Zahrady z rukou architektů

23. června 2011, 06:30 - Renata Lichtenegerová
23. června 2011, 06:30

Jak na to, aby vám kolem domu vyrostl malý ráj? Stále více Čechů vyhledává služeb zahradních architektů, kteří by měli umět propojit krásu s praktičností tak, aby byla zahrada dokonalým místem pro odpočinek.

Foto: Garden Servis

Zahrada, která se „svým“ domem neladí, jej dokáže dokonale esteticky znehodnotit. Ne každý se navíc spokojí s trávníkem a pár rostlinami z hobbymarketu. Vytvořit kolem domu prostor krásný na pohled a ideální pro relaxaci a trávení volného času není tak úplně jednoduché. Proto se stále více Čechů obrací na zahradní architekty, i když v porovnání se západoevropskými zeměmi jsme stále trochu pozadu. „Odhaduji, že v západní Evropě se na služby projektantů obrátí 30 procent stavitelů nových domů, v Česku kolem 10 procent,“ říká zahradní designér Marek Doležal.

Ceny projektů zahrad o velikosti 400 až 700 metrů čtverečních začínají zhruba na osmi tisících korunách. V závislosti na povaze terénu, rozloze pozemku a nárocích majitele domu může ale už samotný projekt vyjít i několikanásobně dráž.

Zelenina ustupuje pohodlí

Co se týče vzhledu zahrad, neexistuje podle odborníků žádný obecný trend. Každému majiteli domu se líbí trochu něco jiného a každá zahrada je unikátem. Jisté módní vlny je ale přece jen možné vypozorovat. „Velmi často se nyní dbá na to, aby byla zahrada co nejvíce propojena s domem. Hodně se využívá automatická závlaha a seté trávníky nahrazují travní koberce. Ustupuje se také od náročných zeleninových záhonů a pěstování ovoce ve velkém,“ přibližuje Doležal. To potvrzuje i Renata Břeňová, majitelka společnosti Garden Servis. „Záhony zeleniny a ovocné sady ustupují okrasným dřevinám, květinám a novým zahradním prvkům,“ říká. Aktuálním trendem v projektování jsou podle ní návrhy zahrad, které splňují zejména relaxační funkci a jsou co nejméně náročné na údržbu. Je to dáno větším pracovním vytížením majitelů domů. Pobyt na moderní zahradě je zkrátka spojen s oddychem, nikoliv s prací. S tím souvisí i častější obnova starých zahrad, které měly v dřívějších dobách převážně funkci užitkovou. Majitelé je nyní přeměňují na zahrady okrasné.

V poslední době také klesá poptávka po bazénech. „V souvislosti s našimi horšími klimatickými podmínkami a výkyvy počasí se bazény stávají velmi nákladnou, ale málo využitelnou investicí. Na zahradách je nahrazují okrasná jezírka, ve kterých je možné se za pěkného počasí koupat, jinak plní funkci estetickou,“ popisuje Renata Břeňová.

Oproti minulým letům roste poptávka po kvalitních materiálech. Dochází k ústupu klasické zámkové dlažby známé z městských chodníků a k jejímu nahrazování kvalitní dlažbou cihlovou, kamennou nebo betonovou. Více se používají přírodní materiály jako kámen, tropické dřevo či kov.

Svépomocí, nebo na klíč

Rozhodnete-li se při zakládání zahrady využít služeb profesionála, máte dvě možnosti. Buď si objednáte jen návrh a následně budete sázet a budovat svépomocí, nebo si zahradu necháte vyrobit na klíč. „Pokud naše firma zahradu i realizuje, návrh je zdarma,“ říká Kristina Kolářská, jednatelka společnosti Flora Bohemica. Většina zákazníků podle ní nemá úplně jasnou představu, jak by měla zahrada vypadat. „Proto se projektant obvykle ptá alespoň na obecnou představu, zda se má jednat například o formální typ zahrady s rostlinami zastřiženými do tvarů, venkovský typ s kvetoucími keři a trvalkami a tak dále,“ přibližuje Kolářská. Pokud lze návrh připodobnit okolní krajině, je dobré to vzít v úvahu. „Ideální je, když má zákazník představu o typu zahrady a zbytek, tedy jednotlivé rostliny a rozmístění prvků, nechá na projektantovi,“ míní Kolářská. Jaro jako by se k zakládání zahrady přímo nabízelo. Dnes už je ale možné začít prakticky kdykoli. „Při současném velkém výběru kvalitních kontejnerovaných rostlin, travních směsí i zemních substrátů lze zakládat zahrady od rozmrznutí země až do zimy. Není výjimkou zakládat zahradu na konci února, nebo dokonce na začátku prosince,“ konstatuje Marek Doležal.

U středně velkých zahrad (například 250 metrů čtverečních trávníku a 350 metrů čtverečních výsadby) trvá jejich založení na základě projektu okolo osmi dní. Tomu předcházejí přípravné práce, které zaberou okolo 14 dní. U setého trávníků je třeba počítat s tím, že se po něm proběhnete nejdříve za šest až osm týdnů. Položení travního koberce tuto dobu zkrátí na 14 dní.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Volby.cz byly pod „hackerským“ útokem, tvrdí Český statistický úřad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít