Zahradničinou se dá slušně uživit

05. května 2008, 00:00 - Marcela Honsová
05. května 2008, 00:00

MAJITEL ZAHRADNICKÉ FIRMY ALEŠ KURZ - Firma Aleše Kurze získala na tuzemských soutěžích plnou desítku medailí za realizované projekty. V Česku patřila k průkopníkům ohromných střešních zahrad. Dnes vytváří zahrady, které působí, jako by kolem domu rostly už několik let.

Před rokem 1989 dělal načerno zahradu Karlu Svobodovi v Jevanech, nyní jako majitel společnosti Zahradní architektura Kurz fotbalistovi Janu Kollerovi v Praze. Firmu pětačtyřicetiletého Aleše Kurze si může dovolit manažer ČEZ, bývalý ministr průmyslu či honorární konzul Nizozemska v Česku.

„V posledních letech přibylo v Česku lidí, kteří mají hodně peněz a rozhodli se investovat do krásných zahrad. Je to otázka pěti let, kdy zakázky majetných soukromníků výrazně narůstají,“ prozrazuje Kurz s tím, že v posledních patnácti letech kvalita zahradnické práce v Česku prudce vzrostla. „Děláme i pro firmy. Stále více si uvědomují, že okolní design patří k jejich image. Naopak státní sektor neumí kvalitní práci zaplatit a podprůměr dělat nechci!“ dodává.

Když se Kurze zeptáte, pro koho je výnosnější dělat, zda pro českou, zahraniční či dokonce nadnárodní firmu, tvrdí, že dnes už mezi nimi z pohledu zahradníka není rozdíl: „Všechny dají veliké peníze na založení zahrady kolem svého objektu, ale šetří na péči. Neuvědomují si, že péče je pro zeleň velmi důležitá. V tom jsou soukromníci mnohem prozíravější.“

Líbí se mi, když dům, zahrada a krajina tvoří celek

Na stěně za pracovním stolem Kurze je veliká tabule s daty a zakázkami až do 10. prosince 2008. Dočtete se tu, kdy přijde na řadu zahrada v Podolí a kdy park na Zbraslavi. Komu právě dostavěli dům a bláhově by doufal, že je nejvhodnější čas shánět zahradnickou firmu na úpravu okolí, ten byl odešel od Kurze s nepořízenou. „Investor zapomíná, že zahrada nejde udělat za měsíc, za dva. Stejně lidé, kteří přijdou teď s tím, že potřebují jarní údržbu, už mají smůlu,“ tvrdí majitel zahradnické firmy. Na příští rok sice práci ještě naplánovánu nemá, ale ze zkušenosti prý ví, že ji mít bude.

Zákazníky, kteří se sami hlásí na základě referencí, si může vybírat. Nejlepší reklamou firmy je prý doporučení a dobrá práce. Když se projekt zahrady Kurzovi nelíbí, tak jednoduše odmítne. „Nebo se snažím klienty přesvědčit, aby si vzali jiného architekta, který by zahradu navrhl podle našich představ. My projekční studio nemáme, ale spolupracujeme se špičkovými zahradními architekty,“ vysvětluje.

Nepřekvapí, že Kurz upřednostňuje zahrady, které připomínají rozkvetlé louky. Má rád kvetoucí věci, trvalky, barvy, velké, nejraději listnaté stromy: „Líbí se mi, když dům, zahrada a okolní krajina tvoří celek. Je úžasné, když si dům se stromem dohromady povídají.“

Na začátku jsme zakázky sháněli lehce

Začátkem devadesátých let odjel Kurz vydělávat do Německa, kde se věnoval arboristice, neboli ošetřování stromů. Vydělané peníze se rozhodl investovat do založení firmy. „Tenkrát jsme zakázky jak u soukromníků, tak od měst získávali docela jednoduše, bylo totiž velmi málo zahradnických firem. Nikdo nečekal, že se tím dá velmi slušně uživit,“ vzpomíná.

Kurz tvrdí, že mu Německo otevřelo oči. Viděl, jak tam fungují firmy a inspiroval se. „Vím, že zahradničina není o obrovské firmě, několika ředitelích a majiteli v kravatě. Přežívají hlavně malé, soukromé a kvalitní firmy, kde majitel také pracuje v terénu.“ V posledních letech v Česku zahradnických firem přibývá. Spousta podnikavců prý pochopila, že se dá v této profesi slušně uživit. „Oproti devadesátým letům je mnohem větší konkurence,“ potvrzuje.

Kurz začínal se společníkem v roce 1993 a maximálně třemi zaměstnanci. Ještě než se před dvěma roky osamostatnil, dávali práci až čtyřicítce lidí. Založili v Praze jedno z prvních zahradnických center. Nyní má Kurz patnáct zaměstnanců.

Vždy se snažil odlišovat od běžných zahradnických firem. Jako jeden z prvních zakládal v Česku ohromné střešní zahrady. Dnes vytváří veliké privátní zahrady včetně stavebních úprav, které vypadají jakoby byly staré už několik let. „Nebaví mě dělat zahrady jako Baťa cvičky, nebo výsadbu kolem dálnic. Baví mě dát domu konečný vzhled, mám rád kvalitní práci,“ potvrzuje.

Kovářova kobyla

Kurzova firma sídlí v Praze 5 v pronajatém objektu. Tam jsou kanceláře, dílny a garáže. Hlavní zázemí je v Řeporyjích na zahradě rodinného domku, která spíš připomíná zemědělskou farmu. „Tam mám další stroje, kompostárnu, míchárnu substrátů, zakládku rostlin. Vzrostlé desetimetrové stromy nakupujeme v zahraničí.“

Kdo by čekal, že jeho vlastní zahrada je z těch nejvzorovějších, ten by tady prožil zklamání. Doma nezbývá místo. Ale přece jenom existuje lokalita, která je blízká duši i srdci Aleše Kurze. V Novohradských horách vlastní statek, jehož okolí je podle jeho gusta.

„Mojí zahradou je spíš krajina kolem statku. Romantiku rozkvetlých luk a okolní krajiny se snažím jen lehce ovlivňovat. Moje zahrada jsou tamní louky, o které se starají ovce, takže neseču, ani nemám traktůrek. Miluji rostliny, rád se hrabu v zemi, ale je toho někdy moc. Abych doma potom ještě sekal trávník, to nesnáším. Ale koupil jsem si lavičku, usadil ji na kopec a kochám se krajinou,“ dodává.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
9 rizikových suvenýrů, které si raději z dovolené nevozte
10 ekologických „kazítek“, která prodražují provoz auta
Kvíz: Poznáte tato auta podle fotografie?
Češi si s GDPR neví rady, až 65 % e-shopů stále není připraveno
Hypoték se poskytuje méně. Proč?
Auta
Video: Podívejte se, jak se má správně řídit staré Porsche …
Na návštěvě Jaguar Land Rover Classic Centre v Essenu. Tak trochu jiný „showroom“
Obytný VW California slaví 100 000 exemplářů vyrobených v továrně v Hannoveru
Hamburk zavírá dvě ulice dieselům, lidé čekají chaos. Totální nesmysl, tvrdí odborník
Škoda Karoq má dalšího sourozence. Nový Volkswagen Tharu ale nemíří jen do Číny
Technologie
Technologie VDC-M: ztrátová komprese obrazu mezi GPU a displejem bude i v mobilech
Jak si může důchodce zvýšit příjmy?
Cnews FM: Kelly Family Link je v Česku, Zuckerberg byl v Evropském parlamentu [podcast]
Kvíz: Smartphony jsou si čím dál víc podobné. Dokážete je od sebe rozeznat?
Osmijádrové procesory Coffee Lake mají spotřebu 80 nebo 95 W, Intel prozradil TDP
Hry pro příležitostné hráče