Žaloby asi dorazí dřív než dotace

03. června 2010, 14:01 - Jiří Němeček
03. června 2010, 14:01

Čerpání evropských dotací pro jihozápadní region republiky zkolabovalo. Kvůli podezření z korupce finanční kohoutky nejméně do konce září vyschly. Obce, které nemají peněžní rezervu a spoléhaly na již přislíbenou dotaci, tak nemohou opravovat školy nebo rekonstruovat silnice. To může spustit vlnu žalob.

Klatovy možná nebudou mít peníze na opravu katakomb nebo kostela.

Autor: Czechtourism.com

Některá města v Jihočeském a Plzeňském kraji zvažují, že kvůli nevyplaceným eurodotacím podají žaloby. Rozhořčilo je, že Výbor regionální rady operačního programu Jihozápad rozhodl o novém přehodnocení celé problematické páté výzvy, kterou šetří protikorupční policie. Jedná se o 3,8 miliardy korun.

Přehodnotit výběr všech projektů doporučil výboru ministr financí Eduard Janota. Vybrané žádosti, na nichž chyběl už jen podpis šéfky rady a plzeňské hejtmanky Milady Emmerové, tak znovu musí projít celým hodnotícím kolečkem. Některé radnice se tak dostávají do složité finanční situace.

Kaplice a Klatovy zvažují žaloby

Podání žaloby zvažuje například jihočeská Kaplice. Rada města o tom bude hlasovat tento týden. Kaplický starosta Ferdinand Jiskra vytýká krajským politikům hlavně to, že situaci kolem regionálního fondu dlouho neřešili a teprve nyní rozhodli, že 177 úspěšných projektů nechají znovu prozkoumat. Když peníze nepřijdou, asi nebude možné uskutečnit naplánované úpravy v areálech mateřských škol, rekonstrukce ulic Pobřežní a Českobudějovická i bývalého pivovaru Na Bělidle.

Zklamaní žadatelé se navíc dozvěděli, že na rychlé řešení problému se těšit nemají. Pokud tak nemají vlastní peníze na investice, hlavní stavební sezonu promeškají. Školy nebo školní kuchyně se přitom obce snaží zásadně opravovat právě o letních prázdninách.

„Přehodnocování začne v polovině června a skončí nejdéle 30. září. Budeme se snažit je provést co nejrychleji s ohledem na žadatele,“ slibuje za radu sociální demokratka Milada Emmerová. Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola žadatelům navíc vzkazuje, že si za problémy mohou sami. Začali totiž realizovat své projekty na základě pouhého oznámení, že byli vybráni, nikoliv na základě podepsané smlouvy. Myslí si, že to dělat neměli.

Ti, kteří měli peníze dostat – a nejde jen o obce, ale také sportovní a kulturní spolky a podnikatele – se ocitli ve složité situaci. Nejenže nemají jistotu, zda jejich projekty znovu uspějí a na dotaci dosáhnou, řada z nich už ale navíc stavby a rekonstrukce zahájila a projekty předfinancovala z půjček, na nichž jim teď naskakují úroky.

Právě takovou situaci teď řeší v Rudolfově na Českobudějovicku, kde investovali do projektu na výstavby chodníků a část stavby už rozjeli. Kvůli zrušení páté výzvy se město také rozhodlo obrátit v krajním případě na soud.

„Já doufám, že šance máme vysoké, ale také doufám, že náš projekt bude novými hodnotiteli hodnocen stejně kladně jako starými hodnotiteli a dotaci v září dostaneme. Kdybychom ji v září nedostali, myslím si, že je důležité, abychom měli připraveno podání k soudu na zneplatnění rozhodnutí,“ plánuje rudolfovský starosta Milan Třebín.

O podobných krocích hodlají ještě tento týden jednat i v Klatovech, kde museli přerušit například projekt Klatovské katakomby 2010 nebo opravu kostela. Starosta Rudolf Salvetr tak bude chtít peníze na opravy významných památek z krajského rozpočtu. „Byli jsme osloveni, zda se přidáme k případným žalobám. Pochopitelně, vůbec nejlepší by bylo, kdybychom se po přebodování dozvěděli, že jsme byli i tak úspěšní. Pokud ne, budeme hledat jiné cesty financování, a to cesty zejména krajské,“ uvažuje.

Další obcí, která už pro jistotu připravuje žalobu, je Velešín na Českokrumlovsku. Místní zastupitelé už museli zastavit přestavbu někdejšího kostela sv. Filipa a Jakuba na víceúčelové kulturní centrum. „Žalobou možná nic nevyřešíme, ale musíme se chovat hrdě,“ uvedl jeden z velešínských zastupitelů Jaroslav Bartizal.

A hrdě se už zachovalo českobudějovické biskupství, které zatím jako jediné žalobu skutečně podalo. I zde se jedná o dotaci na kostel, a to na rekonstrukci kostela Proměnění Páně v Žihobcích. Pokud krajský soud žalobu zamítne, chce se biskupství odvolat až k evropským institucím.

„To už tu bylo, že se zavolalo a řeklo se: Soudruhu na sekretariátě, hele, přimluv se tamhle nebo tadyhle. Na to jsme byli zvyklí. A za těch 20 let jsme si neodvykli,“ zlobil se v rozhovoru pro Radiožurnál generální vikář biskupství Adolf Pintíř.

Církev chce podle něj žalobou ukázat, že je nutné se umět ozvat a bránit. „Naším hlavním motivem bylo dodat odvahu menším subjektům či jednotlivcům, kteří jsou do problémů kolem dotací namočeni. A dokázat jim, že si nemusejí nechat všechno líbit,“ dodal Adolf Pintíř.

Svaz měst a obcí žádá rychlé řešení Situací kolem programu Jihozápad se zabývá i Svaz měst a obcí. Strakonický starosta Pavel Vondrys, který ve svazu měst zastupuje jihočeské starosty, rozhořčení kolegů chápe a nevylučuje, že jejich finanční ztráty nakonec bude posuzovat soud. Sám ale v tuto chvíli neví, zda se lze žalobou kompenzace vynaložených peněz domoci. „Dovedu si představit, že skutečně budou vznikat problémy, které budou mít ve svém důsledku obrovské škody. A ty škody by měl někdo zaplatit. Kdo je zaplatí, o tom možná bude v některých případech rozhodovat soud,“ předpověděl Vondrys. „Starostové jsou oprávněně rozhořčeni z toho, že se rozhodování o evropských dotacích neustále prodlužuje a odkládá, a přísun slíbených dotací tak vázne,“ přidává se na stranu místních radnic předseda svazu Oldřich Vlasák. Současně je podle svazu potřeba řešit problémy zejména malých obcí, které si kvůli úspěšné žádosti o dotaci již vzaly úvěr. Pokud by totiž slíbenou dotaci nedostaly, je to pro ně takřka likvidační. „Oslovil jsem proto ministra financí, aby se v této věci angažoval a pomohl hledat nejpřijatelnější řešení,“ dodává Vlasák. „Nechápu, jak je možné, že největší problémy jsou právě s ROP Jihozápad, který byl počátkem roku vyhodnocen Ministerstvem pro místní rozvoj jako druhý ,nejtransparentnější‘ ze 17 operačních programů,“ dodává trochu jízlivě předseda svazu. Za uzavřením dotačního kohoutku je korupce**

Důvod je totiž známý. Za vším je podle všeho rozkrádání ve velkém. Už v polovině března totiž policie zadržela ředitele Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Jiřího Trnku a také vedoucího odboru implementace programu České Budějovice Martina Půlpytla.

Podle mluvčího Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování Romana Skřepka policie oba muže již obvinila.

„Oba muži měli nezákonným způsobem ovlivňovat výběr projektů doporučených k financování v rámci páté výzvy Regionálního operačního programu Jihozápad a policie oba obvinila z několika trestných činů spáchaných ve spolupachatelství. Jde o trestné činy zneužívání pravomoci veřejného činitele, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a poškozování zájmů Evropských společenství,“ řekl Skřepek. Obviněným mužům hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až na dvanáct let.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít