Zákoník práce: norma na odstřel

29. května 2006, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
29. května 2006, 00:00

PRACOVNÍ PRÁVO Sociální demokracie se znovu spojila s komunisty a definitivně prosadila nový zákoník práce -přes odpor Senátu, prezidenta republiky i zaměstnavatelských svazů. Podnikatelé ale ještě mají naději, že zákoník bude zrušen dříve, než se jím povinně začnou řídit.

PRACOVNÍ PRÁVO Sociální demokracie se znovu spojila s komunisty a definitivně prosadila nový zákoník práce -přes odpor Senátu, prezidenta republiky i zaměstnavatelských svazů. Podnikatelé ale ještě mají naději, že zákoník bude zrušen dříve, než se jím povinně začnou řídit. Poslední schůze Poslanecké sněmovny před volbami byla nabitá napětím. Před budovou parlamentu demonstrovali podnikatelé, odboráři i zdravotníci. Každý sice z jiného důvodu, ale spojovalo je jedno - nechuť k zásadním zákonům, které poslanci schvalují na poslední chvíli před volbami. Podnikatelům záleželo především na novém zákoníku práce. Podle nich totiž posunuje rozhodovací pravomoc ve firmách na stranu odborů a zaměstnanců, zatímco riziko z podnikání stále nese právě (a pouze) podnikatel. Řada z nich už mluví o návratu k socializaci hospodářství. Menší koaliční strany (lidovci a unionisté) jsou také proti, levicové převaze v parlamentu ale nemohly vzdorovat. ČSSD: KOMUNISTÉ NÁM NEVADÍ „V pomoci komunistů nevidím žádný problém. Na rozdíl od pánů Topolánků a Kalousků nemám žádné účelové mindráky, když zákon, který je dobrý pro tuto zemi, je podpořen komunistickými zákonodárci,“ prohlásil premiér Jiří Paroubek. „Sociální demokraté zahodili zdravý rozum, přiklánějí se na cestu státního dirigizmu,“ komentoval poslední hlasování šéf lidovců Miroslav Kalousek. ZÁKONÍK JE BRZDOU RŮSTU EKONOMIKY Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl ještě den před hlasováním rozeslal poslancům dopis, ve kterém je žádal, aby zákoník nepodpořili. „Zákoník práce není přínosem pro zaměstnavatele, zaměstnance ani ekonomiku této země. Výrazně komplikuje pracovněprávní vztahy,“ upozornil Míl. Podle něj je zákoník složitý a nepřehledný. „Jde o normu, která by ve svých důsledcích byla brzdou ekonomického růstu. Bránila by zvyšování konkurenceschopnosti firem i úsilí o snižování nezaměstnanosti,“ domnívá se Míl. Hospodářská komora je připravena zajít ještě dál. Ve chvíli, kdy zákoník spatří světlo právního světa zveřejněním ve Sbírce zákonů, odešle připravený podnět k Ústavnímu soudu. Podle expertů komory jsou totiž některé paragrafy v naprostém rozporu s demokratickým právem. „Jedná se o pasáže, které umožňují odborovým organizacím zasahovat do přímého řízení firem, aniž by zároveň nesly odpovědnost,“ řekl prezident komory Jaromír Drábek. NEJVĚTŠÍ ZMĚNA OD ROKU 1990

Prezident Václav Klaus při svém vetu zákoníku práce uvedl, že tato nová norma posiluje nerovnováhu ve vztahu zaměstnavatel - zaměstnanec ve prospěch zaměstnanců. „Zvyšuje nepružnost pracovního trhu u nás,“ napsal poslancům Klaus. Tvrdí, že zákon přispěje ke zvyšování nezaměstnanosti. Vytkl mu i to, že není srozumitelný. (Podrobněji o prezidentském vetu viz Profit č. 20/2006).

Ministerstvo práce a sociálních věcí - předkladatel návrhu zákoníku - s tím nesouhlasí. Připomíná, že nový zákoník práce ruší 58 dosavadních právních předpisů, mimo jiné nahrazuje i několik jiných zákonů. Je tedy výrazně úspornější. Spolu s novým zákonem o nemocenském pojištění, zákonem o úrazovém pojištění zaměstnanců a změnami v oblasti sociálních dávek přinese největší změnu celého systému od roku 1990.

OPOZICE: PŘIPRAVÍME MU RYCHLOU SMRT

Boj proti zákoníku již opozice těsně před volbami vzdala. Spojenectví sociální demokracie a komunistů bylo jasné už před hlasováním. Výsledek - 107 hlasů pro zákoník - to jen potvrdil. Mnozí poslanci s hlasem „proti“ proto ani ke svým hlasovacím křeslům nespěchali a celou událost raději ignorovali.

Opoziční politici totiž sázejí na výhru ve volbách. „Nejprve plánujeme zrušení některých paragrafů -třeba chceme, aby firmy s obratem do 15 milionů mohly zaměstnávat na sezonní práce a pak zaměstnance propustit,“ říká poslanec Walter Bartoš (ODS).

„Jestliže budeme sestavovat vládu, tak nejen nový zákoník práce, ale také zákon o nemocenském pojištění či o bezpečnosti práce zastavíme,“ potvrzuje stínová ministryně práce a sociálních věcí za ODS Alena Páralová.

REVOLUČNÍ ZÁKONÍK? „Zákoník práce vrácený prezidentem republiky lze s trochou nadsázky nazvat zákonem revolučním. Byl přijat revoluční cestou, aniž by byly schváleny teze. Byl přijat přes odpor odborné veřejnosti, Legislativní rady vlády, ombudsmana, koaličních partnerů ve vládě, přes odpor demokratické opozice, přes odpor tripartity, přes odpor části odborů, přes odpor Senátu.“ Alena Páralová, stínová ministryně práce a sociálních věcí za ODS RELIKT Z DOB SOCIALISMU Současný zákoník práce (č. 65/1965 Sb.) patří k nejdéle platným právním předpisům. Byl schválen v roce 1965 a nabyl účinnosti 1. ledna 1966, tedy před čtyřiceti lety. Norma má za sebou již 51 novelizací.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít