Zahraniční komentáře: Radikální síly dál tříští už tak roztříštěnou Evropu

03. února 2015, 09:23 - red
03. února 2015, 09:23

Na severu útočí na establishmenty z krajně pravicových pozic, na jihu z krajně levicových. Na rozdíl od krajně pravicových stran, které vzkvétají v severních zemích, nepoužívají Syriza a Podemos protiimigrantskou kartu a také jejich protievropský tón se v poslední době zmírnil.

The Guardian: Spojeni v nacionalismu

Roste obava, že jižní koalice stran zaměřených proti úsporám nahlodá dogma ekonomické disciplíny. Nijak nevadí, že tvrdé utahování opasků je zpochybňováno jako nejlepší cesta, která Evropu vyvede z potíží. Ale vzestup radikálních sil dál tříští už tak dost roztříštěný kontinent. Na severu útočí na establishmenty z krajně pravicových pozic, na jihu z krajně levicových. Na rozdíl od krajně pravicových stran, které vzkvétají v severních zemích, nepoužívají Syriza a Podemos protiimigrantskou kartu a také jejich protievropský tón se v poslední době zmírnil.

Pro Evropu je proto zdravější, když se protestní hlasy kloní k těmto hnutím, než když preferují Ukip, Marine le Penovou nebo Švédské demokraty. Bylo by ale nebezpečné přehlédnout to, co tyto protisystémové strany spojuje. Většina evropských stran tohoto typu, levicových i pravicových, čerpá svůj radikalismus ze studně nacionalismu a podle toho také rozdělují domnělou vinu za ekonomickou katastrofu.

SME: Angela a enfant terrible

V Budapešti mají v únoru hodně návštěv. A ne ledajakých. V pondělí přijela Angela Merkelová, za dva týdny přijede Vladimir Putin. Do kancléřky vkládá celá maďarská politika velká očekávání. Zatímco Fidesz prodává návštěvu jako důkaz akceptace režimu, jemuž západní média lají, opozice doufá, že Merkelová Orbánovi spočítá přehmaty proti demokracii.

Zápas o výklad úmyslů, které přivedly Merkelovou za Orbánem, je do té míry poznamenaný polarizací domácí politiky, že se analyzuje do úplných drobností, které zřejmě nemají vypovídací hodnotu. V čem ale kancléřka zcela jistě neuspěje, je přesvědčení Orbána, aby vycouval ze své geopolitické zrady a energetického paktu s Putinem.

Jediné, co maďarského premiéra drží v EU, zato ale pevně, jsou strukturální a kohezní fondy. Ve všech smyslech slova nešťastnou maďarskou opozici Merkelová nepotěší. Tím spíš, že patálie s Orbánem jsou v jejích očích – i fakticky – drobností proti Ukrajině a Řecku.

Der Standard: Poker o prezidenta

Matteo Renzi se nezalekne rizika, když větří užitek. Také volba prezidenta byla pokerovou partií, na jejímž konci mohlo být cokoli včetně vládní krize a nových voleb. Ale šlo to dobře. Že Renzi prosadil ústavního právníka Sergia Mattarellu, byl výsledek promyšleného plánu. Mattarella se zdá být seriózním kandidátem díky svému boji s mafií a korupcí. Ukázal se navíc jako trumf proti soku Silviovi Berlusconimu: Mattarella by odsouzeného daňového dlužníka nikdy neomilostnil.

A to náramně svědčí Renzimu, který jako šéf vlády nyní třímá více moci než většina jeho předchůdců, přičemž se ani jednou nemusel nechat zvolit lidmi. Mattarella je však z mnoha důvodů i zklamáním. Itálie opět propásla šanci pokročit vpřed – například zvolením ženy – a konečně překonat ideologické příkopy mezi levicí a pravicí, které zemi po desetiletí paralyzují. Je nejvyšší čas zaobírat se skutečnými problémy, jako je třeba kumulovaný státní dluh ve výši 2100 miliard eur.


Čtěte také:

Názory odjinud: Evropou obchází strašidlo Syriza

Syriza: Řecký dluh je nesplatitelný, každý ekonom to potvrdí

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít