Zákulisní ráj

13. května 2011, 16:34 - Tomáš Pergler
13. května 2011, 16:34

Glosa

Manažeři amerických hedgeových fondů se připravují na horší časy. Budou si muset dávat mnohem větší pozor na způsob, jakým získávat klíčové informace pro své investice. Minulý týden totiž spadla klec za jedním z jejich známých kolegů. Raj Rajaratnam, zakladatel skupiny Galleon Group, doplatil na to, že vyšetřovatelé poprvé v historii nasadili odposlouchávací zařízení, aby ho usvědčili z takzvaného insider tradingu neboli obchodování na základě neveřejných informací. Rodákovi ze Srí Lanky hrozí skoro dvacet let za mřížemi.
Kolik lidí z investičního světa by asi muselo do tepláků, kdyby se jim měřilo stejným metrem jako bývalému šéfovi fondu, který před několika lety spravoval kolem sedmi miliard dolarů? Jak poznamenal týdeník Economist, obchodování podnícené neveřejnými informacemi je tak rozšířené, že se pravděpodobně nedá zcela vymýtit. Často se například stává, že objemy obchodů s určitými akciemi „záhadně“ vzrostou krátce před oznámením fúze či akvizice. Podle odhadů britského dozorčího orgánu FSA se tyto podezřelé aktivity vyskytují u třiceti procent takových případů.
Pokud by američtí investoři v obavách před vládními agenty a štěnicemi hledali nějaký ráj, kde se insider tradingu dobře daří, jako jeden hlavních kandidátů by se jistě nabízela střední a východní Evropa. Přístup k té správné zákulisní informaci, která se navenek drží pod pokličkou, zde stále platí za skutečný základ k rychlému zbohatnutí. Na co podnikavost, pracovitost nebo inovační myšlení, stačí mít dobré kamarády na důležitých místech, kteří v pravou chvíli dají echo. Obzvlášť Česká republika skýtá pro milovníky tohoto typu byznysu naprosto bezpečné útočiště. Co jiného může přesvědčit než fakt, že tento způsob zajištění klidného stáří použil zcela beztrestně i jeden z bývalých premiérů. Grossův nákup a prodej akcií Moravia Energo jsou ostatně mezi nejedním tuzemským brokerem považovány za vůbec největší frajeřinu tohoto střihu u nás. Všem je přitom jasné, že za finanční operací někdejšího železničáře jistě nebyla investorská genialita ani náhlé osvícení prozřetelnosti. Nakonec tak ani nemusí vadit, že v Česku se hedgeový fond prakticky nedá zaregistrovat a tuzemští zájemci o investování s vyšším rizikem, ale i vyšším potenciálním ziskem se musejí obracet do zahraničí. Stejně tak není žádnou překážkou, že na zdejším trhu oficiálně platí přísnější regulační omezení než ve Spojených státech.
No co, nejsme rájem daňovým, tak aspoň zůstaňme rájem pro pokoutné obchody, dalo by se říci. Potíž je v tom, že zatímco z nízkých daní může těžit celá ekonomika, v tom druhém případě, kdy se dá vydělat opravdu hodně peněz, zbohatne jenom pár lidí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít