Zajistěte si své informační technologie

15. května 2006, 00:00 - (rk)
15. května 2006, 00:00

Prakticky každá firma využívá ke své činnosti informační technologie a bez počítačů by se asi brzy dostala do vážných problémů. Málokde se ale tato rizika snaží minimalizovat. Každý, kdo používá nějaký automobil v podnikání, jej má pojištěný, má svůj servis, kde se mu o automobil starají.

Prakticky každá firma využívá ke své činnosti informační technologie a bez počítačů by se asi brzy dostala do vážných problémů. Málokde se ale tato rizika snaží minimalizovat.

Každý, kdo používá nějaký automobil v podnikání, jej má pojištěný, má svůj servis, kde se mu o automobil starají. Platí si různé asistenční služby a je připraven na situaci, kdy se automobil porouchá. Přistupuje ale někdo podobně i k výpočetní technice? To, že nepůjde napsat dopis nebo přečíst mail, se může zdát jako banalita. Do okamžiku, kdy firma přijde o zakázku.

Zatímco v případě porouchaného automobilu se volá kvalifikovaný servisní technik, u problémů s informačními technologiemi je často řeší narychlo ustavený krizový štáb sestávající z pana ředitele (nejvíce pociťuje problém), kolegy, který se stará o počítače celému příbuzenstvu a účetního, který čte počítačové časopisy a zrovna v tuto chvíli potřebuje vystavit fakturu.

Někdy se problém odstraní (do doby, než nastane znovu), jindy se zavolá něčí známý, který problém vyřeší, ale přednastaví polovinu počítačů a změní zavedené postupy.

PROBLÉMY PŘIJDOU, OTÁZKOU JE KDY

V dnešní době existuje spousta dostupných technologií a způsobů, které umožní již i velmi malé firmě minimalizovat dopady problémů s IT. A ty bezpochyby někdy nastanou. Nic totiž není bezchybného.

Nezbytným základem pro přežití problémů je zajistit si vhodného dodavatele. Při jeho hledání se samozřejmě můžete orientovat nejen podle referencí od jiných podniků. Velké hardwarové firmy samozřejmě certifikují své prodejce a certifikační programy má i Microsoft, jehož software najdete na drtivé většině pracovních stanic i serverů.

Pokud chcete mít jistotu, hledejte si takového dodavatele, který certifikované profesionály zaměstnává. Na cenách za služby to až tolik nepocítíte a máte jistotu, že vaše problémy umí vyslaný technik vyřešit, a že vás nevyužívá jako pokusnou laboratoř.

POUŽÍVEJTE OSVĚDČENÉ NÁSTROJE

Zamyslíte-li se nad informačními technologiemi ve své firmě, neměli byste uvažovat pouze v pořizovacích cenách, ale měli byste přemýšlet i o celkových nákladech na vlastnictví po dobu životnosti informačních technologií. A do tohoto výpočtu vstupují pak i takové věci, jako jsou náklady na školení zaměstnanců. Proto se vyplácí volit takové hardwarové i softwarové vybavení, se kterým zaměstnanci už umějí pracovat a není nutné je znovu přeškolovat.

S uživatelským rozhraním, které zaměstnanci znají, dokážou udělat práci rychleji, než například s jiným kancelářským balíkem, který je sice zdarma, ale pak k němu potřebujete někoho, kdo jej v počítačích rozchodí. Navíc zaměstnanci se s ním pak půl roku učí pracovat. Potom se produkty zdarma mohou výrazně prodražit, i když se na začátku zdálo, že ušetříte.

NEBOJTE SE SERVERU

I když máte ve firmě jen pár počítačů, rozhodně se vyplatí uvažovat o serveru i s odpovídajícím softwarovým vybavením. Tak totiž vyřešíte problémy se zálohováním a dostupností informací a dokumentů.

Dnešní moderní serverový software ale zvládá mnohem více než jen ukládání dat. Může zajišťovat bezpečné připojení k internetu. Chrání tak vaši síť a připojené počítače před viry a napadením z internetu, dokáže i na počítače distribuovat všechny potřebné záplaty.

Tyto požadavky splňuje například velmi rozšířený serverový software Microsoft Windows Small Business Serveru 2003, který navíc obsahuje i řešení pro e-mailový systém a databázový server. Mít data v databázi je rozhodně důležité, protože pak máte větší jistotu, že o ně nepřijdete. Spousta firem má informace o zákaznících uložené v excelových tabulkách. Do těch ale může zapisovat každý, a když takovou tabulku někdo smaže, nepomůže ani to, že ji máte na špičkovém serveru.

Důležité pro volbu serverového softwaru je také spolupráce s kancelářskými aplikacemi. Na téměř každém počítači je dnes kancelářský balík Microsoft Office a tak by serverové aplikace měly spolupracovat s tímto balíkem. A to i speciální informační systémy typu ERP nebo CRM. Vyplatí se vám to i kvůli tomu, že vaši zaměstnanci budou pracovat s prostředím, které dobře znají a nebudou při práci tápat.

Pro již zmiňovaný Windows Small Business Server navíc najdete dostatek certifikovaných odborníků, kteří vám pomohou s instalací i správou celého systému. Stejně tak spousta dalších firem vyvíjí nadstavbové aplikace, které se možná zrovna vám mohou hodit. A existuje ještě jeden důvod, který i v případě, že nechcete platit za značkové věci s garancí služeb a dostupnosti servisu přesvědčí: Kromě ušetřeného času jsou totiž servery (hardware i software) často v rámci akčních nabídek, což vám může i v pořizovacích cenách ušetřit dost prostředků, které pak můžete věnovat na školení svých zaměstnanců.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít