Zahraniční tisk: Ukrajina zamířila k východu

19. prosince 2013, 09:59 - Martin Čaban a Petr Třešňák
19. prosince 2013, 09:59

Na úterním setkání s ruským prezidentem Putinem ještě ukrajinský lídr Janukovyč dohodu o přístupu k euroasijské celní unii nepodepsal. Prý se o ní ani nemluvilo. Ale dohoda o ruské pomoci, již Janukovyč z Kremlu přivezl, nenechala většinu komentátorů v západním světě na pochybách – Putin vyhrál, Ukrajina míří na východ, EU ostrouhala. Ruský list Pravda viní Západ z tvrdého nátlaku na Kyjev, západní média to vidí opačně. Putin si podle nich Janukovyče koupil.

Pravda.eu: Západ pokračuje v tlaku

Rusko dá Ukrajině téměř třetinovou slevu na plyn a za miliardy nakoupí její dluhopisy. Podle prezidenta Putina nabídka není „svázána s žádnými podmínkami“. Zdá se, že se rodí užší partnerství mezi oběma zeměmi, což nechává plán EU vytáhnout Ukrajinu z ruského vlivu v troskách.

To se dočkalo hlasitého odsouzení Západem, který od počátku obviňuje Rusko z nečestných metod. Přestože je korektní uvést, že Moskva skutečně tlačila na Ukrajinu, aby svůj posun k Západu přehodnotila, nikdo nevyvíjel na Kyjev větší tlak než Západ. Svého vrcholu se tato kampaň dočkala v sobotu, kdy kyjevské demonstranty přijel podpořit americký senátor John McCain.

Bylo by zajímavé sledovat reakce, kdyby třeba Alexej Puškov, šéf zahraničního výboru Státní dumy, vyrazil před pár lety podpořit na Wall Street hnutí Occupy, aby svrhlo vládu. Skutečnost, že USA jsou v současnosti nejsilnější mocností světa, opět umožnila, aby se jejich vysoký představitel dopustil tak pokryteckého a nepřijatelného jednání.

Západ si již vyhlédl Janukovyčova nástupce – boxera Vitalije Klička, který se zúčastnil jednání ve Vilniusu a pečlivě naslouchal členům Evropského parlamentu. Záda mu kryje (nejspíš i finančně) Angela Merkelová.

Wall Street Journal: Záchranný fond pro Putinovy kumpány

Rusko přihazuje, aby udrželo Ukrajinu v chřtánu Kremlu. Nyní již víme, za kolik Vladimiru Putinovi stojí ukrajinská loajalita: 15 miliard dolarů v hotovosti, dvě miliardy v ročních slevách na ruském plynu a nějaké další lahůdky. Obnova impéria není zadarmo. Tento balík Putin v úterý představil v Kremlu, vedle něj seděl vystresovaný ukrajinský prezident

Viktor Janukovyč. Putin změnil strategii. Ještě v létě uvalil na Ukrajinu obchodní sankce, jež měly odradit Janukovyče od podpisu asociační dohody s EU. Prezident hodil smlouvu do koše a Ukrajina explodovala. Rusko teď vyčerpá šestinu svého fondu „pro špatné počasí“, aby za 15 miliard dolarů koupilo ukrajinské dluhopisy. Porušuje tím vlastní zákony, které zakazují investovat do nevěrohodných dluhů.

Putin též šmahem rozkázal státnímu Gazpromu, aby Ukrajině dal slevu na plyn. Janukovyč vsadil na to, že politickou krizi do voleb v roce 2015 ustojí díky Rusku. Je to risk. I pro Putina. Jankukovyč ztratil legitimitu, osvícenější lídr by se snažil s opozicí dohodnout na nových volbách. USA se mohou uchýlit k sankcím vůči režimu, pokud se udrží pomocí represí.

SME: Janukovyčových třicet stříbrných

Nižší ceny plynu a nákup ukrajinských dluhopisů za 15 miliard dolarů jsou hlavní odměnou za to, že Ukrajina přerušila jednání s EU. Přesněji řečeno cenou za to, aby si Viktor Janukovyč udržel moc i po volbách v roce 2015.

Půjčka oddálí hrozbu ukrajinského bankrotu a levnější plyn na čas zachrání těžký průmysl, zdroj bohatství většiny ukrajinských oligarchů. To by je zase mělo udržet na straně prezidenta. Janukovyč se teď navíc může pochválit, že vyjednal pro Ukrajinu levnější plyn. Ne každému voliči dojde, že nižší ceny nejsou důsledkem Janukovyčových schopností, ale jeho poslušnosti.

Problém je, že nic z toho problémy našeho souseda neřeší – spíše naopak. Ukrajinská ekonomika potřebuje hlavně reformy a restrukturalizaci. S ukrajinskými dluhopisy v rukou Moskvy se jen prohlubuje závislost země na Kremlu. A tomu vyhovuje ukrajinská ekonomika taková, jaká je – neefektivní, závislá na cenách plynu, tedy vládcích Kremlu.

Nepodepsání dohody s unií také není konečná cena, kterou Kyjev zaplatí. Bylo by překvapením, kdyby Putin netrval na plném členství Ukrajiny ve své celní unii jako symbolickém stvrzení svého vítězství, jímž by definitivně potvrdil konec evropských ambicí Kyjeva. Může s tím klidně chvíli počkat, Janukovyče už má v hrsti.


Čtěte také:

Janukovyč se dohodl s Putinem. Opozice chystá nové protesty

Ukrajina na rozcestí: Evropa slibuje růst, Rusko plyn

V Kyjevě vyrostly nové barikády. Janukovyč prý dohodu s EU chce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou…
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř Mercedesu třídy S
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Technologie
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít