Zaměstnance konkurenci nebereme

02. ledna 2007, 00:00 - (joh)
02. ledna 2007, 00:00

PERSONÁLNÍ ŘEDITELKA TPCA IVANA WATSONOVÁ:Řadu tuzemských firem trápí v posledním období nedostatek kvalifikovaných pracovníků.Nejinak je tomu v automobilce TPCA. Její nová personální ředitelka Ivana Watsonová ale říká, že konkurenci pracovníky rozhodně nepřetahují.

PERSONÁLNÍ ŘEDITELKA TPCA IVANA WATSONOVÁ: Řadu tuzemských firem trápí v posledním období nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Nejinak je tomu v automobilce TPCA. Její nová personální ředitelka Ivana Watsonová ale říká, že konkurenci pracovníky rozhodně nepřetahují. V nové funkci jste teprve několik týdnů. Co je vaším cílem, co chcete případně změnit?

Po velmi úspěšném nastartováni výroby, zavedení systému a základním proškolení pracovníků se chceme více zaměřit na formování firemní kultury. A to zejména prostřednictvím intenzivního rozvoje managementu, lepší interní a externí komunikací a podobně. V létě proběhl první průzkum spokojenosti a angažovanosti zaměstnanců, který nám pomohl identifikovat oblasti pro zlepšení podmínek z pohledu zaměstnanců. Na těchto oblastech nyní intenzivně pracujeme.

Firmy si stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků, zejména v dělnických profesích. Jak je na tom TPCA, máte z čeho vybírat?

Dnes prakticky každá firma pociťuje nedostatek pracovníků. Na trhu práce se mění poměr nabídky a poptávky v neprospěch zaměstnavatelů. Je to trend v rámci celé České republiky. Naši situaci ale poměrně intenzivně ovlivňuje blízkost Prahy, která poskytuje mnoho pracovních příležitostí. Nabízíme celou řadu zaměstnaneckých výhod a investujeme do zlepšení pracovního prostředí. Také chceme našim lidem poskytnout nejen perspektivu a existenční stabilitu, ale také usilujeme o vytvoření nadstandardních a příjemných pracovních podmínek.

Před spuštěním výroby se hodně hovořilo o přetahování lidí mezi TPCA a Škodou Auto. Jaká je skutečnost, přecházejí zaměstnanci mezi těmito firmami? Nemyslím si, že si navzájem přetahujeme zaměstnance. Pokud dojde k tomu, že lidé odejdou od nás do Mladé Boleslavi nebo naopak, je to přirozenou cestou. Nikoliv proto, že by v tom byl nějaký záměr. TPCA není firmou, která by přetahovala konkurenci zaměstnance. Jaká je fluktuace v továrně, kolik procent zaměstnanců se vymění průměrně za měsíc? U dělnických profesí je fluktuace především u těch nejmladších spolupracovníků, tedy ve věkové skupině do 25 let. Náborové agentury vědí, že se u nás lidé vzhledem k jedinečnému výrobnímu systému hodně naučí a o vyškolené a dobré pracovníky je následně na trhu velký zájem. Pracujeme na tom, aby kvalitní zaměstnanci měli motivaci u nás zůstat. Jedním z velkých problémů bylo zajištění bytů. Odcházejí kvůli tomu stále zaměstnanci, nebo už se situaci podařilo alespoň zlepšit, když ne úplně vyřešit?

Byty v Kolíně se stavěly ve dvou vlnách. V současné době stále čekáme na předání bytů z druhé vlny, v lokalitě U vodárny. Byty, které jsou ve vlastnictví města, byly dostaveny v září loňského roku. Předávání městem je ale daleko pomalejší, než bychom si přáli. Naši zaměstnanci, kterým byl byt přidělen, se nemohou stěhovat, přestože doufali, že na Vánoce budou v novém.

Jaký je průměrný plat v TPCA, pokud jde o dělnické profese?

Průměrný plat v roce 2006 byl 20 500 korun. V současné době jednáme s odbory o navýšení rozpočtu mezd pro rok 2007.

Z jakých regionů je většina zaměstnanců automobilky? Zaměstnáváte také cizince?

Zaměstnáváme jak pracovníky ze vzdálených oblastí Česka, tak několik desítek dělníků z Polska, dříve i ze Slovenska. Nyní u nás pracuje necelých 40 procent zaměstnanců přímo z kolínského regionu. Naším záměrem je toto procento výrazně zvýšit a širokou zaměstnaneckou základnu najít v blízkém okolí. Chceme přesvědčit lidi z Kolínska, že je pro ně výhodné spojit svou profesní budoucnost s naší automobilkou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Čína nemá ráda ani Skype. Ten tak zmizel z katalogů aplikací
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít