Zákazníkům Enwoxu hrozí neoprávněný odběr. Poslední instanci nelze využít - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zákazníkům Enwoxu hrozí neoprávněný odběr. Poslední instanci nelze využít

, čtk,
Zákazníkům Enwoxu hrozí neoprávněný odběr. Poslední instanci nelze využít
Zdroj: Tomáš Novák/Euro

Zákazníkům alternativního dodavatele energií Enwox Energy hrozí, že budou elektřinu odebírat neoprávněně, upozornil Energetický regulační úřad (ERÚ). Podle úřadu firma oznámila Operátorovi trhu s elektřinou (OTE) zkrácení dodávky u 5403 odběrných míst k tomuto pondělí a u dalších 213 odběrných míst ke dnešku. Někteří lidé si do deseti dní musí najít nového poskytovatele.

Enwox Energy podle ERÚ v komunikaci s některými zákazníky mylně uvádí, že pokud nevyužijí konkrétní nabídku společnosti k převodu, hrozí jim nucený přechod pod dodavatele poslední instance (DPI). „Vzhledem k nestandardnímu způsobu ukončení, respektive zkrácení dodávek, který společnost Enwox Energy zvolila, však institut DPI nelze využít. Dosavadní zákazníci této společnosti, kteří včas sami nezmění dodavatele, se tak mohou ocitnout v režimu neoprávněného, hovorově řečeno černého odběru,“ podotkl regulátor. Podle dat OTE bralo od Enwox Energy ke konci června elektřinu 6552 a plyn 1107 odběratelů.

ERÚ dále uvedl, že podle jeho informací už někteří zákazníci firmy nového dodavatele energií mají. Úřad upozorňuje, že ti, kteří ale převedeni nebyli, si musí zajistit dodávku energií od jiných společností sami a dokončit převod do deseti pracovních dnů. Podle informací ČTK někteří dodavatelé už zákazníkům Enwoxu smlouvy nabídli.


Někteří zákazníci Enwoxu mají být převedeni k Pražské plynárenské. Čtěte více

 elektřina, ilustrační foto


Smluvní vztah s Enwox Energy mimo jiné ukončila také společnost ČEZ Distribuce. Jako důvod označila dlouhodobé neplacení pohledávek za distribuci elektřiny, které činí desítky milionů korun.

„V uplynulých měsících jsme intenzivně jednali s Enwox Energy ve snaze uspokojivě vyřešit nastalou situaci ve vztahu ke všem účastníkům trhu. I přes veškeré úsilí se však nepodařilo takové řešení najít,“ uvedl dnes místopředseda představenstva ČEZ Distribuce Vladimír Budinský.

Dodal, že prioritou pro společnost jsou v této chvíli zákazníci v její distribuční síti, kteří zůstávají klienty ČEZ trvale, bez ohledu na to, jakého obchodníka s elektřinou si svobodně vyberou.

Přečtěte si také:

Hon za levnější elektřinou

Dotační eldorádo. Bioplynové stanice loni shrábly osm miliard

Liberalizovaný trh s energiemi do Česka přivábil Švýcary a Italy

Srovnání Česko versus okolní země: Kde je nejdražší elektřina?


Ohodnoťte tento článek
Diskuze