Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Jak připravit dům k prodeji

Prodáváte dům a stěhujete se do nového nebo si plánujete pořídit byt? Víte, co všechno…

PayU Hub zjednodušuje expanzi českých e-shopů do zahraničí

Český e-commerce trh každým rokem roste, nicméně úspěšné e-shopy se rozšiřují i za české…

Chcete získat a udržet zákazníky a platit jen za změřený výkon? Vyzkoušejte Rondo.cz

Kamenné prodejny i eshopy dlouhodobě bojují s tím jak získat a udržet zákazníky. Přitom…

Zahradničinou se dá slušně uživit

05. května 2008, 00:00 - Marcela Honsová
05. května 2008, 00:00

MAJITEL ZAHRADNICKÉ FIRMY ALEŠ KURZ - Firma Aleše Kurze získala na tuzemských soutěžích plnou desítku medailí za realizované projekty. V Česku patřila k průkopníkům ohromných střešních zahrad. Dnes vytváří zahrady, které působí, jako by kolem domu rostly už několik let.

Před rokem 1989 dělal načerno zahradu Karlu Svobodovi v Jevanech, nyní jako majitel společnosti Zahradní architektura Kurz fotbalistovi Janu Kollerovi v Praze. Firmu pětačtyřicetiletého Aleše Kurze si může dovolit manažer ČEZ, bývalý ministr průmyslu či honorární konzul Nizozemska v Česku.

„V posledních letech přibylo v Česku lidí, kteří mají hodně peněz a rozhodli se investovat do krásných zahrad. Je to otázka pěti let, kdy zakázky majetných soukromníků výrazně narůstají,“ prozrazuje Kurz s tím, že v posledních patnácti letech kvalita zahradnické práce v Česku prudce vzrostla. „Děláme i pro firmy. Stále více si uvědomují, že okolní design patří k jejich image. Naopak státní sektor neumí kvalitní práci zaplatit a podprůměr dělat nechci!“ dodává.

Když se Kurze zeptáte, pro koho je výnosnější dělat, zda pro českou, zahraniční či dokonce nadnárodní firmu, tvrdí, že dnes už mezi nimi z pohledu zahradníka není rozdíl: „Všechny dají veliké peníze na založení zahrady kolem svého objektu, ale šetří na péči. Neuvědomují si, že péče je pro zeleň velmi důležitá. V tom jsou soukromníci mnohem prozíravější.“

Líbí se mi, když dům, zahrada a krajina tvoří celek

Na stěně za pracovním stolem Kurze je veliká tabule s daty a zakázkami až do 10. prosince 2008. Dočtete se tu, kdy přijde na řadu zahrada v Podolí a kdy park na Zbraslavi. Komu právě dostavěli dům a bláhově by doufal, že je nejvhodnější čas shánět zahradnickou firmu na úpravu okolí, ten byl odešel od Kurze s nepořízenou. „Investor zapomíná, že zahrada nejde udělat za měsíc, za dva. Stejně lidé, kteří přijdou teď s tím, že potřebují jarní údržbu, už mají smůlu,“ tvrdí majitel zahradnické firmy. Na příští rok sice práci ještě naplánovánu nemá, ale ze zkušenosti prý ví, že ji mít bude.

Zákazníky, kteří se sami hlásí na základě referencí, si může vybírat. Nejlepší reklamou firmy je prý doporučení a dobrá práce. Když se projekt zahrady Kurzovi nelíbí, tak jednoduše odmítne. „Nebo se snažím klienty přesvědčit, aby si vzali jiného architekta, který by zahradu navrhl podle našich představ. My projekční studio nemáme, ale spolupracujeme se špičkovými zahradními architekty,“ vysvětluje.

Nepřekvapí, že Kurz upřednostňuje zahrady, které připomínají rozkvetlé louky. Má rád kvetoucí věci, trvalky, barvy, velké, nejraději listnaté stromy: „Líbí se mi, když dům, zahrada a okolní krajina tvoří celek. Je úžasné, když si dům se stromem dohromady povídají.“

Na začátku jsme zakázky sháněli lehce

Začátkem devadesátých let odjel Kurz vydělávat do Německa, kde se věnoval arboristice, neboli ošetřování stromů. Vydělané peníze se rozhodl investovat do založení firmy. „Tenkrát jsme zakázky jak u soukromníků, tak od měst získávali docela jednoduše, bylo totiž velmi málo zahradnických firem. Nikdo nečekal, že se tím dá velmi slušně uživit,“ vzpomíná.

Kurz tvrdí, že mu Německo otevřelo oči. Viděl, jak tam fungují firmy a inspiroval se. „Vím, že zahradničina není o obrovské firmě, několika ředitelích a majiteli v kravatě. Přežívají hlavně malé, soukromé a kvalitní firmy, kde majitel také pracuje v terénu.“ V posledních letech v Česku zahradnických firem přibývá. Spousta podnikavců prý pochopila, že se dá v této profesi slušně uživit. „Oproti devadesátým letům je mnohem větší konkurence,“ potvrzuje.

Kurz začínal se společníkem v roce 1993 a maximálně třemi zaměstnanci. Ještě než se před dvěma roky osamostatnil, dávali práci až čtyřicítce lidí. Založili v Praze jedno z prvních zahradnických center. Nyní má Kurz patnáct zaměstnanců.

Vždy se snažil odlišovat od běžných zahradnických firem. Jako jeden z prvních zakládal v Česku ohromné střešní zahrady. Dnes vytváří veliké privátní zahrady včetně stavebních úprav, které vypadají jakoby byly staré už několik let. „Nebaví mě dělat zahrady jako Baťa cvičky, nebo výsadbu kolem dálnic. Baví mě dát domu konečný vzhled, mám rád kvalitní práci,“ potvrzuje.

Kovářova kobyla

Kurzova firma sídlí v Praze 5 v pronajatém objektu. Tam jsou kanceláře, dílny a garáže. Hlavní zázemí je v Řeporyjích na zahradě rodinného domku, která spíš připomíná zemědělskou farmu. „Tam mám další stroje, kompostárnu, míchárnu substrátů, zakládku rostlin. Vzrostlé desetimetrové stromy nakupujeme v zahraničí.“

Kdo by čekal, že jeho vlastní zahrada je z těch nejvzorovějších, ten by tady prožil zklamání. Doma nezbývá místo. Ale přece jenom existuje lokalita, která je blízká duši i srdci Aleše Kurze. V Novohradských horách vlastní statek, jehož okolí je podle jeho gusta.

„Mojí zahradou je spíš krajina kolem statku. Romantiku rozkvetlých luk a okolní krajiny se snažím jen lehce ovlivňovat. Moje zahrada jsou tamní louky, o které se starají ovce, takže neseču, ani nemám traktůrek. Miluji rostliny, rád se hrabu v zemi, ale je toho někdy moc. Abych doma potom ještě sekal trávník, to nesnáším. Ale koupil jsem si lavičku, usadil ji na kopec a kochám se krajinou,“ dodává.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Budou Vánoce, a tak utrácíme. Budeme mít peníze i po svátcích?
Jak se daní příjmy v invalidním důchodu?
Převod dovolené z roku 2018 do nového roku
Jak se mění zálohy na zdravotním a sociálním u OSVČ a OBZP v roce 2019?
Nechat se zaměstnat, nebo zaměstnávat?
Auta
První DAF CF Electric v reálném provozu
Co se stane, když za jízdy zmáčknete tlačítko parkovací brzdy? Je to zajímavější, než si myslíte
Proč stupnice tachometru tak moc přesahují skutečnou maximální rychlost auta?
Automobilky musí do roku 2030 nakonec snížit emise CO2 o 37,5 %. Těšte se na elektromobily
Retro test Škoda 1203: Československá legenda slaví půl století!
Technologie
AMD vydalo velkou aktualizaci ovladačů pro Radeony. Streaming do mobilů a další novinky
Jaký výhodný notebook koupit pod stromeček?
October 2018 Update už je ve službě Windows Update k dispozici všem
Výzkum potenciálu rozvoje umělé inteligence v České republice poukazuje na možné problémy
Odemčené 28jádro Intel Xeon W-3175X už jde do prodeje, stojí přes sto tisíc
Hry pro příležitostné hráče