Zákony neovlivníme, volají firmy

13. října 2008, 08:00 - Jiří Němeček
13. října 2008, 08:00

CO VADÍ PODNIKATELŮM - Drtivá většina podnikatelů se stále domnívá, že tuzemské zákony jsou nepřehledné.

Polovina firem přitom chce spolupracovat s politiky na jejich úpravách.

Velké firmy, které státní kase přinášejí většinu příjmů, se cítí odstrčeny od rozhodování, co se s jejich ziskem v rukou státu nakonec stane. Devět z deseti podnikatelů označuje české zákony za nepřehledné a stejný počet viní stát, že byrokracie ohrožuje samotnou vymahatelnost práva v praxi.

Přitom celá polovina firem by neváhala a investovala vlastní čas i peníze, aby zákonodárcům připravila příklady toho, jak zákony mohou ulehčit nebo ztížit podnikání. Zájem prý ale není. Vyplývá to z průzkumu Institutu rozvoje podnikání při Vysoké škole ekonomické v Praze a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

„Devadesát procent firem považuje české zákony za nepřehledné a přes sedmdesát procent za nesrozumitelné, proto cítí potřebu je zjednodušit. Zjednodušení legislativy by podle podnikatelů mohlo zlepšit i vymahatelnost práva. Tu devadesát procent z nich považuje za byrokratickou, zdlouhavou nebo dokonce zcela nevyhovující,“ počítá výsledky průzkumu Miroslav Křížek, ředitel institutu.

Skoro třetina dotázaných podnikatelů přitom už rezignovala. Z dotázané stovky jich 27 považuje za naprosto nemožné říct politikům svůj názor a zákony ovlivnit. A polovina to považuje za mimořádně obtížné.

Podnikatelé nevěří, že někdo chce jejich rady

Co podnikatelé preferují? Aby mohli připomínky vysvětlit na internetu. Další stejně velká část podnikatelů věří svým komorovým zástupcům. „Ovlivnit podobu nějakého zákona nebo právního předpisu se podle průzkumu už v minulosti pokoušela zhruba třetina firem, podařilo se to však zatím jen desetině všech oslovených podnikatelů,“ konstatuje Eva Svobodová, generální ředitelka podnikatelské asociace. Právě toto sdružení je jedním z připomínkových míst pro připravovanou legislativu týkající se podnikání. Členské firmy se tak mohou k připravované legislativě teoreticky vyjádřit ještě v přípravné fázi.

Podnikatelé nevěří, že by se legislativa bez jejich přispění sama zlepšila. Například poslední změny v oblasti sociálního a zdravotního pojištění hodnotí skoro polovina podnikatelů jako bezvýznamné, čtvrtina jako jasné zhoršení původního stavu.

Unie? Je to větší překážka než pomoc

Výrazné zlepšení nepociťují firmy ani v oblasti unijní legislativy. „Na otázku, jak se změnila situace firem po jejich vstupu do Evropské unie, odpovědělo 25 procent respondentů ve smyslu zlepšení a jen 11 procent pocítilo zhoršení. Přesto 42 procent firem považuje unijní zákony jen za další překážku,“ uzavírá spoluautor výzkumu Vítězslav Duspiva.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít