Zaměstnávání cizinců se přestane vyplácet

17. září 2007, 00:00 - Dušan Šrámek
17. září 2007, 00:00

Zintenzivnění boje proti nelegální práci patří mezi nejzávažnější úkoly vlády. Alespoň to tak vyplývá z obsáhlého mezirezortního materiálu, právě mířícího do vlády.

K významným opatřením, která mají eliminovat tento společensky nežádoucí jev, patří i oblast kontroly.

„Mezi další úkoly, na kterých ministerstvo vnitra respektive policie úzce participuje, patří například důslednější zaměření kontrol do míst nejčastějšího výskytu nelegálního zaměstnávání cizinců,“ píše se v materiálu, který vybízí k zintenzivnění kontrol. A to zahraničních fyzických osob podnikajících podle živnostenského zákona, právnických osob, jejichž statutárními zástupci, společníky nebo členy jsou cizinci. K úkolům patří i důsledné ukládání sankcí podnikatelům za daňové nedoplatky a využívání sankcí vůči podnikatelům a zaměstnavatelům za nedoplatky na pojistném, na sociálním zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti i na pojistném na zdravotní pojištění.

MEZI NELEGÁLY VEDOU UKRAJINCI A SLOVÁCI

Za minulý rok mají pracovníci úřadu práce na svém kontě celkem 10 424 kontrolních akcí na celém území republiky. Z toho 1474 kontrol se týkalo zaměstnavatelů, kteří dávají práci lidem ze zahraničí. Pochybení v oblasti zaměstnávání zahraničních pracovníků bylo zjištěno u 539 kontrolovaných zaměstnavatelů, což představuje 36,56 procenta. Tedy více než třetina podnikatelů má problémy se zaměstnáváním cizích státních příslušníků. Při kontrolních akcích bylo v roce 2006 zkontrolováno celkem 12 094 zahraničních pracovníků (z toho 4069 žen). Z tohoto počtu byla problémová přibližně čtvrtina, tedy 3788 zaměstnanců. U 1701 osoby (z toho žen 543) konstatovali kontroloři nelegální zaměstnávání a u 2087 osob nesplnil zaměstnavatel svoji informační povinnost uloženou v § 87 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. V uvedeném období uložily úřady práce pokuty ve výši 407,5 tisíce korun celkem 132 nelegálním zaměstnancům. Šest set čtyřiceti zaměstnavatelů dokonce dostalo pokuty za celkem více než 23 milionů korun. K nejpočetnější skupinám nelegálně či neohlášeně zaměstnaných zahraničních pracovníků podle státní příslušnosti se řadili Ukrajinci a Slováci.

DRAHÉ VYHOŠTĚNÍ

Pokuty nejsou ovšem jedinou sankcí za nelegální práci. Jak takzvaní černoši, lidé pracující načerno, tak i jejich zaměstnavatelé cizinci totiž musí hradit náklady vzniklé České republice. Vyhoštění, vycestování a v mno-

ha případech i zajištění základních potřeb cizích státních příslušníků něco stojí. Během loňského roku bylo zahájeno celkem 106 správních řízení. Ve 49 případech musejí viníci uhradit náklady spojené s pobytem zahraničních pracovníků ve výši 1,8 milionů korun. Zatím bylo zaplaceno jen necelých 105 tisíc korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít