Zajištěné fondy jistí správci

07. listopadu 2008, 00:00 - Martina Martinovičová
07. listopadu 2008, 00:00

Výnosy zajištěných fondů stlačila světová finanční krize do záporu.

Jejich správci ujišťují: svým klientům k datu splatnosti fondů vrátíme sto procent jejich vkladu. Případně samozřejmě dosažený výnos daný konstrukcí příslušného fondu.

Za poslední rok má většina zajištěných fondů nabízených na českém trhu záporný výnos. Různě vysoký – od jednoho, dvou procent až po téměř třicet. Podle Asociace pro kapitálový trh a údajů k letošnímu pololetí mají lidé v zajištěných fondech téměř 66 miliard korun. Na trhu je nabízejí banky a investiční společnosti. Jak je to s penězi v těchto fondech v době finanční krize, kdy ceny akcií na burzách padají tempem šíleného motorkáře?

Zajištěné či garantované fondy mají řadu různých konstrukcí. Nicméně společné je jim to, že klient má po uplynutí předem určené doby získat zpět investovanou částku plus případný podíl na rizikovějších investicích a z nich plynoucím výnosu. Jakým způsobem zaručuje konstrukce zajištěných fondů stoprocentní návratnost investice klientovi? Kdo je garantem v případě, kdy je situace na trhu dlouhodobě nepříznivá a neumožnila by dosahovat zisků na akciových trzích?

Zajištěn z podstaty

„Zajištěné fondy fungují podle poučky »principle protected«, tedy zajištěn z podstaty,“ vysvětluje Hana Trhoňová z České spořitelny. „Návratnost investice klienta je zajištěna konzervativní částí portfolia, která je tvořena státními dluhopisy. V případě ESPA-ČS zajištěných fondů je zajištěna dluhopisy německých zemských bank, především Landesbank. Pravděpodobnost, že by zajištěné fondy nezajistily návratnost investice, je téměř nulová,“ říká Trhoňová. ESPA-ČS zajištěné fondy jsou tedy vlastně vázány na státní dluhopisy německých zemských bank a muselo by se stát jedině to, že by svým závazkům nedostálo Německo, což je nepravděpodobné. Pokud bude investor držet cenné papíry ESPA-ČS zajištěných fondů do splatnosti, výnosnost fondu je tedy zajištěna. V každém případě je tedy dobré počkat, až doběhne životnost fondu, a poté jeho papíry teprve prodat zpět. Zajištěné fondy jsou totiž uzavřené, žijí většinou tři až šest let.

Podle Ivo Měšťánka, mluvčího Československé obchodní banky, jsou touto bankou spravované zajištěné fondy ochráněny tím, že svěřené peníze investují do termínovaných účtů a nástrojů s fixním výnosem. „Díky způsobu, jakým jsou fondy strukturovány, můžeme ujistit, že kapitál, který byl investován do těchto fondů, bude k datu jejich splatnosti plně ochráněn,“ tvrdí mluvčí.

Ztráta jde na vrub garanta fondu

Jak to ale je se ztrátou, která může vzniknout manažerovi fondu kvůli finanční krizi? „Jak u zajištěných, tak garantovaných fondů mají podílníci v souladu se statuty fondů garantováno, že v době splatnosti fondu dostanou zpět minimálně celou výši vložených peněz – minus vstupní poplatky. V průběhu existence fondu může hodnota podílového listu kolísat s ohledem na aktuální dění na trzích,“ vysvětluje Pavel Hoffman, ředitel marketingu IKS Komerční banky.

U zajištěných fondů nabízených IKS je podle Hoffmana zajištěná hodnota – ve většině případů sto procent vložených peněz (opět bez vstupních poplatků) – dána portfoliem vládních dluhopisů západoevropských zemí, které v době splatnosti budou zpeněženy, a tyto prostředky budou použity na výplatu zajištěné hodnoty. „Pravděpodobnost, že by státy jako Francie, Belgie nebo Itálie zkrachovaly, se blíží nule. Z tohoto pohledu tak manažerovi fondu nevzniká žádná případná ztráta a k dorovnání ztráty, jak se dotazujete, tedy nedochází,“ říká Hoffman.

U garantovaných fondů je garantované hodnoty podle Hoffmana dosaženo aktivní správou portfolia. To znamená, že manažer fondu řídí portfolio po celou dobu jeho životnosti s ohledem na dosažení garantované hodnoty. Té je dosaženo prostřednictvím investic do peněžních fondů se stabilní výkonností. „V případě, že by přesto došlo v době splatnosti k nenaplnění garantované hodnoty manažerem fondu, což je velmi nepravděpodobný scénář, je garant fondu, v tomto případě banka Société Générale, povinna dorovnat případný rozdíl. Tato případná ztráta by šla na vrub Société Générale,“ vysvětluje Hoffman.

Na trhu jsou jich stovky

Zajištěné fondy mají řadu různých konstrukcí, nicméně společné mají tedy to, že klient zcela jistě po uplynutí doby trvání fondu, který je uzavřený, získá zpět investovanou částku plus případný podíl na rizikovějších investicích a z nich plynoucím výnosu.

Fondy totiž část svěřených peněz investují do bezrizikové oblasti peněžního trhu, jíž se zajistí, a část například do vybraných akcií, fondů či komodit. S částí peněz tak realizují rizikovější investici, která ovšem nese vyšší zisk. Nevýhoda většiny těchto fondů spočívá v tom, že z nich nelze vystoupit před skončením doby jejich trvání bez toho, že by bylo nutné zaplatit poměrně vysoké výstupní poplatky. Naopak výhodou pro fyzické osoby je osvobození výnosu od daně.

Proč tedy v současné době většina zajištěných fondů uvádí aktuální výnos záporný, když je výnos ze státních dluhopisů jistý? Je to proto, že svá aktiva, tedy i státní dluhopisy, které mají fondy nakoupeny ve svém portfoliu, musí účetně pravidelně přeceňovat podle aktuálních cen na trhu. A trh s dluhopisy u nás poslední měsíc „zamrzl“, téměř se na něm neobchoduje, aktuální ocenění dluhopisů tedy je nyní s nižším účetním oceněním. „Zajištěné fondy drží dluhopisy do splatnosti, v době maturity tedy inkasují zpět celou investovanou částku plus fixní výnos,“ říká Měšťánek.

Dominantní podíl na trhu zajištěných fondů má ČSOB, která jich českým investorům nabídla již téměř dvě stovky. Dalším velkým dodavatelem zajištěných fondů na český trh je Česká spořitelna a Komerční banka.

Z nabídky zajištěných fondů je jasně patrné, že jejich konstrukce jsou různé. Nicméně jasně lze rozlišit dva základní typy – růstové a uzamykací (takzvané klikací). Fond s růstovou konstrukcí je jednou vytvořen a v průběhu svého života se zpravidla nijak „neřídí“, nechává se „běžet“ do konce. Hlavním znakem uzamykacích fondů je rozdělení doby trvání fondu na několik etap. Výsledek dosažený během každé etapy, je „zakliknut“, neboli uzamčen.

Fondy s ochranou

Alternativou k zajištěným fondům jsou fondy chráněné. Lze je najít v nabídce Komerční banky, skupiny ING nebo Pioneer Investments, ale i u České spořitelny. Na rozdíl od těch zajištěných jsou to většinou fondy otevřené. „Pro klienta je velice důležité, zda investuje do takzvaného chráněného nebo zajištěného fondu. Zajištěný fond totiž váže jejich prostředky na předem stanovenou dobu, obvykle to bývá tři až pět let. Potřebuje-li investor peníze dříve, může je většinou z fondu vybrat, ovšem za neznámou cenu se ztrátou ochrany návratnosti celé investice. To znamená, že může být klidně ve ztrátě. Navíc často za tento předčasný výběr zaplatí výstupní poplatek,“ vysvětluje Miloš Filip, ředitel prodeje fondů ING Investment Management. Naproti tomu z chráněných fondů lze vystoupit kdykoliv a obvykle bez dalších poplatků. Stejně lze libovolně akcie či podíly těchto fondů přikupovat, a to i v menších objemech.

Chráněná hodnota takového fondu je ochráněna tím, že je investována do pevně úročených nástrojů. Této hodnoty musí dostát na měsíční bázi, tedy krátkodobě může vývojem trhu i klesnout, ale jen výkyvem trhu pevně úročených nástrojů, který bývá minimální.

„Fond s ochranou kapitálu může například fungovat tak, že 90 procent aktiv se investuje do obligací či jiných nástrojů s pevným výnosem a 10 procent do akciové složky. Portfolio se přehodnocuje každý měsíc. Jakmile akciová složka přinese zisk, znovu se rozdělují aktiva v poměru 90:10, aby 90 procent bylo neustále ochráněno proti ztrátě,“ tvrdí Filip.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít