Zahoďte dráty a kabely

23. června 2003, 00:00 - Vladimíra Bezecná, publicistka
23. června 2003, 00:00

Připojení k internetu přes sítě WiFi může být alternativou k ADSLZa nepříliš velký peníz, někde dokonce zdarma, se lze bezdrátově připojit k internetu přes WiFi sítě. Nevýhodou je ale krátká vzdálenost dosahu přístupových bodů.

Připojení k internetu přes sítě WiFi může být alternativou k ADSL

Za nepříliš velký peníz, někde dokonce zdarma, se lze bezdrátově připojit k internetu přes WiFi sítě. Nevýhodou je ale krátká vzdálenost dosahu přístupových bodů.

Prohlížet internetové stránky v parku na lavičce, číst e-maily v kavárně u kapučína a koláče nebo třeba zaplatit zapomenuté složenky na letišti těsně před odletem na dovolenou. To vše z jednoho přenosného počítače nebo elektronického organizéru, bez potřeby připojovat zařízení k síti jakýmikoliv dráty nebo kabely - WiFi je totiž bezdrátový internet.

Rychlost je proměnlivá

WiFi je zkratka anglických slov Wireless Fidelity, přesný český ekvivalent ale k danému výrazu neexistuje, vzdáleně se dá pojem přeložit jako bezdrátová přesnost. Připojení k síti je možné díky poslednímu bodu „klasické drátové sítě“, jemuž se říká přístupový bod, tzv. access point. Zařízení, kterým se připojujeme k síti (notebook, PDA, handhald atd.) musí být vybaveno WiFi kartou, jakýmsi přijímačem signálu. Ta může být v přístroji pevně zabudovaná nebo může mít formát vyjímatelné PC karty či například paměťové Compact Flash karty. Nejlevnější zařízení pro příjem WiFi signálu se dají pořídit již za cenu od tří tisíc korun. Sítě WiFi pracují v bezdrátovém pásmu 2,4 nebo 5 gigahertzů, pásmo je bezlicenční a bezplatné, proto umožňuje připojení k síti za solidních cenových podmínek nebo dokonce bezplatně. Přenosy dat by měly v optimální formě dosahovat rychlosti až 11 Mb/s, vše ale záleží na dosahu signálu přístupového bodu a počtu lidí, kteří se prostřednictvím jednoho access pointu v danou chvíli připojují.

Dosah až 300 metrů

Vlastní WiFi sítě si v poslední době budují ve velké míře společnosti, jejichž zaměstnanci tak mohou se svými notebooky pracovat u stolů, stejně tak lze počítač přenést do šéfovy kanceláře nebo si udělat nové pracoviště na terase budovy. Pokud má firma vlastní WiFi síť, je možné pracovat s internetem mobilně, bez nutnosti připojovat počítač spojovacími kabely. Signál WiFi z jednoho hotspotu má uvnitř budovy asi 50 metrů, ve volném prostoru dosahuje 300 metrů, výjimečně až 500 metrů. Podobně jako kolísá síla signálu, je proměnlivá i rychlost připojení. V zastavěné oblasti lze dosáhnout ideální rychlosti 11 Mb/s maximálně 50 metrů od vysílače, na volném prostranství do 150 metrů od hotspotu. Svou roli hraje také fakt, zda v okolí WiFi sítě není nějaký přístroj, který signál ruší, nebo překážky na cestě signálu od hotspotu k přijímači, třeba stromy. Rušičkami mohou být transformátory vysokého napětí, dráty, velké kovové konstrukce nebo obyčejná mikrovlnná trouba. Skutečná, efektivní rychlost pro využití připojení v praxi je podle odborníků prý zhruba o 30 procent nižší než je přenosová. Bezdrátové připojení k síti přes WiFi je v Česku stále běžnější. Jednak si vlastní vnitropodnikové sítě staví společnosti (menší WiFi síť se dá pořídit již za ceny kolem sedmi až deseti tisíc korun), ale především se objevuje stále více tzv. otevřených hotspotů - míst, kde se mohou lidé připojit přes WiFi zdarma nebo za peníze. Jedním z poskytovatelů bezplatného WiFi připojení je Český Telecom, který doposud signálem pokryl své značkové prodejny Telepoint a společně se společností Shell i vybrané benzinové pumpy této firmy. Řidič, jedoucí například po dálnici z Prahy na Brno, si tak může při tankování paliva přečíst nové e-maily nebo prohlédnout novinky na internetu. Český Telecom nezastírá, že současný bezplatný WiFi provoz je časově omezený a do budoucna hodlá přistoupit k jeho zpoplatnění. V Telecomu zatím řeší platební modely a možnosti dalšího rozšiřování WiFi sítě.

Mega za korunu

V Praze na Petřinách nabízí bezplatné připojení k internetu také společnost Globe Internet. Podle jejího spolumajitele Jakuba Dittricha je o službu nečekaně velký zájem a v okolí firmy, kde je signál „nasvícen“, lze prý vidět řadu internetuchtivých lidí s notebooky nebo kapesními počítači. Za peníze nabízí připojení přes WiFi společnost WIA, která doposud v Praze vybudovala jedenáct přístupových bodů. Placení za používání této sítě je poměrně jednoduché - funguje na bázi předplaceného kreditu, kdy se peníze pošlou na účet firmy v eBance a okamžitě po jejich připsání se zvýší i kredit uživatele. Za přenesení 1 MB dat (obsahu internetových stránek, poslaných či přijatých e-mailů atd.) se platí jedna koruna. Svou WiFi síť spustil i největší domácí mobilní operátor Eurotel - signálem pokryl několik hotelů a v plánu má i největší česká letiště. Za používání své sítě si nechává platit zhruba 20 až 25 korun za hodinu, přičemž podobně jako u předchozího příkladu se peníze platí předem, používá se dobíjecích kreditů pro předplacené služby Go.

WiFi i permanentně

Kromě již zmíněných případů, kdy se WiFi připojení používá spíše pro nárazovou práci s internetem a datovými toky, existuje i několik společností které nabízejí permanentní připojení k síti prostřednictvím WiFi sítí. Ceny a rychlosti připojení se liší případ od případu, v průměru se však za měsíční připojení platí od 500 do 1500 korun. Jedním z uživatelů trvalého domácího WiFi připojení je i ministr informatiky Vladimír Mlynář. I když je WiFi připojení v Česku zatím ve svých začátcích, může se stát - pro ty, kteří mají to štěstí a žijí nebo se pohybují v okolí nějakého hotspotu - kvalitní a přitom cenově zajímavou možností pro připojení k internetu. Vzhledem ke stále špatnému stavu ADSL v České republice a nepříliš velké dostupnosti internetu po sítích kabelových televizí tak může být WiFi přinejmenším jejich rovnocennou alternativou.

Co je ADSL a co umožňuje

ADSL je zkratka pro Asymmetric Digital Subscriber Line (asymetrická digitální účastnická linka), někteří poskytovatelé služeb ji nazývají bro adbandem (širokopásmový internet). Umožňuje neomezený přístup na internet vyšší rychlostí než přes analogovou či ISDN linku.

(www.adsls.cz)

Kolik stojí WiFi připojení

Eurotel (kreditem Go)

12 hodin 300 Kč

24 hodin 500 Kč

60 hodin (2,5 dne) 1000 Kč

168 hodin (7 dní) 2000 Kč

WIA Praha (přes eBanku)

1 MB stažených dat 1 Kč

Český Telecom zatím zdarma

PRAMEN: AUTORKA

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná…
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Technologie
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít