zavřít

Ty to zvládneš.cz - MOTORKÁŘI - ZRÁDNÁ RYCHLOSTVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Vybíráte vysokozdvižné vozíky? Prověřte si, jak je to s jejich servisem

Dobré zařízení nestačí. U manipulační techniky to platí rovněž. Důležitý je i kompletní…

ZAHRANIČÍ VSTUP POVOLEN?

23. srpna 2001, 17:51 - Kamila Čeřovská
23. srpna 2001, 17:51

L o t e r i e

Nadnárodním společnostem, které v tuzemsku prodávají své výrobky, svítá nová naděje. Vláda připravila novelu zákona o loteriích, která by i jim znovu umožnila atakovat peněženky občanů pomocí spotřebitelských soutěží. Kabinet tak reagoval na protesty Evropské unie, které se nelíbilo, že v České republice jsou v tomto ohledu zvýhodňovány tuzemské firmy.

Od letošního září mohou být loterie, do nichž těsně před sněmovními volbami poslanci zařadili i spotřební soutěže, pořádány jen firmami, za kterými stojí stoprocentně tuzemský kapitál. Nyní jsou poslanci před rozhodnutím, zda umožní, aby se reklamní hry vrátily i pod víčka zahraničních limonád či na krabičky cigaret. Sociální demokraté, jejichž vláda s novelou přišla, přitom budou stát před nelehkým rozhodováním - právě oni totiž znevýhodnění zahraničního kapitálu do zákona prosadili. „Bylo nám řečeno, že bychom měli podržet vládu, která na nátlak Evropské unie jednala tak trochu proti své vůli. Já ale budu svůj postoj ještě důkladně zvažovat, protože nechci ztratit tvář, řekl jeden z poslanců ČSSD, který pro znevýhodnění nadnárodních společností hlasoval v minulém volebním období. Před podobným dilematem jako on stojí i řada jeho kolegů. Již tento týden mají přitom zákonodárci rozhodnout, zda se vůbec předloženou novelou zákona o loteriích, která by pro spotřební soutěže určila nová pravidla, budou podrobněji zabývat. Zatímco nyní se na spotřebitelské soutěže vztahují stejné regule, které platí například pro provozovatele výherních automatů či sázkových her, v budoucnu by podle vládní představy měly být z této kategorie vyjmuty. Jedním z hlavních argumentů, o něž se vláda opírá, je skutečnost, že v případě reklamních her nemůže soutěžící o nic přijít. Jejich účastník jen za cenu výrobku získá i možnost něco vyhrát, aniž by riskoval, že přijde o peníze. U soutěží, kde celková výše výher nepřekročí dvě stě tisíc korun, by podle návrhu v budoucnu firmy nemusely potřebovat ani povolení ministerstva financí.

Novelou zákona se vláda snaží pravidla pro pořádání spotřebitelských soutěží přiblížit těm, která platí v jiných zemích. Ani v cizině totiž nejsou spotřebitelské loterie brány jako hazard a jsou běžně tolerovány. Nejpřísnější pravidla pro pořádání reklamních soutěží přitom platí v Německu, kde jsou sice povoleny, ale pouze za předpokladu, že hra není vázána na koupi výrobku. Podobně je to i ve Francii - soutěže, kde spotřebitel musí odpovídat na otázky či jinak prokázat své vědomosti, jsou sice povoleny, ale loterie na podporu prodeje možné pořádat není. Rakouský model je již benevolentnější - soutěže jsou povoleny při vkladu pod pět šilinků, suma výher nesmí překročit tři sta tisíc šilinků.

Zatím je pravděpodobné, že v prvním čtení vládní návrh zákonodárci schválí a budou se jím zabývat na výborech. „Ještě se nestihly dostatečně projevit tlaky jednotlivých lobbistických skupin, které jsou právě u tohoto zákona neobvykle silné. Takže tím, jak bude návrh při definitivním hlasování vůbec vypadat, si opravdu nemůže být nikdo jistý, prohlásil jeden ze zákonodárců. Dá se předpokládat, že tento týden se poslanci budou rozhodovat ještě pod vlivem stanovisek svých stran, později budou ale jednat i pod tlakem argumentů zájmových skupin. K těm nejsilnějším, které se tvrdě postavily za obhajobu zákona o loteriích tak, jak ho schválila minulá sněmovna, patří společnost Sazka, která má v tuzemsku monopol na pořádání číselných loterií. Její zástupci tvrdí, že spotřebitelé vklad do spotřebních soutěží v podstatě dávají, protože firmy jej ukrývají v ceně výrobku. To však zástupci nadnárodních společností popírají. „Láhev coca-coly stojí stále stejně bez ohledu na to, zda se koná nějaká soutěž, nebo ne. Je to jen otázka toho, jakou formu marketingu zvolíme - jestli uspořádáme soutěž, nebo dáme reklamu do televize, prohlásil před časem ředitel pro vnější vztahy tuzemské pobočky společnosti Coca-Cola Zdeněk Vilímek.

Zákon a zejména ustanovení o spotřebních soutěžích, které mají poslanci ve velmi krátké době již podruhé změnit, už za sebou má řadu šarvátek. Proti poslancům, kteří si ho nakonec prosadili v současném znění, bojovala nejen různá lobbistická uskupení, ale postavil se proti nim i prezident Václav Havel a jako historicky první normu jej odmítl i Senát. Jejich argumenty přitom byly v podstatě stejné. „Vyloučení právnických osob se zahraniční majetkovou účastí z organizování spotřebitelských soutěží by dle mého názoru mohlo znamenat porušení rovného práva v podnikání, odůvodnil své veto novele zákona Václav Havel, který se odvolal na Listinu základních práv a svobod. Podobný názor vyjádřila i Americká obchodní komora, Rada pro reklamu nebo Evropské sdružení pro značkové výrobky.

Nic z toho na zákonodárce neplatilo. Přes všechny protesty novelu zákona schválili tak, jak navrhl sociální demokrat Jiří Hofman, a pro zahraniční firmy byly spotřebitelské soutěže rázem tabu.

Vzhledem k tomu, že v České republice neuspěly, nadnárodní koncerny se prostřednictvím Evropského sdružení pro značkové výrobky obrátily se stížností na Evropskou komisi. Hlavní argumenty: novela porušuje principy rovného přístupu k podnikání, diskriminuje podniky se zahraniční majetkovou účastí a navíc je v rozporu se závazky, které vyplývají z členství České republiky v OECD a WTO a které obsahuje asociační dohoda s Evropskou unií. A odezva na sebe nenechala dlouho čekat. „Věřím, že se rychle dohodneme a zákon bude opraven. Pokud ne, existují cesty, jak se bránit, prohlásil v srpnu šéf pražského velvyslanectví Evropské unie Joannes ter Haar. A události kolem normy se tak daly znovu do pohybu.


Čtěte také

 Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás

Jeruzalém a práva Palestinců nejsou na prodej, vzkázal Abbás

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás označil za konspiraci mírový plán pro Blízký…

před 3 hodinami

 Apple, ilustrační foto

Bezdrátová sluchátka i iPhony. Zisk i výnosy Applu překonaly očekávání

Zisk i výnosy americké společnosti Apple ve fiskálním prvním čtvrtletí překonaly…

před 3 hodinami

Prezident Nigérie Muhammadu Buhari a britský premiér Boris Johnson

Britské pokrytectví. Investiční summit s Afrikou dává 90 procent peněz do fosilních projektů

I když Spojené království slíbilo, že bude v Africe podporovat přechod k čistým energiím,…

před 3 hodinami

Ředitel firmy IQ Structures Tomáš Těthal s nanočočkou

Chceme uspět i na bankovkách v Evropě, říká šéf IQ Structures o bezpečnostních hologramech

Ředitel firmy IQ Structures Tomáš Těthal je považován za guru vývoje hologramů v České…

před 3 hodinami

 Strojírenský výrobce Ostroj, ilustrační foto

Ostroj zahloubený na Balkáně. Opavská strojírenská firma zmodernizuje srbské doly

Majiteli slezského strojírenského výrobce Ostroj Vladimíru Trochtovi se podařilo…

před 3 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Kam na finanční úřad? Pod který finanční úřad spadáte?
Kdy se příjmy z autorských honorářů uvádí v daňovém přiznání?
Zdanění přivýdělku z dohody o provedení práce pro rok 2020
Kdy si budete muset v roce 2020 doplatit zdravotní pojištění z vlastní kapsy?
Kalendář státních svátků 2020, kdy budou mít obchody zavřeno?
Auta
Seat ukázal nový Leon. Je hybridní, má styl a umí pozdravit
U Bentley postavili speciál pro závod na ledě. Bude ho řídit žena
První elektrické Ferrari bude sportovní GT. Ukázalo se na technických skicách
Dáváte nohy na palubní desku? Airbag vám je zpřeráží, ukazuje rentgen
Mercedes pokořil výškový rekord. Jeho Unimog se dostal do 6700 metrů nad mořem
Hry pro příležitostné hráče