Zamrzlý ostrov - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Zamrzlý ostrov

, Hana Boříková,
Zamrzlý ostrov
Zdroj: Euro.cz

Investorem moderního wellness centra bude slovenská investiční skupina J&T

O revitalizaci největšího pražského ostrova Štvanice rozhodl magistrát hlavního města již v roce 1999. I když byl v tendru vybrán vítězný projekt, na ostrově se doposud nezměnilo vůbec nic. Žádná ze zainteresovaných stran si netroufá odhadnout, kdy by mohly stavební práce začít. Překážkou je legendární zimní stadion Štvanice. Ten byl krátce po povodních v roce 2002 zapsán jako kulturní památka. To ovšem vítěz soutěže, německá společnost MeridianSpa, v roce 1999 nemohl tušit, takže předložil projekt počítající se zbouráním stadionu. Současný patový stav může vyřešit pouze majitel pozemků a stadionu – pražský magistrát, pokud požádá ministerstvo kultury, aby byl stadion ze seznamu kulturních památek vyjmut, a to mu vyhoví.

Oáza klidu a pohody.

Pražský magistrát vypsal soutěž na přestavbu Štvanice v roce 1999. Podmínkou tendru bylo, že se z ostrova stane „oáza klidu a pohody“, která bude sloužit k rekreaci a sportu. Do soutěže se přihlásili tři zájemci, vítězná společnost MeridianSpa jako jediná nechtěla po městu žádné finanční injekce. Rozhodla se proinvestovat při obnově ostrova téměř miliardu korun. Vedle MeridianSpa se soutěže účastnila australská společnost Underwater World Oceanarium, která chtěla na Štvanici vybudovat obří akvárium se žraloky. Hlavním cílem českého zástupce, Klubu Apex, bylo zrekonstruovat zimní stadion, který má v současnosti v pronájmu.
Němci plánovali, že ve východní části ostrova vznikne moderní wellness centrum s bazénem, saunami, vířivkami, fitness centrem, tělocvičnami a restauracemi. V podzemí areálu mělo vzniknout dvě stě parkovacích míst. Východní část měla zahrnovat park, tenisové kurty a víceúčelová sportoviště.
Smlouva mezi německou společností MeridianSpa a pražským magistrátem stanovila, že investor získá všechna potřebná povolení pro výstavbu do roku 2004. Během dalších třech let měl být projekt dokončen. Město se zavázalo poskytnout pozemky investorovi na 88 let. Zároveň souhlasilo, že projektu ustoupí zimní stadion. Magistrát počítal s tím, že po jeho demolici nabídne soukromému zájemci pozemky v Krči, v níž by měl vyrůst nový stadion zhruba pro dva tisíce diváků. Odhady z roku 2002 počítaly, že náklady na výstavbu se budou pohybovat od 130 do 150 milionů korun. Vedle haly měla být postavena i další sportovní zařízení pro bowling, squash a tenisové kurty.

Památné povodně.

Uskutečnění projektu wellness centra na Štvanici odsunuly povodně v roce 2002. Paradoxně však nezasáhla voda, ale úředníci ministerstva kultury, kteří při změně územního plánu zařadili zimní stadion Štvanice na seznam kulturních památek i přes zamítavé stanovisko magistrátního odboru památkové péče. Tím znemožnili, aby investor nechal stadion zbourat. Firma Meridian Spa však nebyla o této skutečnosti informována před podpisem nájemní smlouvy, a Němci proto i nadále hájí svůj původní záměr.
Štvanice je nejstarším zimním stadiónem v České republice, má již více než sedmdesátiletou historii. V roce 1947 na něm československý hokejový tým získal první zlatou medaili ze světového šampionátu, na jeho ledě vyrostli mnozí slavní hokejisté. V roce 1955 se ze stadionu vysílal historicky první sportovní přímý přenos v dějinách Československé televize, Štvanice je také unikátní stavbou se zajímavou dřevěnou konstrukcí. I proto s jejím zbouráním nesouhlasilo dost lidí i Český hokejový svaz.
Ovšem již ve třicátých letech vznikl stadion jako provizorní stavba, neodpovídá v současti požadovaným parametrům a staré rozvody chladicího média jsou nebezpečné tím, že jde o zátopové území. Znalecký posudek z roku 1996 odsoudil stadion jako zcela nevyhovující. Nájemce Klub Apex na stadiónu v létě zde provozuje plochu pro in-line hokej, v zimě kluziště. Zástupci Klubu Apex odhadovali náklady na rekonstrukci stadionu na 200 až 300 milionů korun.

Bude to trvat.

„Město může požádat o vyjmutí stadionu ze seznamu kulturních památek. Necháme zpracovat analýzy a budeme hledat argumenty, aby se tak stalo,“ říká náměstek primátora Jan Bürgermeister. Přiznává, že to zřejmě potrvá delší dobu. „Nikdo nyní nemůže počítat s demolicí stadionu, rozhodnutí ministerstva kultury musíme brát jako fakt. Víme, že stadion nemůže zůstat v současném stavu. Je ale na společnosti MeridianSpa, se kterou existují platné smlouvy, aby hledala investora, který bude respektovat právní stav věci. Nic nebrání rozvoji další části ostrova, stadion zabírá jen jeho část,“ tvrdí Bürgermeister.
Revitalizaci Štvanice podporuje i pražský primátor Pavel Bém. „Jde o velmi atraktivní území. I vzhledem k okolnímu rozvoji není dobré, že leží ladem. Doufám, že se najde důvěryhodný investor. Vzhledem k lukrativnosti území věřím, že se objeví. Ostrov by měl v budoucnu sloužit k rekreaci, umím si na něm představit i balneologii. Město ale určitě nebude na Štvanici investovat vlastní prostředky. Praha uzavřela smlouvu se společností MeridianSpa, kterou nám nezbývá než respektovat,“ říká Bém.
V loňském roce se dohodla o společném postupu s MeridianSpa slovenská investiční skupina J&T. Ta je nyní pověřena vyjednáváním s magistrátem o vyjmutí stadiónu ze seznamu kulturních památek. „Chceme, aby bylo možné začít co nejdříve stavět,“ říká Dušan Palcr, partner skupiny J&T. V případě, že záměr vyjde, Slováci budou investorem projektu, Němci provozovateli centra. V současné době ale nikdo není schopen odhadnout, jak dlouho nynější stav potrvá. „Štvanice je špičkovou lokalitou. V blízkosti se buduje nová rezidenční čtvrť a již dnes je v sousedství několik administrativních budov. Podobné wellness centrum, které by na ní mělo vzniknout, ještě v Praze není. Jsem přesvědčen, že komplex bude fungovat,“ tvrdí Palcr.

Z Německa po Evropě
MeridianSpa provozuje v Německu pět moderních wellness center, ve kterých lze nalézt vše, co souvisí s relaxací, tedy masáže, sauny, bazény a whirlpooly. Nejstarší zařízení provozované firmou MeridianSpa je v hamburské čtvrti Wandsbek. Jeho rozloha dosahuje 26 tisíc metrů čtverečních a je největší svého druhu v Evropě. Vzniklo přestavbou staré tovární budovy. Nejprve byly zbudovány cvičební prostory s fitness provozy, postupně se k nim přistavovaly provozy lázeňského charakteru. Provoz v objektu byl zahájen roku 1986, současnou podobu získal v roce 1989. Celkové náklady na zbudování komplexu činily 64 milionů marek, přičemž částečně byly kryty z vlastních zdrojů investora, částečně z dlouhodobých hypotečních úvěrů.
Společnost MeridianSpa chce otevřít wellness centra i v dalších evropských městech. V plánu má Paříž, Londýn, Budapešť a Varšavu. Centrum na Štvanici se mělo stát prvním podnikem MeridianSpa ve východní Evropě.