Záplavová politika

21. května 2010, 13:31 - Petr Nováček
21. května 2010, 13:31

Strany se dosud nenaučily pracovat s emocemi tak, aby z nich vytěžily volební úspěch

Naše praprababičky by asi řekly: Pánbůh už se na ten rumrajch nemohl dál dívat a ztrestal vás povodní. Jako před třinácti lety se převalila Moravou a způsobila sice menší, leč opět veliké škody na majetku a na duších tisíců lidí. Situaci ihned začalo vyhodnocovat i ministerstvo vnitra, neboť v postižených oblastech mohly záplavy zasáhnout do organizace sněmovních voleb, jež jsou přede dveřmi. Záplavy a to, co se kolem nich dělo a děje, se ale mohou promítnout i do výsledků voleb, a to nejen v zaplavených oblastech, kde asi klesne volební účast. Jistě si na ty záběry z konce léta 2002 vzpomenete: Německem se valila povodňová vlna a kancléř Gerhard Schröder v holinkách objížděl zaplavené obce. Má se za to, že SPD díky Schröderovým holinkám posléze vyhrála volby, byť se s tím nepočítalo, a on zůstal kancléřem. Jeho recept však neradno mechanicky opakovat. Proč?
V situacích, jakou je povodeň, záleží podle politoložky Vladimíry Dvořákové na tom, jak rychle politici zareagují a jsou-li vnímáni jako citliví k lidem, kteří se dostali do problémů. Pro politika je to prý vlastně ideální příležitost, jak předvést, že pečuje o starosti běžných, normálních lidí. Dodejme, že je to ale příležitost značně riskantní. Politik to nesmí „přepísknout“ a vyvolat ve veřejnosti dojem, že neštěstí druhých využívá k tomu, aby se v působivých kulisách producíroval před kamerami a mikrofony. Právě značná míra skepse ke zdejším „zavedeným“ politickým stranám a jen průměrná a podprůměrná popularita většiny českých politiků dávají tušit, že „schröderovskými holinkami“ by český politik našince spíše naštval, než aby získal jejich hlasy. České politické strany se navíc dosud nenaučily pracovat s emocemi tak, aby je měly pod kontrolou a vytěžily z nich volební úspěch. Učinily moudře, když neriskovaly a neuchýlily se k teatrálním gestům na pozadí s běsnícím živlem.
Co ale udělaly, a též správně, bylo to, že ve třech nejohroženějších moravských krajích přerušily volební kampaň. „Lidé mají jiné starosti, vodu v botách a plné ruce práce. Obtěžovat je politikou je teď s odpuštěním blbost,“ domnívá se předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Tím se ale jeho a další strany připravily na Moravě o vyvrcholení předvolební kampaně. Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, kterou si vynutili ČSSD, KSČM, zelení a lidovci na 27. květen, poslední den před volbami, vyvrcholením kampaně nebude, poněvadž agresivních výlevů a agitačních exhibicí se za poslední rok odehrálo ve sněmovně tolik, že další várka už těžko koho zaujme, neřku-li aby změnila jeho volební rozhodnutí. Získat další voliče by ale v prvé řadě na Moravě potřebovala pravice, za levicí zde výrazně pokulhávající. Jenomže jak, když ODS a TOP 09 se ve sněmovně projevují až na výjimky matně a v postižených moravských krajích mohou nabídnout solidárně na Vsetínsko se přemístivšího Petra Nečase a něco pracovitých starostů, ale rozhodně méně než ČSSD.
Nemáme teď na mysli 1,2 milionu korun z kasy Lidového domu a 120 tisíc vybraných navíc poslanci ČSSD na pomoc postiženým; vzhledem k asi padesátinásobně vyšším nákladům Paroubkovy strany na volební kampaň je její povodňová sumička opravdu jen symbolická. Převaha a výhoda ČSSD spočívá v něčem jiném: v tom, že koncovky volební kampaně se na Moravě ujali její mocní a aktivní krajští hejtmani v čele s jihomoravským Michalem Haškem, šéfem Asociace krajů ČR. Navzdory hospodářské krizi chtějí od vlády záruky, že se v příštích letech nebude šetřit na protipovodňových opatřeních. Po povodni v červenci 1997 se na nich šetřilo i v čase prudkého ekonomického růstu, ale třeba si Jiří Paroubek, stane-li se příštím premiérem, s prevencí povodní poradí lépe než Miloš Zeman, Vladimír Špidla, Stanislav Gross a Mirek Topolánek dohromady.
Hašek ale také chce zákonnou úpravu, jež by znemožnila jednotlivcům blokovat protipovodňové stavby, k čemuž došlo například v Troubkách zdevastovaných povodní v létě 1997 a znovu zatopených minulý týden. A nedosti na tom! Hašek totiž souhlasí s prezidentem Václavem Klausem, že finanční příspěvek by neměli dostat lidé, kteří postavili či zrekonstruovali dům v záplavové oblasti, byť jim ho tamtéž zničila některá z minulých povodní. Pochvalme hejtmana a aspiranta na ministra Haška, že ač je před volbami, hlásí se i k věcem nepopulárním a část příznivců ČSSD tím může vystrašit. I jeho coby významného politika ČSSD se ale týká prezidentovo vybídnutí, aby si sociální demokraté rozmysleli, co vlastně chtějí, neboť „stát si nepochybně nemůže dovolit včera zvýšit mateřskou a zítra zase zvýšit peníze na protipovodňová opatření“.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít