Zákonodárci zpanikařili - Euro.cz

Přihlášení

Zákonodárci zpanikařili

, (red),
Zákonodárci zpanikařili
Zdroj: Euro.cz

Kapitola 210

Je Plzeň v Jemenu? * Přihořívá poslancům koudel? * Neházejte nám perly! * Popleta Zeman

Je Plzeň v Jemenu?

Mladý nigerijský sebevražedný terorista Abdul Mutallab, který se neúspěšně pokusil odpálit na palubě letadla před přistáním v USA, prý loni navzdory nesouhlasu rodičů opustil vysokou školu v Dubaji a odjel studovat právo šaría do Jemenu. Dle nigerijského ministerstva informací bylo studium údajně sedmileté a bylo zdarma. Terorista však žil v Jemenu pouze od srpna do prosincového odjezdu do Nigérie, kde začal svou osudovou cestu. Vypadá to, že onen génius, který si v letadle podpálil spodky, zvládl sedmileté studium za pět měsíců! Nad tím bledne kdejaký rychlostudent z Plzně. Kdeže je prý ten Jemen? Nemohla by tam nějaká cestovka zařídit studium v průběhu dovolené?

Přihořívá poslancům koudel?

Zlaté zpravodajské služby! Kdyby těch nebylo, k čemu by poslanci odvraceli pozornost, aby unikli dotěrným dotazům veřejnosti a médií na přísně zúčtovatelné činnosti? Třeba je-li pravda, že si ještě za Topolánkova šéfování vláda půjčila ze sociálního fondu 23 miliard korun. A pokud ano, pak na co, kdy a kdo je hodlá vrátit, a z čeho.
Ale zpět ke zpravodajcům. Poslanci se rozhodli zabývat otázkou kontroly zpravodajských služeb, která jim připadá nedostatečná. Rádi by dokonce nahlíželi do živých svazků tajných služeb. Proti těmto mičurinským experimentům s živými státními strukturami je nutné namítnout, že ve výsledku by činnost těchto služeb přestala být tajná. Mnozí poslanci by totiž neprošli normální bezpečnostní prověrkou, o kázni si mohou nechat zdát a z Parlamentu jsou ještě ke všemu strašně rozpovídaní.
Vypadá to, jako by zpravodajci sledovali mnohou nadějnou stopu – nepochybně v oblasti ochrany ekonomických zájmů republiky – jestliže poslanci takto zpanikařili. Nesouvisí to náhodou se zoufalým stavem stranických pokladen po neuskutečněných předčasných volbách? Co když se chystalo jejich rychlé doplnění před řádnými volbami za použití ještě nestandardnějších metod než jindy?
Nebo je pointa ještě prostší? Poslanci totiž navrhují doplnit kontrolu zpravodajských služeb takzvanými expertními skupinami. Jejich složení bude nepochybně schvalovat opět Parlament. Může se z nich tedy snadno stát vejminek pro budoucí bývalé poslance. S tím by však bylo možné souhlasit jedině v katastrofickém případě, že by to odvrátilo nebezpečí jejich odchodu do funkcí, kde by mohli státu škodit (pardon, uplatnit svou odbornost) ještě více a radostněji.

Neházejte nám perly!

Pane Jiří Janečku, řediteli České televize, díváte se někdy na hokej? Pokud borce dlouho nevystřídáte, pletou se mu nohy. Nestřídáte-li dlouhodobě moderátora Václava Moravce, plete se mu jazyk. Onehdy sdělil Michalu Haškovi: „On (ministr Martin Pecina) vás, pane hejtmane, decentně upozornil, že jsem se ptal dvakrát, ale jak to v tomto pořadu bývá, to je jako házení perel sviním.“
Přejmenujte pořad na Otázky České televize a dejte šanci – kromě Václava Moravce – i jiným moderátorům, na střídačku. Konkurence podněcuje výkon. Tento pořad je již více než mdlý.

Popleta Zeman

Miloš Zeman už asi jiný nebude. To je asi největší hendikep, který ho bude provázet při pokukování z podhradí (do sněmovny se asi dostane) vzhůru k Hradu. Konzervativismus je výhodou u ctností, neměl by se však měnit ve ztuhlost myšlení. Zeman asi není schopen rozjet nový cirkus bez starých aktérů, zejména některých, bez nichž by mu preference nepochybně okamžitě vzrostly. Musel by zlepšit práci s informacemi.
Kdysi jako premiér přinesl do Bílého domu totální blaf z podsvětí, že se v Praze sešel sebevražedný atentátník s iráckým zpravodajcem. A byla z toho skoro třetí světová válka. Nedávno fabuloval, že se k němu do partaje hlásí sám Čestmír Císař, a on to byl Jaromír. Prořízlý jazyk rychlejší než zpětná vazba je výrazným limitem Zemanova budoucího politického angažmá. Proto mu trochu pomůžeme: ze sociální demokracie do jeho nové partaje přechází Kosta – nikoli Georgi – Dimitrov.

Diskuze