Zájem o kanceláře v Praze narůstá

04. října 2004, 00:00 - PETR BÝM
04. října 2004, 00:00

ADMINISTRATIVNÍ BUDOVY Nedávno dokončenou administrativní budovu Alpha, která je součástí komplexu BB Centrum nedaleko Budějovického náměstí v Praze 4, odprodal její developer Passerinvest Group investičnímu fondu.

Administrativní budova Alpha už má nového majitele.

ADMINISTRATIVNÍ BUDOVY Nedávno dokončenou administrativní budovu Alpha, která je součástí komplexu BB Centrum nedaleko Budějovického náměstí v Praze 4, odprodal její developer Passerinvest Group investičnímu fondu. Budovu odkoupila společnost Invesco Real Estate, a to pro největší německý penzijní fond Bayerische Versorgungskammer (BVK). Jeho pražská akvizice je součástí komplexu BB Centrum, s jehož výstavbou se začalo v roce 1997. Developer - Passerinvest Group - v tomto největším administrativním projektu v ČR dosud proinvestoval 4 mld. Kč. Zatím je celý komplex, který bude mít celkem 300 tis. m2 kancelářských ploch v 15 budovách, hotov z přibližně 30 %. K nájemcům dosud dostavených budov patří renomované firmy, například 3M, General Electric, Puma, ČS atd. Nákup těchto objektů je i proto z hlediska investorů zajímavý. STÁLE POPULÁRNĚJŠÍ JE ŠIRŠÍ CENTRUM

I tato transakce dokazuje rostoucí zájem investorů o kancelářské budovy v české metropoli. Praha měla ke konci minulého roku k dispozici 1,45 mil. m2 moderních (tím se míní nově vystavěných) kancelářských ploch, což ve středoevropském kontextu představuje průměr. Srovnatelný údaj pro Bratislavu činí 0,75, Budapešť 1,34, Varšavu 1,95 a Vídeň 2,5 mil. m2. Přitom ve stále větší míře developeři i investoři hledají příležitosti mimo centrum města a stále atraktivnější je tzv. širší centrum, ale i okrajové lokality, jako např. Chodov. Nabídka se přitom stále rozšiřuje, jenom letos má být dokončena řada velkých administrativních komplexů (např. Pankrác House s kapacitou 17 000 m2 ). Vzhledem k tomu se ovšem poněkud zvyšuje míra neobsazenosti kanceláří první kvality - ta koncem roku činila 12,5 %, pro nejbližší roky se počítá s jejím pozvolným růstem, a to až na 15 %. To ale podle všeho nijak výrazněji neovlivní výši nájemného. Ta by měla být i nadále stabilní a v nejlepších lokalitách činit kolem 19 eur za měsíc a metr čtvereční plochy.

PRAHA DRŽÍ PRIMÁT

Je na místě uvést, že i pro administrativní objekty platí, že jejich trh se nadále koncentruje v P raze, v regionech zatím výstavba takových moderních kapacit víceméně neexistuje. Pozice metropole se dokonce - zejména z investorského hlediska - budou nejspíš postupně upevňovat. To souvisí jednoznačně se zapojením České republiky do hospodářského života EU a s příznivou geografickou polohou Prahy. V nedávno publikované studii poradenské společnosti Cushman&Wakefield/Healey&Baker, která se opírá o anketu mezi evropským top managementem, byla Praha označena za 13. nejpopulárnější obchodní lokalitu a ve střední Evropě drží v tomto ohledu primát, když předstihla i Vídeň. Na druhou stranu ekonomové upozorňují, že řada firem se v nejbližší době posune ještě dále na východ, tedy zejména na Ukrajinu, do Rumunska a Bulharska.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít