ZARUČENĚ DOBRÝ ZAČÁTEK - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

ZARUČENĚ DOBRÝ ZAČÁTEK

, Ondřej Lér,
ZARUČENĚ DOBRÝ ZAČÁTEK
Zdroj: Euro.cz

Toulka internetem

Letní prázdniny doznívají u nás v redakci i tak, že vydavatelé nám neposílají žádné knihy a ani na pultech knihkupectví, do nichž se pravidelně chodíme dívat, jsme nenašli nic nového a zajímavého, co by bylo možné recenzovat v tomto týdnu. Nějaké novinky samozřejmě jsou, ale ty se teprve čtou. Dobrá příležitost začít naplňovat záměr, že si tato rubrika bude všímat nejen klasických knih, ale i multimediálních publikací v nejširším slova smyslu, tedy včetně internetu.

Hodně ekonomů a manažerů tvrdí, že s internetem běžně pracují, a to nejen pokud jde o elektronickou poštu, ale i četbu různých periodik, které se v tomto novodobém živlu nacházejí. Když ale člověk s nimi hovoří trochu detailněji, ukáže se, že jde spíše o záměr než o realitu. Není čas a tak dále, jednou z příčin ale bezesporu je i pocit chaosu z nepřeberného množství elektronických informací. Dovolíme si proto trochu poradit i z vlast ní novinářské praxe – lepší než se nechat ochromit zmatkem je zaměřit se na pravidelné nahlížení do několika málo osvědčených internetových titulů.

Kdo má rád nebo potřebuje včasná a přesná hospodářská čísla o domácí ekonomice, měl by mít ve svém prohlížeči nastaven server Českého statistického úřadu. Lze přeskočit zbytečnou úvodní stránku a začít rovnou na http://www. czso.cz/cz/hlavni.htm. Kdo to chce po francouzsku (nebo anglicky), ten musí jít z úvodní stránky. Na námi nabízeném začátku se každému otevře svět statistiky přehledně přímo před očima. Ikonka Aktuální informace každého zavede mimo jiné ke kalendáři publikování základních statistických informací, který si je dobré vytisknout a pověsit na zeď a pak se podle něho řídit při opětovném bezplatném pronikání do ČSÚ. Anebo si lze kliknout na Aktuální údaje o České republice, kde jsou všechna základní data podle posledního dostupného stavu.

Při návratu zpět na hlavni.htm si všimněte ikonky Kontakty. Odtud totiž lze snadno a rychle doputovat na statistické úřady v zahraničí, konkrétně třeba do Statistisches Bundesamt Deutschland nebo do Eurostatu, prostě co si zamanete. A pak ať se s vámi někdo hádá, kolik dělá poslední inflace v Německu!

Stránka ČSÚ je opravdu elementární nezbytné čtení. Znalci angličtiny by se ale měli stejně dobře zabydlet v elektronické podobě Financial Times na adrese http://www.ft.com.

Čerstvé denní vydání je k dispozici velmi časně nad českým ránem, respektive dvě tři hodiny po půlnoci. Hned na úvodní stránce jsou hlavní zprávy a analýzy, více zpráv pak za ikonkou Today. Snad vůbec nejlepší je ale začít vlevo dole na Today s Newspaper. Objevit všechny možnosti, které stránka FT nabízí, vyžaduje dost času, protože informací je tam opravdu hodně. Nahodilý uživatel zřejmě jen tak nakoukne tu a tam, anebo zase jinam. My vám doporučujeme zaregistrovat se, i když to chvilku trvá. Tím totiž získáte na své heslo bezplatný přístup téměř ke všem informacím. Část elektronického vydání označená jako Premium Content se platí, ale to je zřejmě pro většinu českých čtenářů zbytečné. Ale i bez registrace můžete prohráb nout už z úvodní stránky operativní archiv FT například na téma Czech a dozvíte se o české ekonomice všechno opravdu důležité z posledního období.

Mimochodem – právě na elektronické podobě Financial Times si lze prakticky hezky ověřit, jaké možnosti a mnohdy i velké úspory internet poskytuje, bez ohledu na nutné poplatky poskytovateli internetového připojení a Telecomu. Důkaz se pro vádí tak, že si – pokud bydlíte v Praze – ráno zajedete metrem nejspíše na Václavské náměstí a tam si kolem osmé hodiny ranní koupíte tištěný výtisk za mastných sto korun. Další den to už nedělejte a mrkněte letmo do elektronického vydání mnohem dřív, bez ježdění kamkoli a asi tak za dvacku.

Opravdovou lahůdkou pro obzvláště zmlsané ekonomy, manažery, ale i politiky, kteří chtějí nahlížet hluboko do světových událostí přes liberální brýle, je britský týdeník Economist na http://www.economist.com. Zde si člověk ale asi uvědomí i je dnu z nevýhod elektronických vydání periodik – Economist se svou povahou hodí spíše do hlubokého křesla nebo na noční stolek u postele než na počítačovou obrazovku. Jako rychlá orientace, čeho si tento časopis, ovlivňující řadu předních světový ch ekonomů a politiků včetně pana profesora Václava Klause, všímá, to nicméně stačí. Nahlédnout do nového čísla, které vychází vždy v pátek, je v internetu navíc možné už v noci ze čtvrtka na pátek. Problémem je, že přístup k vět šině obsahu celého čísla a hlavně k důkladnému vyhledávání v obsahově i intelektuálně bohatém archivu lze získat až po zaplacení těchto služeb. Kdo si libuje ve stručných svodkách, může Economist požádat o bezplatné zasílání jeho hlavních stručných zpráv z politiky a obchodu elektronickou poštou.