Žalm o pračce na peníze

30. července 2009, 13:39 - Eva Jarešová
30. července 2009, 13:39

Mezi desítkami obviněných z nekalých praktik v americkém státě New Jersey je i pět rabínů

Rabi, proč my vlastně nemůžeme obchodovat s ledvinami a falešnými kabelkami Gucci, ptá se prostá venkovská žena váženého kmeta. My nemůžeme? A sakra, vyhrkne rabín. I tak by se dal pozměnit známý bonmot Woodyho Allena s ohledem na událostí, které se minulý měsíc odehrály v americkém státě New Jersey. Ukázalo se, že několik židovských duchovních z New Yorku a New Jersey se kromě výkladu Talmudu nejspíš věnovalo i praní špinavých peněz, prodeji lidských orgánů a úplatkářství. Finanční vyčíslení průšvihu? Až několik desítek milionů dolarů.

Kolega s odposlechem

Okamžiku, kdy federální vyšetřovatelé obemkli pouty zápěstí mužů s jarmulkami, ale předcházela zhruba dvouletá práce americké FBI. Ta nakonec zatkla celkem 44 lidí. Kromě rabínů šlo o starosty, členy zákonodárného sboru státu New Jersey a nejrůznější úředníky. Převládali mezi nimi demokraté. Pověst New Jersey, která byla co do korupce žalostná už před touto aférou, tím dostala další, až absurdní ránu. Tohle je prostě drsné i na stát, z něhož pocházejí The Sopranos, proslulý americký seriál z mafiánského prostředí.
Jak vyšetřovatelé oznámili, původně se zaměřili na síť osob peroucích špinavé peníze v newyorském Brooklynu a newjerseyském předměstí Deal. Prostřednictvím charitativních organizací, které spravovali židovští rabíni, měly do Izraele a Švýcarska protéct desítky milionů dolarů. Následně se policisté zaměřili i na zkorumpované politiky. Aby podezření FBI měla reálný základ, infiltrovala do řad duchovních a veřejných činitelů svého informátora. Tím však příběh dostává ještě pikantnější nádech. Muž, který se bedlivě rozhlížel, nenápadně naslouchal, naoko pilně pral peníze s ostatními a vše si tajně nahrával, byl totiž také Žid. Hřmotný šestatřicetiletý Solomon Dwek, syn rabína Isaaca Dweka, byl původně obchodník s realitami. Svou vysoce respektovanou rodinu zostudil otec pěti dětí a štědrý sponzor politických kampaní už před třemi lety. Tehdy byl dopaden při údajném pokusu o bankovní podvod ve výši 50 milionů dolarů.

**Je libo ledvinu?**

Po zatčení ho propustili na kauci. Zhruba v té době začal dle deníku The Star Ledger spolupracovat s vyšetřujícími orgány. Za to si měl nyní v soudních dokumentech vysloužit označení CW neboli cooperating witness (spolupracující svědek). Je-li to doopravdy on, pak je třeba říct, že jako svědek spolupracoval opravdu výkonně. Před rabíny měl vystupovat coby byznysmen snažící se zamést stopy za podezřelou majetkovou minulostí. Během dvou let měl s pomocí mužů s pejzy vyprat více než tři miliony dolarů. Jednou také použil „sekretářku“, ve skutečnosti agentku FBI, jejíž domnělý strýček zoufale potřeboval novou ledvinu. Prodávajícího našli záhy. Jeden z dnešních obviněných, Levy-Izhak Rosenbaum, měl údajně za 160 tisíc dolarů zprostředkovat prodej orgánu od izraelské ženy. Jak se prý posléze nechal slyšet, takové obchody zařizuje už dobrých deset let. Před lokálními politiky zase Dwek vystupoval coby developer slibující úplatky na všechny strany výměnou za „urychlení“ výstavby nemovitostí. Nikdo však netušil, že ve skutečnosti své poznatky okamžitě předává FBI. Kulisy ke schůzkám měl opravdu pestré. „Jednání“ se dle státního zástupce Ralpha Marry, který má případ na starosti, odehrávala na parkovištích, toaletách nebo v motorestech. „Politici se ochotně prodávali,“ konstatoval Marra.

Bleskový starosta

Odhalení, dle nějž svým souputníkům dopomohl k zatčení, nepřineslo Dwekovi zrovna chválu. „Doufáme, že Dwek využil blízkých vztahů a vynikající pověsti, jíž se těšila jeho rodina, k manipulaci s lidmi, kteří věřili, že by je nikdy nezapletl do zločinného jednání,“ nechal se dle deníku The Star Ledger slyšet například Michael Bachner, advokát jednoho z obviněných rabínů. Neméně zdrcující účinek mělo odkrytí úplatkářských chapadel pro komunální politiky. Mezi nimi nechyběl třeba Peter Cammarano, starosta 40tisícového města Hoboken. Původně právník se specializací na volební právo si dle všeho nechal s pomocí blízkého spolupracovníka zaplatit 25 tisíc dolarů za přislíbenou změnu územního plánování a prosazení výstavby výškových budov ve městě. Vše je o to trapnější, že si starosta v době zatčení nepobyl na radnici ani měsíc. Do úřadu byl uveden na začátku července. Kromě něho byli obviněni i starostové měst Secaucus a Ridgefield a zástupkyně primátora města Jersey. O tom, že operace, jež vedla k odhalení praktik několika desítek lidí, byla opravdu rozsáhlá, svědčí i počet agentů FBI a úředníků amerického finančního úřadu (IRS), kteří se na domovních prohlídkách a zatýkání podíleli. Bylo jich zhruba tři sta. Vývoj posledních dvou týdnů je obrovským problémem i pro guvernéra státu, demokrata Jona Corzina. Před čtyřmi lety se do čela „zahradního státu“, jak se New Jersey přezdívá, dostal mimo jiné i díky slibům, že korupci nekompromisně vymýtí. Do skandálu osobně dle všeho zapleten není. Jeden z jeho podřízených však kvůli aféře rezignoval, třebaže není mezi obviněnými. Corzinovy naděje na opětovné zvolení v letošním roce nejspíš výrazně poklesnou.
Guvernér odhalenou korupci ostře odsoudil a její rozsah označil za „naprosto skandální“. Budou-li nakonec politici odsouzeni, nepůjde v osmimilionovém státě na východě USA zdaleka o první případ. Od roku 2001 zde byla korupce prokázána nebo se k ní nakonec doznalo více než 130 veřejných činitelů.
Důvodem, proč je v New Jersey politická korupce infekčně rozšířená, je dle některých lidí nadměrné administrativní roztříštění. Stát spravují tisíce úředníků v 21 okrscích (county) a více než pěti stech měst (municipality). Ingrid Reedová z Eagleton Institute pro týdeník The Economist uvedla: „Korupce je zde součástí kultury. Aby se odehrála skutečná reforma, musela by se kultura New Jersey změnit.“

Box:
Kdo také uvízl v síti

Saul Kassin – 87letý vrchní rabín syrských židů v Brooklynu. Od června 2007 do prosince 2008 měl s pomocí „spolupracujícího svědka“ vyprat víc než dvě stě tisíc dolarů prostřednictvím své charitativní organizace. Za transakce si údajně účtoval desetiprocentní poplatek. Edmund Nahum – rabín z newjerseyského městečka Deal. Peníze pral sám nebo spolu s Kassinem.
Eli Ben Haim – vrchní rabín kongregace Ohel Jaacob. Od června 2007 do letošního února prý vypral asi 1,5 milionu dolarů. Od „spolupracujícího svědka“ stejně jako Kassin inkasoval šeky s nejasným původem a měnil je za hotovost. Za to si také účtoval desetiprocentní taxu. Peníze dál poskytoval Izraelci, který byl napojen na „prádelny“ dalších obžalovaných – Weisse, Ehrentala a Cohena. Dle Ben Haima takto během jednoho roku dokázal vyprat sedm až osm milionů dolarů. Za to inkasoval milion dolarů. Mordchai Fish – rabín kongregace Sheves Achim v Brooklynu. Společně se svým bratrem Lavelem Schwartzem, také brooklynským rabínem, údajně vyprali 585 tisíc dolarů. Levy-Izhak Rosenbaum – 58letý Žid je podezírán z plánování převozu lidských orgánů.

Pramen: The Star Ledger

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít