaručí úvěr do hodnoty pětimilionů korun, nejvyšší možná hodnota úvěru pro střední podniky není omezena. Celkem je pro potřeby malých a středních podnikatelů v programu Záruka připraveno 1,65 miliardy korun.

Přístup k úvěrům

Program Záruka má malým a středním podnikatelům pomocí zvýhodněných záruk usnadnit přístup k bankovním úvěrům, nutným pro uskutečnění jejichpodnikatelských projektů, realizovaných například v rámci Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI). Pomoc z programu mohou využít ti podnikatelé, kteří podali svou registrační žádost do některého z programů OPPI po 13. únoru 2009, tedy i ti, kteří již registrační žádost podalia teprve nyní narazí na problém s financováním (například vlivem zamítnutí úvěru od banky, kvůli problémům s vlastním financováním a tak dále).

Žádosti do programu Záruka a jejich přílohy přijímá Českomoravská záruční a rozvojová banka, a to buď při osobním jednání na pobočkách banky, elektronicky, či poštou. Smlouva o záruce podnikatelům následně slouží při vyplňování plné žádosti o dotaci v některém z dalších programů (například OPPI) jako doklad o způsobu financování projektu.

ČASTÉ CHYBY PŘI VYPLŇOVÁNÍ PLNÉ ŽÁDOSTI

DETAIL ŽADATELE

Nejvíce žadatelé chybují při zadávání názvu firmy, nevypíší všechny statutární orgány – dle Obchodního rejstříku, nesouhlasí udávaná velikost podniku.

POPIS PROJEKTU

V žádosti musí být správně popis předmětu řešení projektu. Žadatel musí popsat předmět výroby, jak vyrábí, co vyrábí, případně celní kódy. Například u programu Inovace – Inovační projekt bývá nedostatečně popsána technická stránka inovace.

PROJEKTOVÝ ZÁMĚR/STUDIE PROVEDITELNOSTI

Musí být dostatečně konkrétní, ale ne příliš komplikovaný. Pokud je projekt málo konkrétní, externí hodnotitelé nemohou projekt kvalitně ohodnotit a může se stát, že projekt nebude doporučen k podpoře. Pokud je projekt až příliš konkrétní, žadatel je pak v průběhu realizace svázán tím, co napsal do záměru, a změny mohou být pouze v omezené míře.

NEDOSTATEČNÁ ANALÝZA TRHU K PROJEKTU

Informace v analýze je dobré podložit například statistikami, informacemi o daném trhu, jeho vývoji, průzkumy trhu atd.

SPOLUPRÁCE S VŠ, VAV INSTITUCÍ

V žádosti o dotaci žadatel uvádí, že spolupracoval s VŠ, výzkumnými institucemi nebo jinými firmami, ale nedoloží to smlouvou. Pokud nedoloží smlouvu, nemůže za toto hodnotící kritérium dostat body.

POVINNÉ PŘÍLOHY DLE PROGRAMU

Žadatelé mnohdy zapomínají přiložit k žádosti povinné přílohy

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě…
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Technologie
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Čína nemá ráda ani Skype. Ten tak zmizel z katalogů aplikací
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít