Zaoceánské uhlí v českých pecích. Dovoz suroviny z Ameriky roste - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zaoceánské uhlí v českých pecích. Dovoz suroviny z Ameriky roste

Jakub Slavík,
Zaoceánské uhlí v českých pecích. Dovoz suroviny z Ameriky roste
Zdroj: Shutterstock

Domácí těžba nestačí, dovoz suroviny vzrostl za deset let o třetinu.

Import uhlí do České republiky se dlouhodobě zvyšuje. Od roku 2010 vzrostl o 35 procent, jak vyplývá z nejnovějších dat z Trade Map. Uhlí se však nevozí jen z Polska, které je evropskou těžařskou velmocí, ale výrazně vzrostl i dovoz z USA a Kanady. Z Ameriky míří do Česka 25 procent z celkového importu. Na cestě do české pece tak americké uhlí urazí přes 10 tisíc kilometrů. Proč dovážíme uhlí zdaleka, když ho sami těžíme?

Podle hlavního ekonoma skupiny Czech Fund Lukáše Kovandy je jedním z hlavních důvodů tlak na využívání environmentálně šetrnějších zdrojů a tlak na hospodárnější využívání energií. „V Česku naposledy zavřel ostravsko-karvinský důl Lazy, útlum těžby se týká ale i Polska. Z tohoto důvodu se musí uhlí více dovážet ještě ze zemí, jako jsou Rusko, USA či Kanada,“ vysvětluje Kovanda.

Rozhoduje cena

Produkce energetického uhlí, ale i toho koksovatelného, jde v Česku naopak rapidně dolů. Kvalitní uhlí vhodné ke koksování se těžilo například v dole Paskov nebo v Polsku v dole Jas-Mos. Tyto těžební lokality jsou však již několik let zavřené, a tak spotřeba zahraničního koksovatelného uhlí, ale i uhlí určeného k výrobě elektřiny a tepla výrazně vzrostla. Za posledních pět let se dovoz této komodity do Česka zvýšil o 13 procent.

Dalším faktorem je tlak na snížení ceny. To je naceňováno dle indexů, které určují přibližnou cenu, za kolik bude uhlí obchodovatelné. Proto se českým zpracovatelským firmám stále častěji vyplatí dovézt uhlí z Kanady a…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?