Srovnáváme zahraniční a česká online kasina - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Srovnáváme zahraniční a česká online kasina

,
Srovnáváme zahraniční a česká online kasina

Rok 2017 byl pro česká kasina a herny přelomový. 15. června 2016 byl schválen Zákon č. 186/2016 Sb. (Zákon o hazardních hrách), který nabyl účinnosti 1. ledna 2017. Dopady tohoto zákona byly jasně vidět v restauracích a menších barech (v tzv. nelicencovaných provozovnách), ze kterých musela být odstraněna hazardní zařízení.

Zákon má však zásadní dopad také na internetová kasina. Do trhu online kasin přináší skutečnou regulaci. Každé online kasino na českém trhu musí získat licenci od Ministerstva financí České republiky a pro jednotlivé hry zajistit certifikaci.

Ačkoliv je trh online kasin otevřený i pro provozovatele z členských zemí EU, registraci aktuálně má jen 6 českých kasin. Seznam legalizovaných online kasin (tzv. whitelist) je k dispozici na webových stránkách Ministerstva financí, které je také odpovědné za jejich schvalování, případně za jejich odebírání. Ministerstvo financí má pravomoc žádat blokaci webů s nelegálním hazardním obsahem.

Bez ověření si v legálních kasinech nezahrajete

Zákon se však dotýká i hráčů samotných. Nový zákon umožnil vznik rejstříku osob vyloučených z účasti na hazardních hrách, což se týká nezletilých, osob s předběžným opatřením zákazu hazardu a např. osob pobírající příspěvek v hmotné nouzi. Každý provozovatel má povinnost ověřit účastníky her, což v praxi znamená, že každého hráče čeká ještě cesta s občanským průkazem na ověření totožnosti do kamenné pobočky nebo do partnerských společností.

Toto “ověřování” osobnosti představuje první drobnou nevýhodu pro hráče – nemůže začít hrát ihned po registraci online, oproti zahraničním nelegálním kasinům, kde může hrát prakticky okamžitě. I v zahraničních kasinech hráče čeká ověření identity, ale až v případě výběru výhry.

Vyšší výhry? V zahraničí ano, ale bez jistoty vyplacení

Zahraniční kasina lákají případné zájemce vyššími a zajímavějšími bonusy pro nové hráče, a to v některých případech i bez vkladu. U zahraničních kasin se můžete také dočkat vysokých jackpotů, zatímco v českých legálních online hernách je maximální možná výhra z jedné hry zákonem omezena na 500 000 Kč. Při hře v zahraničním kasinu se však mějte na pozoru. Může se stát, že vám výhra nebude vůbec vyplacena. Toto riziko u českých legálních kasin odpadá. 

V českých legalizovaných online hernách vás čeká také omezení maximální možné sázky na 1 000 Kč. Upřednostnění českého kasina má také pozitivní dopad na českou ekonomiku. Daně z příjmů směřují do státní pokladny, stejně tak jako poplatky za licence. roce 2019 přinesla daň z hazardních her příjem do státního rozpočtu ve výši 4,96 miliard korun. To je o 0,26 miliard více než v roce 2018.

Vydávání licencí

Online herny musí získat pro svou legalizaci licenci od Ministerstva financí. Proces je to poměrně zdlouhavý a finančně náročný. Nelicencovaným hernám však může Ministerstvo financí zablokovat webové stránky i veškeré platby. Od platnosti zákona licenci na provozování online herny v České republice nezískala žádná zahraniční firma. Legální online kasina jsou tak zatím jen ta česká.

Stát má ale s tímto postupem větší kontrolu nad hazardními hrami a minimalizuje jím dosah černého trhu. Zvýšila se také bezpečnost pro hráče a snižuje se riziko vzniku hazardních hráčů a jejich úpadku do osobního bankrotu.

Legalizace a složitá certifikace kasin má za následek pro někoho možná užší nabídku a atraktivitu nabízených her, která je ale vyvážena vyšší bezpečností a jasnější daňovou politikou


Ohodnoťte tento článek
Diskuze