Záruka kvality, nebo sázka do loterie?

16. května 2011, 20:11 - Tomáš Janča
16. května 2011, 20:11

Titul MBA mívá při výběru manažerů skutečnou váhu

Pracovní trh vyžaduje po zaměstnancích neustálé vzdělávání a získávání těch nejnovějších informací v oborech, ve kterých působí. Je však možné považovat manažerské vzdělávání, kde dochází ke spojení praxe a teorie, za skutečný základní kámen kariéry každého profesionála, který působí ve středním či vyšším managementu? Přestože se nezaměstnanost pohybuje kolem devíti procent, což je vcelku vysoké číslo, pro mnoho firem je velice těžké najít kvalitní zaměstnance, o zkušeném a kvalifikovaném manažerském týmu nemluvě. Mnoho pracovníků v lidských zdrojích a headhuntingu tvrdí, že mezi kritéria, jež mohou oddělit pověstná zrna od plev zejména u top manažerů, patří MBA. Poskytuje tento titul skutečně záruku vyšší úrovně vzdělání a kvalifikovanosti?

Cena úspěchu

Mezi hlavní impulzy vedoucí k rozhodnutí absolvovat manažerský kurz jistě patří očekávaný kariérní posun spojený s vyšším platovým ohodnocením v rámci společnosti. Nedávno provedený průzkum mezi absolventy kurzů MBA v České republice skutečně ukázal, že již jeden rok po ukončení kurzu došlo k minimálně patnáctiprocentnímu navýšení platu absolventa a v horizontu pěti let se rozdíl v platovém ohodnocení pohyboval kolem čtyřiceti procent. Nicméně studium manažerského kurzu neznamená pouze vyšší platové ohodnocení, ale také dvouletý závazek, který může tvořit pro leckterého časově zaneprázdněného manažera obtížně překonatelnou překážku. Na druhou stranu jsou školy poskytující manažerské vzdělání připraveny vyjít všem studentům právě pro jejich omezené časové možnosti maximálně vstříc. Mnohé z nich otevírají své pobočky v centrech velkých měst, aby se dostaly co nejblíže k samotným pracovně vytíženým manažerům a co nejvíce jim ušetřily tolik vzácný čas. Vedle časové náročnosti a vysokých nároků na délku praxe spolu s plynulou znalostí angličtiny je tu i další faktor, který může ve velké míře ovlivnit konečné rozhodnutí. A tím je cena kurzu. Manažerský kurz není rozhodně levná záležitost. Detailní informace o vybraných školách proto mívají cenu zlata.

Kritéria výběru

V současné době je v České republice kolem třiceti institucí, které poskytují manažerské vzdělávání typu MBA. I zde však existují značné rozdíly ve struktuře a obsahu nabízených kurzů. Stupeň akreditace a její mezinárodní uznání jistě patří mezi významná kritéria rozhodovacího procesu. Je zřejmé, že zárukou kvalitního MBA vzdělání a uznání titulu na mezinárodním trhu práce je nejvyšší mezinárodní akreditace. V České republice fungují pouze čtyři školy, které disponují tímto puncem kvality. Neméně důležitou součástí studia je možnost získávání profesních kontaktů a výměna zkušeností s dalšími studenty. Rozsáhlost tohoto networkingu je tedy dalším faktorem, který má nepopiratelný vliv na rozhodnutí absolvovat manažerský kurz. V tomto směru zdaleka ne všechny školy nabízejí adekvátní počet absolventů, kteří se na networkingu v průběhu následujících let podílejí. Je nutné se také informovat o struktuře kurzu a jménech přednášejících, neboť jejich odbornost a mezinárodní renomé v daném sektoru může – a naopak nemusí – být přidanou hodnotou, kterou za vložený čas a finanční prostředky absolvent obdrží. Kritérií pro tu nejlepší volbu manažerského kurzu existuje mnoho, je však na každém potenciálním studentovi, aby se rozhodl podle osobních preferencí.

Nesnadné hledání

Hledání klíčových manažerů je pro mnoho podniků, bez ohledu na strukturu a velikost jejich firmy, prioritním úkolem. Zejména v současném ekonomicky ne zcela stabilním období. Důvod je zřejmý. Chtějí se co nejdříve vrátit alespoň na předkrizovou úroveň. Úspěšnost tohoto hledání je přímo úměrná parametrům a požadavkům, které si firmy a pracovníci v HR nastavili v rámci své personální politiky. Nicméně stále platí, že i dnes, kdy je pracovní trh do jisté míry přesycen profesionály hledajícími zaměstnání, je vskutku nesnadné najít tu správnou synergii mezi zkušeností a kvalifikací. Tím správným vodítkem může být právě MBA.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít