Zálohování určitě zdraží nápoje

20. srpna 2007, 00:00 - (tj)
20. srpna 2007, 00:00

TAJEMNÍK SVAZU VÝROBCŮ NEALKOHOLICKÝCH NÁPOJŮ ZDENĚK HUML: Jedním ze zásadních problémů výrobců nealkoholických nápojů jsou snahy ministerstva životního prostředí o zavedení záloh na PET lahve. Podle Zdeňka Humla je však problémů víc. Co dnes nejvíce trápí tuzemské výrobce nealkoholických nápojů?

TAJEMNÍK SVAZU VÝROBCŮ NEALKOHOLICKÝCH NÁPOJŮ ZDENĚK HUML: Jedním ze zásadních problémů výrobců nealkoholických nápojů jsou snahy ministerstva životního prostředí o zavedení záloh na PET lahve. Podle Zdeňka Humla je však problémů víc.  Co dnes nejvíce trápí tuzemské výrobce nealkoholických nápojů? Především to, že ministerstvo životního prostředí chce zálohovat řadu jiných obalů, a to nejen pro nealkoholické nápoje. Výrobci nápojů jsou zásadně proti zavedení zálohového systému. Mělo by to negativní dopad na celé odvětví výroby a spotřeby nealkoholických nápojů. Stávající systém třídění odpadu a recyklace obalů v Česku se osvědčil a žádný argument, který by objektivně zdůvodnil, že změna stávajícího systému povede v této oblasti k lepším výsledkům, zatím není na stole. Zavedení záloh by vedlo k dalšímu zdražení výrobků v zálohovaných obalech. Výraz „další“ používám vědomě, protože například ke zvýšení cen potravin má dojít již v rámci připravované daňové reformy cestou zvýšení daně z přidané hodnoty. Jak by se nový systém záloh projevil u výrobků? Pro výrobce by systém záloh znamenal nutnost investovat desítky miliard korun do nových technicky a provozně náročných systémů označování a třídění zálohovaných lahví, na nákup těchto obalů, jejich přepravek a na nákup plnicích linek. Je otázka, kolik výrobců nealkoholických nápojů by si tak rozsáhlé investice mohlo nyní dovolit a kolik firem by skončilo. Je potěšující, že na negativní důsledky případného zavedení záloh na další druhy potravinových obalů poukazují nejen výrobci, ale i zástupci spotřebitelů, prodejců, měst a obcí. Nezbývá než doufat, že stejně odpovědně se k ochraně životního prostředí postaví i jiní.  Jak hodnotíte trh s nealkoholickými nápoji v České republice? Česká republika se řadí ve spotřebě nealkoholických nápojů na přední místa mezi evropskými zeměmi. Na osobu se jich ročně u nás vypije kolem 270 litrů. Již třetím rokem se úroveň spotřeby prakticky pohybuje zhruba na stejné hranici. Spotřebitelé preferují především kvalitní nápoje světových i národních značek, které se v České republice vyrábějí. Ke stabilitě spotřeby nealkoholických nápojů dosud přispívalo i to, že počet míst, kde je možné nápoje zakoupit, rostl. Svou roli hraje i příklon spotřebitelů ke zdravému životnímu stylu a relativně vysoká úroveň jejich kupní síly. Stále více českých firem si stěžuje na to, že se jim špatně shánějí noví zaměstnanci. Jaké mají v tomto směru zkušenosti výrobci nealkoholických nápojů?**

Obávám se, že pokud dojde k zavedení záloh na nápojové obaly, řada menších a středních podniků nebude mít potřebné prostředky na nové technologie a bude nucena svou výrobu ukončit. Na pracovním trhu se tak objeví odborníci nejrůznějších profesí. Spekulovat však o tom, kolik z nich rozšíří řady nezaměstnaných a kolik jich napomůže novým zaměstnavatelům řešit zmíněné problémy, by asi bylo za současné situace nezodpovědné.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít